2022 Arpa Durumu

24.11.2019
2,241
1
4,368
31
Malatya

Selamun aleyküm arkadaşlar hayırlı günler.
Bu sene arpa ekimi yapan arkadaşları tek konuda toplamak istediğim için konuyu açtım.
İlk defa forumdan edindiğim bilgilere ve araştırmalarıma göre arpa ekimi yaptım.
Şimdiye kadar hep atadan görme ekim yapıyorduk , taban gübresiz ot ilacsız yaprak gübresiz.
Bu yılda niyetlendim bilinçli bir şekilde arpa ekimi yapmaya, malum bu seferde herşey pahalandı gitti.

Ekimden önce dekara 1 litre gelecek şekilde solucan gübresi attım.
Tabana 20 kg 20.20 gübre ile ekim yapıldı.
23 kg Seymen arpa tohumu kullandım.
Ekim esnasında tohumlarıda solucan gübresiyle kapladım.
Üst gübresi olarak dekara 12 kg gelecek şekilde üre aldım daha atmadım.
Tekrardan 15 kg kadar gübre alma niyetindeyim ama vazgeçtim onun yerine yapraktan 2 sefer yaprak gübresi uygulamayı düşünüyorum. 1 ini solucan gübresi ile yaparım diğerine siz ne önerirsiniz arpa için.

Arpalar bu şekilde

Resimler ve ekler

• IMG_20220116_174801.jpg
    IMG_20220116_174801.jpg
    141.7 KB · Görüntüleme: 145
Selamun aleyküm arkadaşlar hayırlı günler.
Bu sene arpa ekimi yapan arkadaşları tek konuda toplamak istediğim için konuyu açtım.
İlk defa forumdan edindiğim bilgilere ve araştırmalarıma göre arpa ekimi yaptım.
Şimdiye kadar hep atadan görme ekim yapıyorduk , taban gübresiz ot ilacsız yaprak gübresiz.
Bu yılda niyetlendim bilinçli bir şekilde arpa ekimi yapmaya, malum bu seferde herşey pahalandı gitti.

Ekimden önce dekara 1 litre gelecek şekilde solucan gübresi attım.
Tabana 20 kg 20.20 gübre ile ekim yapıldı.
23 kg Seymen arpa tohumu kullandım.
Ekim esnasında tohumlarıda solucan gübresiyle kapladım.
Üst gübresi olarak dekara 12 kg gelecek şekilde üre aldım daha atmadım.
Tekrardan 15 kg kadar gübre alma niyetindeyim ama vazgeçtim onun yerine yapraktan 2 sefer yaprak gübresi uygulamayı düşünüyorum. 1 ini solucan gübresi ile yaparım diğerine siz ne önerirsiniz arpa için.

Arpalar bu şekilde
Bu işi çözecen 😁

Bereketi bol olsun
EyvAllah abi sağolasın
Üre yi toplam 15 kg ise ikiye bölüp yagmuru bekleyip 7.5 kğ 20 gün sonra diger 7.5 kg atmak yada 10 kg üre 10 kg amonyum sülfat
Yada sıvı çinko sülfat
Bereketli olur inşallah
Dekara 12 kg üre aldım. As21 almayı düşünüyorum ama arpa fiyatı ne olur kestiremediğimden masraf etmek istemedim.
Sıvı çinko sülfat ne zaman atmalıyım kardeşlerime döneminde mi süt olum döneminde mi
Dekar maliyeti ne kadar.
Bu işi çözecen 😁
Abi yapıyorsak tam yapalım dedim. Tek eksiğim toprağa hayvan gübresi atmadım ona yanarım 🙂

EyvAllah abi sağolasın

Dekara 12 kg üre aldım. As21 almayı düşünüyorum ama arpa fiyatı ne olur kestiremediğimden masraf etmek istemedim.
Sıvı çinko sülfat ne zaman atmalıyım kardeşlerime döneminde mi süt olum döneminde mi
Dekar maliyeti ne kadar.

Abi yapıyorsak tam yapalım dedim. Tek eksiğim toprağa hayvan gübresi atmadım ona yanarım 🙂
Kardeşlenme döneminde dekara 400 500 ml
20 litrelik bidonu 300 tl ye almıştım hasat sonunda simdi almak mantıklı gelmiyor en kötü 500 600 tl isterler heralde
Madem tam olsun diyorsun silindir de çek en az maliyetli olay bu galiba

EyvAllah abi sağolasın

Dekar maliyeti ne kadar.

12 kg sülfat al yada nitro power da fena sulu yerdeyse on numara olur uygulama . Gelelim coğrafi kederimize eğer ki kıraç yerdeyse bu senenin gidişatına göre davran .
Bu seneki gibi kurak olursa bu gübre bu ekini sitrese sokar ters etki yapar .
Çinko sülfat yapraktan uygulayan biri var köyde takip ediyorum güzel bir etkisi var ekin diğer gün renk değiştiriyor . Resmen bir şenlendirici bu tarla sana gülüyor .

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
12 kg sülfat al yada nitro power da fena sulu yerdeyse on numara olur uygulama . Gelelim coğrafi kederimize eğer ki kıraç yerdeyse bu senenin gidişatına göre davran .
Bu seneki gibi kurak olursa bu gübre bu ekini sitrese sokar ters etki yapar .
Çinko sülfat yapraktan uygulayan biri var köyde takip ediyorum güzel bir etkisi var ekin diğer gün renk değiştiriyor . Resmen bir şenlendirici bu tarla sana gülüyor .
Sulanabilir arazi hemşerim. Bakalım kardeşlenme başlangıcında üreyi atayım mevsim durumuna göre nitropower de uygulanabilir

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Ilk defa ektin bu arpayı belli ki tohum kadar gubre atmanı tavsiye ederim 12kg ure kardesleri zor besler 12ile 19 arası basak yapti gecen yil 20kg ure atmistim yine aynisini yapicam 20kg ure aticam 17kg tohum ektim 15kg da nisan ortasi 26nitrat aticam
Az gubre az verim secim senin

Ilk defa ektin bu arpayı belli ki tohum kadar gubre atmanı tavsiye ederim 12kg ure kardesleri zor besler 12ile 19 arası basak yapti gecen yil 20kg ure atmistim yine aynisini yapicam 20kg ure aticam 17kg tohum ektim 15kg da nisan ortasi 26nitrat aticam
Az gubre az verim secim senin
İlk defa ekmedimde şimdiye kadar gübresiz ekim yapardık hayvan gübresi hep olurdu tarlalarda.
Konum farklılığı çok etkiliyor. Deneyip göreceyiz. Arpanın durumuna göre bakacam ışık yakarsa veririm gübreyi 😅

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
İlk defa ekmedimde şimdiye kadar gübresiz ekim yapardık hayvan gübresi hep olurdu tarlalarda.
Konum farklılığı çok etkiliyor. Deneyip göreceyiz. Arpanın durumuna göre bakacam ışık yakarsa veririm gübreyi 😅
Hayvan gübresi olarak ne kullandın ve nasıl bi uygulama yaptın? Biz kimyasal gübreyi bırakıp hayvan gübresi kullanmayı hayal ederken seni buna sevk eden neydi acaba, biraz açabilir misin?

Hayvan gübresi olarak ne kullandın ve nasıl bi uygulama yaptın? Biz kimyasal gübreyi bırakıp hayvan gübresi kullanmayı hayal ederken seni buna sevk eden neydi acaba, biraz açabilir misin?
Her sene büyükbaş hayvan gübresi atıyorum bahçeye ama başka hiç bakım yapmıyorduk ondan verim az oluyor. Ne kadar hayvan gübresi kullanılsada üst gübresi yaprak gübresi pas kök boğaz felan atılması gerekiyor. Biz hiç birini yapmadığınız dan verim düşüyor. Bu sene tam yapayım diye niyetlendim

• Beğen
Tepkiler: mkemalackgz
Bendeki sulu tarım arpa 1. Su çimlenmede 2. Su sapa kalkmada 3. Su başak döneminde tabana 25 kilo dap üre 20 kilo başak döneminde 15 kilo şeker gübresi ile dekara 1000 kilodan aşağı düşmez taban arazi ise sulu tarım yapan arkadaşlar maliyet ne olursa olsun fazlası ile kazanır ama kuru tarım ile uğraşan arkadaşlar için maliyetler çok yağışları iyi alması lazım Allah yardımcıları olsun 250 dönüm için maliyetim 250 bin TL olucak bu sene hesaplarımla tohumu gübresi ilacı gübresi herşeyi ile Allah hepimize bereketli kazançlar nasip etsin

Hayırlı Bereketli olsun busene bende arpa ektim yaprak gübresi yerine Giberellik asit uygulaması yapmayı düşünüyorum henüz araştırma yapamadım daha önce uygulama yapan oldumu? Nasıl bir sonuç verir bilgisi olan paylaşım yaparsa çok iyi olur.