2020 Hazine ve mera arazisi kiralama

Mrb arkadaşlar Tarım bakanı ekilmedik tarım arazisi kalmıyacak diye bir acıklama yaptı köyümde toplulastırma sonrası hazine arazileri bulunuyor ben bu arazileri kiralamak istiyorum ayrıca tarlam sınırda olduğu için mera ile bitişik merayıda kiralayabiliyormuyum bu isle uğraşan kiralayan varsa yardım edebilirmi yorumlarınızı bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Mrb arkadaşlar Tarım bakanı ekilmedik tarım arazisi kalmıyacak diye bir acıklama yaptı köyümde toplulastırma sonrası hazine arazileri bulunuyor ben bu arazileri kiralamak istiyorum ayrıca tarlam sınırda olduğu için mera ile bitişik merayıda kiralayabiliyormuyum bu isle uğraşan kiralayan varsa yardım edebilirmi yorumlarınızı bekliyorum
Güzel bir konu olmuş, teşekkürler.
Bizim köyde de toplulaştırma bitti, yeni parseller dağıtıldı geçtiğimiz eylül ayında.
Hazine yerlerini isteyen kafasına göre sürdü, ekti. Tapuların 4-5 ay sonra dağıtılması bekleniyor, bakalım önümüzde ki yıl nasılbir durum orataya çıkacak, merakla bekliyoruz.

Güzel bir konu olmuş, teşekkürler.
Bizim köyde de toplulaştırma bitti, yeni parseller dağıtıldı geçtiğimiz eylül ayında.
Hazine yerlerini isteyen kafasına göre sürdü, ekti. Tapuların 4-5 ay sonra dağıtılması bekleniyor, bakalım önümüzde ki yıl nasılbir durum orataya çıkacak, merakla bekliyoruz.
İstanbul için hazine arazilerinde tapu konusunda bir bilginiz var mı?

Benim arkadas komsu koyun merasinin sadece sinirlarini cizmis pullukla 2 yildir hala mahkemelik hic zarar olmamasina ragmen arada bir hakim degisiyor oda sil bastan kesif yapiyor
Bizim merayı 2005 yılında falan sürmüşler köy muhtarı herkese 1 dönüm yer vermiş tabi mera olduğunu biliyor çakal ama diğerlerine söylemiyor arpa ekmişler 1000 dönümlük meraya sonra babamda hep koyunları salıyormuş jandarma gelmiş neden salıyon falan babam burası mera deyince muhtarı az kalsın hapise atacaklarmış bu mera işi çok hassas.

Şuanda bizim köyde meralar ekiliyor yasal değil ama muhtarlar belediye başkanı göz yumuyor bir adam buldum konyada mera ve hazine arazisini 25 yıllığına kiralayabilecegini söylüyor aslında ben bu işi araştırıyorum acaba önceden yapılmışı varmı diye

Şuanda bizim köyde meralar ekiliyor yasal değil ama muhtarlar belediye başkanı göz yumuyor bir adam buldum konyada mera ve hazine arazisini 25 yıllığına kiralayabilecegini söylüyor aslında ben bu işi araştırıyorum acaba önceden yapılmışı varmı diye

Mera işini bende araştırdım mera az ise köyde ne kira ne satılık veriyor bizim evin yanı mera alayım dedim ne sattılar ne kiraladılar

1700 dekar Tek parça 800dekar kuş cenneti koruma alanı olarak geçiyor köyde 100 büyük baş 500küçük baş hayvan var. Göl kenarı meralar. Islah çalışması ile gübre de atılıyor yer gök ot hayvanlarin gidemedigi yerler dikenlik. Ama ekmek kiralamak mümkün değil. Eskiden ekilirmis boş boş duruyor keşke öyle bir imkan olsa kara toprak.

Klassis Golf Resort (Seymen)'i belki 2000 1990 sıralarında duymuşsunuzdur. Meranın dibinde hotel var. Mera hazine olarak dedem ve babam tarafından ekilebiliyordu (100 dekar) ecrimisil ile sonra devlet klassis golfün sahibi değişince orayı yaklaşık 100 dönüm yeri otellerin sahibine sattı ve ödediğimiz ecrimisilde parsel no gözükmediği için orasından çekilmek zorunda kaldık. Meralar satılmamalı satılacaksa böyle tilki işleriyle yürümez bu iş arkadaşım. Meranın toplamı 1000 dekar Hatırladıkça gerilirim.

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
Bizim köyde kötü meralar ekiliyor
Hatta 500 dönüm kadar belki 60-70 yıldır herkesin tarlası yani
Buraları 25 yıl kiralama ve sonrasında satışı konusulmustu daha önce.
Bizim burda da hala ekiliyor ama yasal değil ben yasal olarak ekmek istiyorum tarim bakanı da açıklama yaptı ekilmedik toprak kalmiyacak diye şuanda mera ıslah doğu illerinde başladı biliyorum

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Merhaba, tüm üretici arkadaşların Ramazan bayramı mübarek olsun. Vasfı mera olan arazilerin ekilmesi yasaktır. Meraya bina veya tesis yapılmasının yasal olarak önü kapalıdır nitekim bir kaç şartla mera alanları amacı dışında kullanmak zorunda ise bunlarda; yasal olarak askeri tesis veya eğitim kampüsü amaçlı kullanılacaksa bakanlar kurulu kararıyla mümkün kılınmıştır diye biliyorum. Lakin bir yol daha var mera katli için tarım il, ilçe müdürlükleri müracaatı ile başlıyan süreçte toprak analizi sonucunda 5-6 sınıf toprak gösterilerek mera vasfını yitirmiştir kararıyla arazi vasfının hazineye çevrilmesini mera komisyonunun alması ve tarım il müdürlüğünce onaylanması gerekiyor. Mera katli dedim çünkü 1998 de köyümün daha doğrusu ülkemin 1000 dekar merasını bu yolu izleyerek belediye dönemin koalisyon hükümetini arkasına alarak şu anda koruma altında olan Kazova’nın ortasına organize sanayi kurmakla katletti. O dönem bu projeye karşı çıkan vali ve tarım ilçe müdürünün tayini çıktı. Birilerine tarla olarak hibe edilse hiç zoruma gitmezdi. O binaları o canım araziye dikebilmek için en az 500 bin ton harfiyat çekidi çünkü arazinin 3 m. Altı su. Daha söylenecek çok şey varda ... Allah ıslah etsin diyorum. Aklıma geldikçe öfkem tavan yapıyor.

Son düzenleme: