• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

2019 yılı

Katılım
14.12.2017
Mesajlar
926
Konum
edirne
Dünya borsasinda kaça giderse o paraya satılacak gibisinden haberi duymuştum sanırım.Tonunu 300 dolardan hesap edersek 1600 tl falan yapıyor.Düz hesap 1500 derler bence
Dunya piyasasi 220 dolar en fazla ona gore fiyati beklemek gerekli Ama suan icin turkiyede doviz fiyatlari Harman a kadar biraz daha yukselir ordan acik kapanir Ama bu sefer de girdi fiyatlari articak
 
Katılım
06.04.2015
Mesajlar
114
Konum
konya
Arkadaslar şuan dunya borsasi 206 euro civarinda ağustostan veri buda 1250 TL en fazla 1300 TL eder. Hayirlısı İnsallah
 
Katılım
07.09.2011
Mesajlar
6,271
Konum
Nevşehir -Kırşehir
Arkadaşlar inşallah yazdığınız fiyatlar eder ama benim hic ümidim yok bi kılıfına uydurur yine düşük fiyat acıklar yetkililer.
Bizim yöre icin kırşehir,nevşehir
Bugday 1 tl den satılmaz bile
Arpada 90 krş u görmez
İnşallah ben yanılırımda .
 
Katılım
31.12.2015
Mesajlar
3,257
Konum
osmaniye
Bu yıl buğday çok az ekildi bizim bölgede sebebi ise buğday ve gubrenin aşırı pahalı olmasıydı bu yıl buğday üretimi az olacak millet aycicegine yükleniyor
 
Katılım
28.01.2017
Mesajlar
4,536
Konum
Sakarya
Bizim çevrede 10-12 Aralık'ta iki gün havayı yakalayanlar buğdayını ekti, fakat tahıl ekimleri yarıya düştü.Ayçiçeğine yönelim olabilir, fakirin zahmetli işi süpürge ekimleri artar.
Piyasalarda volatilitesi ( dalgalanması ) yüksek bir yıl geçirebiliriz.Lisanslı depoculuk teşvik ediliyor, anlayamadığım patates, soğan depolarını niye geziyorlar. Hasat zamanı ürün Forex piyasaları düşüyor.Bizden taban fiyatla mal olan ürünle Dünya piyasalarına satış yapılıyor, durum neyi icap ettiriyorsa ( tarım politikası ) piyasa oluşuyor. Al gülüm, ver gülüm.
 
Katılım
05.08.2014
Mesajlar
39
Konum
uşak
2019 yılı çiftçilik için zor bir yıl olacak. Her geçen yıl neredeyse bir önceki yılı aratır duruma geldi. Görev yaptığım bölgede çiftçi sayımız gün geçtikçe azalıyor. Şöyle ki 2002 yılında 2950 olan çiftçi sayımız, bu yıl itibariyle 1350'ye kadar düştü. Köylerde genç nüfus neredeyse yok denecek kadar azaldı. Köylere gittiğimizde gördüğüm görüntü, küçükken seyrettiğim kovboy filmlerindeki bom boş amerikan köylerini aklıma getiriyor ve üzülüyorum. Tabii bu durum için bulunduğum bölgenin su kısıtı bir bölge olması da bunda en büyük etken. Kuru tarım ve son yıllardaki mevsimsel değişiklikler ile fiyatlardaki istikrarsızlık, girdi maliyetlerinin yüksekliği özellikle hububat tarımında ekim alanlarında azalmalara sebep oldu. Kazanç olmayınca tüm Türkiye'de olduğu gibi bölgemizde de genç nüfusun büyükşehirlere göç etmesine sebep oldu.
2019 yılına gelecek olursak hububat alanlarında gözle görülür bir şekilde düşüş var. fiyatlardaki istikrarsızlık ve gübre fiyatlarının aşırı derecede yükselmesi bunda en büyük etken. Ekiliş yapan çiftçilerimizin hemen hemen hepsi gübreyi kısarak ekiliş yaptı. Bu yıl için tek güzel şey yağışların mevsim normallerinin üzerinde olması. Fiyat olarak da arpada 1,20, buğdayda 1,30'lu fiyat beklentim var ki bu fiyatların altı resmen facia olur.
Son 3-4 yıldır bölgemde tütün tarımı resmen çiftçinin kurtuluş reçetesi oldu. Her ne kadar işlemesi zor olsa da tütün, çiftçinin yüzünü güldürdü. 2018 yılı için 21,00 TL olan baş fiyatın bile üstünde alım yapıyor şuan tütün firmaları. (22,00 TL'den) Üstelik çiftçi daha tütünü dikmeden bir yıl sonra satacağı ürünün %30-40'ına kadar avans çekebilmesi bu yılda tütün alanlarında bir artış olacağına işaret.
Nohut piyasasının içler acısı hali, bu yıl nohut ekilecek alanların anason ve çörekotu ekimine doğru kayacağını gösteriyor. Birde bu ürünlerde dekara 50,00 TL iyi tarım uygulamaları desteğinin olması artı bir avantaj olarak görülüyor.
Şimdilik benden bu kadar. Üzülerek de olsa her zaman her yerde söylerim ben bu cümleyi " bu mazot fiyatlarıyla, bu gübre fiyatlarıyla, bu yem fiyatlarıyla Türk tarım ve hayvancılığı maalesef bir gram ileri gitmez". Allah siz ve tüm çiftçilerimizin yardımcısı olsun. Bol,bereketli ve kazançlı bir yıl olması dileğiyle.
 
Katılım
24.10.2018
Mesajlar
9
Konum
Ankara
Üretici hiçbir zaman emeğinin karşılığını alamiyor,kazanan hep araci,ürününü elinde kalmasin diye yok pahasına satıyor.
 


Üst Alt