2020 Asgari üçret belli oldu

Biz burda bunları konuşurken, asgari ücretlinin çoğusu bu zamdan memnun ve bu lütuf için şükranlarını efendilerine çoktan sundular.

Şuan profilimde gezerken imam bi abi var ve şunu yazmış zam hakkında .şükredin maaş iyiymiş .maaşı veren patronlarda sıkıntı imiş. Ağlıcam valla millet kocasından dayak yiyen kadın gibiyiz hala kocam diyorlar [emoji848][emoji848][emoji55]

Screenshot_2019-12-27-09-34-11-633_com.instagram.android.jpg

Yok ama olanlara kızıyor insan hocam. Açılık sınırı kaç liraydı [emoji848][emoji54]
Önce köyler bir tur boşaldı.tütün, pamuk, pancar üreticisi , işçi oldu.tepe köyler deriz su olmayan köylere bomboş, bu insanlar köyde geçinemediler, bu gözler neler gördü, neleri işitti.ortalık işçi kaynıyor, 1500 de olsa asgari mecbur çalışacaklar, çünkü ineğini, traktörünü sattı gitti, artık gelemezler, adam bolhocam, bu ülkede iş az adam çok o yüzden işçinin bir kıymeti yok.son iki sene benide sallamaya başladı, hayırlısı, .

Şuan profilimde gezerken imam bi abi var ve şunu yazmış zam hakkında .şükredin maaş iyiymiş .maaşı veren patronlarda sıkıntı imiş. Ağlıcam valla millet kocasından dayak yiyen kadın gibiyiz hala kocam diyorlar [emoji848][emoji848][emoji55]
O da rol icabı onu söylemiş. Zira imamlara ve hocalara şu dönemde çok güzel bir maaş (asgari ücretlinin 3 katı) veriliyor. Sanki yaptıkları birşey mi var? Allah aşkına bu adamlar sabahtan akşama kadar ne yapıyorlar? Bilim mi, teknoloji mi ya da ahlak mı? Hiçbiri. Sadece rant savaşları. Imam Hatip olsun, çesitli vakıflar olsun, hergün cinsel istismarlar...Camide hükumetin propogandasını güzel yapıyorlar.

İşin trajikomik yanı, bunlar yaptıklarını din ile kapatıyorlar. Işte bunların yüzünden insanlar dinden çıkıyor yavaş yavas.

30 ağustos haftasında , camide hutbe okunuyor, herkesden bahsedildi, bu ülkenin kurtuluşuna vesile olan Mustafa kemal ve arkadaşlarınında ruhu şad olsun demediler ya, benim gözümde diyanet diye bir kurum yok, sadece şunu söylüyorum, mubarek cuma günü. Atatürk ve silah arkadaşları olmasa idi, bugün o hutbeyi yazanlar ya hristiyan ya ermeni .... olurdu.

Ha şuda var bu ülkenin büyük bir terör sorunu var bu devletin içteki hayin( mezapotamya eşşekleri) ve içerdeki yerli gevurlarla bir birlikte ekonamide en büyük kayıp burdan veriyoruz burada kayıp olmasa bizim ülkemize gene yeter bu dıştaki gevurun içimizdeki cahillerin desteğini alınca çok büyük sonuçlar ortaya çıkıyor başka bir yerden kismaya gerek yok
Devlet o sınıra güvenliği sağlamak için harcadığını nın haddi hesabı yok bir Yozgat'ta Sivas'ta Kayseri'de Malatya'da niye barına mıyor ?
Aramızda bulunan hainler ! Bu memleketin ekmeğini yiyip suyunu içen ve Türk devletini yıkmaya bölmeye çalışan gün gelir yiyip ictigi yerden mermiyi yer

Biz burda bunları konuşurken, asgari ücretlinin çoğusu bu zamdan memnun ve bu lütuf için şükranlarını efendilerine çoktan sundular.
Bende aynen senin gibi düşünüyorum. Çok şükür halim vaktim yerinde ben bu geliri düşük insanlar için çırpınırken bunların çıkıpta iktidar borazanlığı yapmasıda bana ironik geliyor o yüzden artık acımıyorum altta kalanın canı çıksın misali ne halleri varsa görsünler. Bence 2300 bile fazla en güzeli 1500 tl ye sabitle orda kalsın. Açıklaması kolay dış güçlerle mücadele ediyoruz yedi duvelle mücadele ediyoruz dersiniz kanal istanbula yerli otoya araplar rant lazım siz biraz bununla idare edin dersin bu millet bunu yiyor zaten hatta yiyor üstüne bir tabak daha alıyor. O yüzden zerre üzülmüyorum asgari ücretlilere.

Aramızda asgari ücretli pekyok ellam bize neoluyosa[emoji1]
Fuat bey işin rast gide vallah öyle bir güldümki sayende.
Senin bu sözün üstüne ,bizim o yanda cok kullanırlar.
Ambar sahibinin haberi yok sıcanlar (fareler) bir biririni yiyyo derler.
Bizimkide o hesap bizene elalemin asgari ücretinden ,nörek gaylesi bizemi düştü.

Artık gelinen şu noktada Türkiye'de insani yaşam hakları adına hiçbir şey kalmamış. Emekçilerin onuru ve farklı bakış açıları şiddetle reddediliyor ve gayri insani bir karşılık görüyor. Benim imkanım olsa bütün arazilerimi satar, başka bir ülkeye giderdim. Ama hayat bireysel olmadığı için aileyi parçalayamıyorsunuz.

Düşünsene... sen devletin tarlalarında, kurumlarında sabahtan akşama çalışıyorsun, ama kaderin küstah ve kendini beğenmiş yöneticilerin elinde. Sen profesör, sen doktor, sen bilim adamı ve sen müzisyensin, ama iki tane cahil yönetici seni aldıkları kararlar ile 50 yıl geriye götürebiliyor. Hepsine rağmen sana yapılan yollar, hastaneler ve köprüler bir lütuf olarak gösteriliyor. Hakbuki sosyal devlet sınırları içerisinde yöneticiler sadece hizmetidir, efendi değil. Kıymetli olan halktır, halkın yarınlarıdır, hükmetlerin kendileri değil. Hükümetlere şükran sunulmaz.
En yakın çevremde hep şahit oluyorum: Allah hükümetten razı olsun yolumuzu yapıyor, suyumuzu bağladı vs. Ya arkadaş, bunları yaparken kendi babasınin parasıyla mı yapıyor? Yine senin emeğin ve alın terinle yapılıyor. Efendiler kölelerine uyanacak kadar deger vermezler. Işte o yüzden bu ülkeden bilim ve bilim adına ne bir üretim var ne bir çalışma var ve ne de buna müsaade ederler. Çünkü bilimle yaşayan topluluklarda tüm saltanatlar yıkılır.

En yalın haliyle: siz çiftçiler, güneşin kavurucu sıcağı altında çalışan insanlar... içinizde kaç kişi bu yıl tatil yaptı? Kaç kişi daha modern ekipmanlar aldı ya da bir araba?

Ha şuda var bu ülkenin büyük bir terör sorunu var bu devletin içteki hayin( mezapotamya eşşekleri) ve içerdeki yerli gevurlarla bir birlikte ekonamide en büyük kayıp burdan veriyoruz burada kayıp olmasa bizim ülkemize gene yeter bu dıştaki gevurun içimizdeki cahillerin desteğini alınca çok büyük sonuçlar ortaya çıkıyor başka bir yerden kismaya gerek yok
Devlet o sınıra güvenliği sağlamak için harcadığını nın haddi hesabı yok bir Yozgat'ta Sivas'ta Kayseri'de Malatya'da niye barına mıyor ?
Aramızda bulunan hainler ! Bu memleketin ekmeğini yiyip suyunu içen ve Türk devletini yıkmaya bölmeye çalışan gün gelir yiyip ictigi yerden mermiyi yer
2002 yılında bunlar başa geldiğinde terör bitmişti etrafımızdaki bütün ülkelerle de aramız iyiydi bunlar ne zaman bu ülkede Kürt sorunu vardır dediler o zamandan sonra terör tekrar hortladı beyefendi kendisi de BOP eş başkanı olduğu için Arap devletleri bir bir karıştı şimdi sıra en büyük lokma İran ve Türkiye kaldı o yüzden bence bu konuyu bir arastir Erbakan in eski videoları var onları bir seyret Banu avar var onu da bir dinle bence hiç birşey göründüğü gibi değil selamlar

Fuat bey işin rast gide vallah öyle bir güldümki sayende.
Senin bu sözün üstüne ,bizim o yanda cok kullanırlar.
Ambar sahibinin haberi yok sıcanlar (fareler) bir biririni yiyyo derler.
Bizimkide o hesap bizene elalemin asgari ücretinden ,nörek gaylesi bizemi düştü.
Sizinde işiniz rast gitsin, ben sohbeti muhabbeti insanı severim, her yörenin bir konuşması var cuk oturuyor.15 sene var, römorkla toptan lahana satıyorum, yozgatlı 60 yaşlarında alıcı ben senş çok sevdim daşşanı gidiğim ver şu lahanayı dedi.bende çok gülmüştüm yapma emice dedim söylenmez böyle.olsun sen benim çocuğum yaşındasın dedi.verdik lahanayı ölenedek unutmam.

Siyaset şu parti bu parti olayına hiç gerek yok arkadaşlar.
IMG_2096.JPG

Olay bu kadar basit. Alım gücümüz düştü değil bitti. Bu saatten sonra verilecek mücadele yaşam mücadelesi. Allah şehirde yaşayıp asgari ücretle ev geçindirene, çocuk okutana yardım etsin. Bizim içinde durum kötü evet ama çok canım sıkılırsa satarım tarla traktör koyun inek ne varsa alırım üç dört daire kirası beni idame ettirir. Üretimide kim yaparsa yapsın bizi düşünmeyen devleti ben niye düşüneyim.

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
2002 yılında bunlar başa geldiğinde terör bitmişti etrafımızdaki bütün ülkelerle de aramız iyiydi bunlar ne zaman bu ülkede Kürt sorunu vardır dediler o zamandan sonra terör tekrar hortladı beyefendi kendisi de BOP eş başkanı olduğu için Arap devletleri bir bir karıştı şimdi sıra en büyük lokma İran ve Türkiye kaldı o yüzden bence bu konuyu bir arastir Erbakan in eski videoları var onları bir seyret Banu avar var onu da bir dinle bence hiç birşey göründüğü gibi değil selamlar
Ben onları biliyorum sen canını sıkma dünyaya bir açıdan bakıldığı zaman hep aynı şeyleri görürsün tıpkı Bob eş başkanı dediğin gibi millet bu laflara inanmıyor insanlar demekki sonuçlarını görüyoruz zaten
Derdimiz ülke miz ise sorun yok sen öyle soyle ben böyle
Erbakan'ın videoları iki taraflı diğer yönlü olanları da sen seyret
Kürt sorunu barışı çözüm süreci vs olan yalnış bir harekette devletin imkanlarını devlete dogrultarak yaptıkları hendekleri çukurları tuzakları da gördük düzgün yaklaş gene nankör nankör dür

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı

Arkadaşlar asgari ücret istediğiniz kadar zamlansa değişen hiç bir şey olmayacak geçim şartları yine aynı olacak. Kendim işyeri sahibi olarak konusuyorum asgeri ücret arttığı gibi tüketilen her türlü ürün gruplarıda beraberinde artacak. 2325 tl olduya 300 tl lik farkı ocak ve şubatta göreceyiz yok olacak aynı hesaba dönecek.
Ev kiraları,yiyecekler meyve sebze baklagiller herşey zamlanacak. 2015 de 1000 tl idi asgeri ücret şu anda 2325 tl oldu yaşam şartları yine aynı değişen hiçbirşey yok.
Biz pvc pencere , ahşap kapı , mobilya ve mermer işi yapıyoruz. Yapacağımızı söylüyeyim. Gelen asgeri ücret zamını maliyetimize yansıtacayız ve ürün fiyatlarında artış olacak ve asgeri ücret çalışanlar mobilya yaptırdıgı zaman yine zorlanacaklar isterlerse 5000 tl yapılsın aynı ödeme zorluğu oluşacak.
bizim hammeddeleri aldıgımız firmalarda zam yapacaklar sonuç olarak son tüketici bütün zmanlardan etkilenecek kaçınılmaz bir döngü yani.

Yani tartışmanın ve asgeri ücretin düşük veya yüksek oldugunu söylemek boş bi muhabbetten başka birşey değil

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Asgari ücret fena olmadı bencede bu kadar beklemiyordum tartışılması gereken en buyuk sorun adam mühendis olmuş oda alıyor ıkı bın adam ortaokul mezunu da alıyor ıkı bın burda tezatlık oluşuyor ha düşünme konusuna gelince vallaha herkes kendını kurtarma derdin de sıkıntı daha devam edecek yalnız