2020 ayçiçek

113 için gözlemlediğiniz durumlardan bahsedebilir misiniz?
Benim 40 dekar kumluk-sarılık 60 dekar da kepir tarlalara ayçiçek ekimim olacak ve kesinlikle granstarlı bir çeşit ekmeyi düşünüyorum. 119 geçen sene boş kafa yaptı ve onu elemiş bulunmaktayım. bir de LG tohum 59.580 ile 50.609 SX çeşidini çıkarmış granstarlı olarak. Bu çeşitler hakkında bilginiz var mı acaba?

Geçen yıl en geç ektiğim tohum 121 olmasına rağmen %30 köse oldu, hastalık bulaşan diğer bitkişer de kilo basmadı.Hemen yan tarlasına lg 50545 clp ektim 300 kg ı geçti.Sap ve kök yapısı da çok çok iyiydi.
Farklı bölgelere 130 ektim onlarda da 300 kg yapan yerler oldu ama toprak olarak kuvvetli yerlerdi.
Syngenta suzuka 130 ektiğim yerin yanında 180 kg da kaldı maalesef ki en ihtişamlı duran tarlalar bunlardı.
113 ortalama bir çeşit temiz yerlerde 250 kg verim aldım ortalama.
Aynı bölgede 119 da vardı az bir köse olmasına rağmen 250 kg ı gördük.
Bu yıl lg 50545 ve 130 ilaçsız olarak da 113 ekmeyi düşünüyorum.
Ayrıca clp li arazilere intervix plus uyguladım sorun yaşamadım ama maliyet yüksek. Normal intervix ve muadili baytoreyi atanlar da randıman aldığını düşünüyor clp li çeşitlerden.
Clp deki ilaç maliyetini düşürmek adına baytore intervix vb kullanmak ne kadar doğrudur , deneyen oldu mu?

Geçen yıl en geç ektiğim tohum 121 olmasına rağmen %30 köse oldu, hastalık bulaşan diğer bitkişer de kilo basmadı.Hemen yan tarlasına lg 50545 clp ektim 300 kg ı geçti.Sap ve kök yapısı da çok çok iyiydi.
Farklı bölgelere 130 ektim onlarda da 300 kg yapan yerler oldu ama toprak olarak kuvvetli yerlerdi.
Syngenta suzuka 130 ektiğim yerin yanında 180 kg da kaldı maalesef ki en ihtişamlı duran tarlalar bunlardı.
113 ortalama bir çeşit temiz yerlerde 250 kg verim aldım ortalama.
Aynı bölgede 119 da vardı az bir köse olmasına rağmen 250 kg ı gördük.
Bu yıl lg 50545 ve 130 ilaçsız olarak da 113 ekmeyi düşünüyorum.
Ayrıca clp li arazilere intervix plus uyguladım sorun yaşamadım ama maliyet yüksek. Normal intervix ve muadili baytoreyi atanlar da randıman aldığını düşünüyor clp li çeşitlerden.
Clp deki ilaç maliyetini düşürmek adına baytore intervix vb kullanmak ne kadar doğrudur , deneyen oldu mu?
Yani bu durumda lg 545 pioneer 130 dan bir tık daha mi verimli.toprak yapisini da hesaba katarsak...

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Arkadaşlar bu pioneer 140 dediginiz çeşit hangisi..pioneer in kendi internet sitesinde de böyle bir çeşit yazmıyor. .
Pioneer Türkiye’de yok. Tohumlar ithal geliyor. Anladığım kadarıyla tohum firmaları da ilaç firmaları gibi bir çeşit çıkardığında yedeğini de çıkarıyor. 108’in yedeği 130, 119’un yedeği 113’tü. 108’den şikayet olduğu anda 130’u geniş ölçekte piyasaya sürdüler. 130’dan herkes memnun olunca şimdilik 140 stepne olarak duruyor diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Alexander ve MASAY
Pioneer Türkiye’de yok. Tohumlar ithal geliyor. Anladığım kadarıyla tohum firmaları da ilaç firmaları gibi bir çeşit çıkardığında yedeğini de çıkarıyor. 108’in yedeği 130, 119’un yedeği 113’tü. 108’den şikayet olduğu anda 130’u geniş ölçekte piyasaya sürdüler. 130’dan herkes memnun olunca şimdilik 140 stepne olarak duruyor diye düşünüyorum.
Trakya tarafi bu konuda yine şanslı. 2015 yılında pionner çukurovaya 104 çeşidini ektirdi.2016 da ben piooner muhendisine 108;den bahsettim. Bana o tohumun bu bölgeye uygun olmadigini soyledi.sonra 104 köse hastalik yapinca 2017 yilinda 108 i buraya getirdi .ben 2018 de yine 130 çeşidin den bahsettim bana yine ayni şeyleri söyleyince ben piooner ekmektem vazgeçtim. Bu yil 108;lerde buralarda hastalik yapti...Dun duydumki bu yil buraya pioneer yeni çeşit getiriyorum diye duyuru yapmis..bizim millet de siraya girmis .isim yazdirdim diyolar.Peki çeşit neymiş dedim 130 muymuş neymiş diyolar..yani trakyanin 2-3 yil ektiği tohumu bize yeni çeşit diye getirip 2-3 yil da bizi egliyorlar..

Trakya tarafi bu konuda yine şanslı. 2015 yılında pionner çukurovaya 104 çeşidini ektirdi.2016 da ben piooner muhendisine 108;den bahsettim. Bana o tohumun bu bölgeye uygun olmadigini soyledi.sonra 104 köse hastalik yapinca 2017 yilinda 108 i buraya getirdi .ben 2018 de yine 130 çeşidin den bahsettim bana yine ayni şeyleri söyleyince ben piooner ekmektem vazgeçtim. Bu yil 108;lerde buralarda hastalik yapti...Dun duydumki bu yil buraya pioneer yeni çeşit getiriyorum diye duyuru yapmis..bizim millet de siraya girmis .isim yazdirdim diyolar.Peki çeşit neymiş dedim 130 muymuş neymiş diyolar..yani trakyanin 2-3 yil ektiği tohumu bize yeni çeşit diye getirip 2-3 yil da bizi egliyorlar..

Madem öyle yapıyolar sen bana söyle sana istediğin tohumu yollayım kargo ile arkadaşım

• Beğen
Tepkiler: soner2222 ve MASAY
Madem öyle yapıyolar sen bana söyle sana istediğin tohumu yollayım kargo ile arkadaşım
Allah razı olsun kardeşim. Sirf bu yüzden pioneer dan 2 yildir vazgeçtim ekmiyordum.çevremde herkes piooner benimki ortada LG..adimiz lg ciye çıkti..gecen gün piooner cilar bu yil bize 130 geliyor sende LG ye devam et bakalim hangisi daha iyi verim yapacak diye iddalalastilar..ben de zaman gelsin de bakalim belki bende 130 ekerim dedim.ya 130 ekecez ya da gecen yilki ektigim LG nin 50.505 inden ve ya da az once arkadasin biri 50.545 den bahsetmiş. belki de ondan ...Su an net kararımı vermedim..........

Allah razı olsun kardeşim. Sirf bu yüzden pioneer dan 2 yildir vazgeçtim ekmiyordum.çevremde herkes piooner benimki ortada LG..adimiz lg ciye çıkti..gecen gün piooner cilar bu yil bize 130 geliyor sende LG ye devam et bakalim hangisi daha iyi verim yapacak diye iddalalastilar..ben de zaman gelsin de bakalim belki bende 130 ekerim dedim.ya 130 ekecez ya da gecen yilki ektigim LG nin 50.505 inden ve ya da az once arkadasin biri 50.545 den bahsetmiş. belki de ondan ...Su an net kararımı vermedim..........

Ben bu yıl 130 u veya lg5542 yi denemeyi düşünüyorum bakalım. Bişey olursa bana ulaşın mutlaka

Arkadaşlar bu arada pioneer 140 çeşidi ile ilgili herhangi bir yerde bir bilgiye ulasamiyorum...varsa yazabilir misiniz...en azindan 130 ile arasinda verim ve hastalik farklari ve genel özellikleri nelerdir

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Arkadaşlar bu arada pioneer 140 çeşidi ile ilgili herhangi bir yerde bir bilgiye ulasamiyorum...varsa yazabilir misiniz...en azindan 130 ile arasinda verim ve hastalik farklari ve genel özellikleri nelerdir
Yukarıda bir arkadaş yazmış yağ oranında falan küçük farklar varmış. Ama sanırım hepimizin duyumları sanırım kulaktan. Denemelerin sonuçlarını araştırdım onu da bulamadım.

• Beğen
Tepkiler: MASAY ve 768
Yukarıda bir arkadaş yazmış yağ oranında falan küçük farklar varmış. Ama sanırım hepimizin duyumları sanırım kulaktan. Denemelerin sonuçlarını araştırdım onu da bulamadım.
Evet, yukarıda yazdım. Yazdığıma artı olarak, boyu daha kısa ve de tablası daha eğik. Yani,140, kuş zararı riskine karşı daha uygun. Bunlar kulaktan dolma değil pionerin satış elemanlarının verdiği bilgiler.önümüzdeki yıl en az iki yeni çeşit daha çıkacağını da söylediler.

Herkese günaydın arkasaşlar ben çorum da tarımla uğraşıyorum yağlık ay çekirdeği de yetiştiriyorum ancaksizlerin yaptığı profosyonellikte yapamıyorum mesela bölgeme en uygun tohum hangisidir onu dahi bilmiyorum tüccar elimize ne tutuşturursa onu ekiyorum bu sadece bende değil bölgede herkes te aynı şekilde iklimimize gelince yağış orta düzeyde tipik iç anadolu toprak yapımız iki çeşit kepir dediğimiz taban arazi ve orta iyi derecede tapısı var bana hangi tohum ekmem gerektiği konusunda yardımcı olursanız benim için değerli olan tecrübelerinizi paylaşırsanız çok minnettar olurum saygılar iyi günler dilerim

Yukarı da birisi demişti tohum ithal geliyor Türkiye de üretimi yapılıp satışa sunuluyor geçen sene bende pioneer ın çuvalında madde in Türkiye yazıyordu

Ben geçen sene Sygenta Gibraltar ekmiştim baya hoşuma gitti gerek verim olsun kafalar felan oldukça güzeldi ama birşeyi daha farkettim bakım isteyen bir çeşit ne kadar bakarsan o kadar iyi verim olur.Bu sene yine geçen seneden kalan tohum ile 25 dekar yer ekicem gerisi için farklı tohum çeşidi düşünüyorum veya yine aynısından alırım.Ekmek isteyenlere öneririm.
Benimde tercihim gibraltar geçen sene ektim verim güzeldi ,
Devam yine ekmek isteyende cok