2020 Ekim ayı traktör üretim adetleri & Eylül ayı traktör satış adetleri

Not: Üretim adetleri hesabında Başak, Erkunt, Tümosan, Türk Traktör ve Hattat firmalarının üretim adetleri dikkate alınmıştır.

Bu yıl Ekim ayında traktör üretimi 6.207 adet, Ekim2020 da üretim 3.105 adet olmuş. Geçen yılın aynı ayına göre üretim adedi %100 oranında artmış.

Bu yıl Ocak-Ekim döneminde traktör üretim adedi 37.699 adet adet, geçen yıl Ocak-Ekim döneminde üretim 23.763 adet olmuş.

Geçen yılın aynı dönemine göre yani ilk 10 ayına göre traktör üretimi %58,6 oranında artmış.

Bu yıl Eylül ayında 4.768 adet traktörün trafiğe kaydı yapılmış, geçen yıl aynı dönemde ise 2.261 adet traktör trafiğe çıkmış. Geçen yılın Eylül ayına göre trafiğe çıkan traktör sayısı %110,8 artmış.

Bu yıl Ocak-Eylül döneminde trafiğe kaydı yapılan traktör adedi 30.968 adet adet, geçen yıl Ocak-Eylül döneminde üretim 16.276 adet olmuş.

Geçen yılın aynı dönemine göre yani ilk 8 ayına göre trafiğe kaydı yapılan traktör adedi %90,2 oranında artmış.

Ayrıca ekteki fotoğrafta markaların satış adetleri ve pazar payları da yer almaktadır.
Eylül 2020 de Türk Traktör' ün ( NH & Case toplamı ) pazar payı %53,3 olmuş. Geçen yıl Ağustos ayında pazar payı %45,8 imiş.

Özetle Eylül 2020 de hem traktör üretimi hem de traktör satışları geçen yılın aynı dönemine göre çok ciddi bir oranda artmış.

Bu hızla devam ederse 2020 yılında satılan traktör adedi 40.000 adedi geçecek gibi görünüyor.

Not: Üretim adetleri hesabında Başak, Erkunt, Tümosan, Türk Traktör ve Hattat firmalarının üretim adetleri dikkate alınmıştır.

Bu yıl Ekim ayında traktör üretimi 6.207 adet, Ekim2020 da üretim 3.105 adet olmuş. Geçen yılın aynı ayına göre üretim adedi %100 oranında artmış.

Bu yıl Ocak-Ekim döneminde traktör üretim adedi 37.699 adet adet, geçen yıl Ocak-Ekim döneminde üretim 23.763 adet olmuş.

Geçen yılın aynı dönemine göre yani ilk 10 ayına göre traktör üretimi %58,6 oranında artmış.

Bu yıl Eylül ayında 4.768 adet traktörün trafiğe kaydı yapılmış, geçen yıl aynı dönemde ise 2.261 adet traktör trafiğe çıkmış. Geçen yılın Eylül ayına göre trafiğe çıkan traktör sayısı %110,8 artmış.

Bu yıl Ocak-Eylül döneminde trafiğe kaydı yapılan traktör adedi 30.968 adet adet, geçen yıl Ocak-Eylül döneminde üretim 16.276 adet olmuş.

Geçen yılın aynı dönemine göre yani ilk 8 ayına göre trafiğe kaydı yapılan traktör adedi %90,2 oranında artmış.

Ayrıca ekteki fotoğrafta markaların satış adetleri ve pazar payları da yer almaktadır.
Eylül 2020 de Türk Traktör' ün ( NH & Case toplamı ) pazar payı %53,3 olmuş. Geçen yıl Ağustos ayında pazar payı %45,8 imiş.

Özetle Eylül 2020 de hem traktör üretimi hem de traktör satışları geçen yılın aynı dönemine göre çok ciddi bir oranda artmış.

Bu hızla devam ederse 2020 yılında satılan traktör adedi 40.000 adedi geçecek gibi görünüyor.
Alım gücümüz düşmüşken fabrikaların üretimi yetiştirememesi ve geçen yıla göre artışı göz önüne alınca kafayı yememek elde değil [emoji1] [emoji1]

Alım gücümüz düşmüşken fabrikaların üretimi yetiştirememesi ve geçen yıla göre artışı göz önüne alınca kafayı yememek elde değil [emoji1] [emoji1]
Sanal parayı kullanıyoruz zamanı gelince faizi ile öderiz eskiler nakitle alirdi şimdi parayı görenmi var aybaşını çıkmak için kredi kartını kullanıyoruz 2006 da edirnede ev almaya gittim rahmetli babam seneye alırız bankaya bulaşmayalım batatız demişti yinede aldım fabrikada çalışıyorum ödeyecek olan benim dedim şimdş düşünüyorum fabrikalar sağlam değil bugün işvar yarın ne olacağımız belli değil o traktörleri alanlaron çoğuda hacizle evi tarlası satılacak böyle kaç komşısunun evine incir ağacı diken oldu yakın köyümüzde ortakçı bşr ara tabelasına satılık köy yazmıştı biri 😄

Sanal parayı kullanıyoruz zamanı gelince faizi ile öderiz eskiler nakitle alirdi şimdi parayı görenmi var aybaşını çıkmak için kredi kartını kullanıyoruz 2006 da edirnede ev almaya gittim rahmetli babam seneye alırız bankaya bulaşmayalım batatız demişti yinede aldım fabrikada çalışıyorum ödeyecek olan benim dedim şimdş düşünüyorum fabrikalar sağlam değil bugün işvar yarın ne olacağımız belli değil o traktörleri alanlaron çoğuda hacizle evi tarlası satılacak böyle kaç komşısunun evine incir ağacı diken oldu yakın köyümüzde ortakçı bşr ara tabelasına satılık köy yazmıştı biri [emoji1]
Zamaninda sahibinden satilik koy diye ilan vermiş biri bizim köyü yanindada bizim 1 km yaninda mahalle var oda hediye verilcek diye

Turkiyede ne para ediyorsa üzerine koyuyorsa insanlar ona yöneliyor. Alınan traktörlerin çoğu kredi ile alınıyor bugün ki duruma bakarsak 3-4 ay önce alınan traktör zamlarla beraber bankanın faiz ve kredi masrafını fazlasıyla çıkardı.

Alım gücü küçük çiftçinin düştü büyük çiftçiler ithalde alıyor sifirini. En yakın adana keskinler bayisi sürekli satış yapıyor paso td100 td110 td4.100f ve ithal traktör satıyor sürekli çünkü adana ovasi geniş adamlarda binlerce dönüm arazi var ve hepsi sulu tarla şimdi o adamlar birtanede almıyor filo müşterisi olmuş, biz küçük ciftciyiz 2014 de alabildik ufakta olsa, suan aynı traktör 200 bin olmuş 130 bin artmış, bizler artık alamayiz alım gücümüz kalmadi hâlâ her ekipmani bile tamamlayamadik