2022 Bugday maliyeti ve sezon sonu fiat beklentisi

Fiyatları etkileyen o kadar çok etken varki, fed, emtia fiyatları, kuraklık, bizim iş bilmez vatan hainleri vs vs yazarım ama kısaca özet geçeyim benim ön görüm, Hasat zamanı, 3.5 3.8 seviyesinde tutucaklar, 3 ay sonra 6 lira içten bile değil. İmkanı olan depolasın
Kimseye akıl vermek haddim değil ama ben bu sene depolamanın mantıklı olmayacağını düşünüyorum. Yılın sonunda seçim olursa bedava bile buğday verilebilir devletimizden halka o yüzden üreticinin malı değer görmeyebilir

Bu yaz dünya genelinde buğday fiyatlarının 300 ile 350 dolar arasında seyrettiğini göreceğiz. Burada asıl soru dolar kuru ne kadar olacak. Kuru baskilayabilirker ise benim fikrim açıklanan enflasyon verisi ile fiyatı 3.20 gibi açıklayıp baskilamak. Fakat gurdugum kadarı ile artık çiftçi bugdayini ucuza kaptırmak istemiyor ve sonuna kadar tutarak primli olarak satmak isteyecektir. Eğer kur bir şekilde geri gelir ise kimse çiftçinin gözünün yaşına bakmaz 1 tek ciftcide para kazanamaz. Umarım tüm arkadalar için emeğinin karşılığının alındığı bir yıl olur. Gomlumden geçen tüm çiftçi arkadaşlar en az 6 TL'den satsın.Selamlar

2022 yılı sezonunda buğday 3 TL olamaz. Çünkü 3 TL ye 500-550kg buğday alan adam bile zararda oluyor. Fiyat beklentim açıkçası 330 dolar civarların olacaktır. Dolar o zaman 14 olursa buğday 4600 olur dolar 15 olursa 5000 TL olur. Bu arada 280-290 dolarlar geçen senenin Haziran-Temmuz ayı fiyatları. Şuan en son yapılan ihalede 330 küsür dolara alınmıştı buğday. Dünya da da enflasyon olduğunu ve fiyatların en az %10 artacağını varsayarsak en ucuz buğday 300 dolar en pahalısı 1. sınıflar 370 dolarlar civarı olacaktır. Açıklanan kuru da baskılayacaklarını zannetmiyorum. Hep hedefledikleri 14 TL yi direnç olarak kullanmak istiyorlardı şuanda da onu yapıyorlar. Dolar 14 ü aşarsa yeniden 17-18 TL ler görüleceği aşikar.

2022 yılı sezonunda buğday 3 TL olamaz. Çünkü 3 TL ye 500-550kg buğday alan adam bile zararda oluyor. Fiyat beklentim açıkçası 330 dolar civarların olacaktır. Dolar o zaman 14 olursa buğday 4600 olur dolar 15 olursa 5000 TL olur. Bu arada 280-290 dolarlar geçen senenin Haziran-Temmuz ayı fiyatları. Şuan en son yapılan ihalede 330 küsür dolara alınmıştı buğday. Dünya da da enflasyon olduğunu ve fiyatların en az %10 artacağını varsayarsak en ucuz buğday 300 dolar en pahalısı 1. sınıflar 370 dolarlar civarı olacaktır. Açıklanan kuru da baskılayacaklarını zannetmiyorum. Hep hedefledikleri 14 TL yi direnç olarak kullanmak istiyorlardı şuanda da onu yapıyorlar. Dolar 14 ü aşarsa yeniden 17-18 TL ler görüleceği aşikar.
Şuan kur 13.8 En kötü bugdayi dışarıdan ithal ettiğimizi düşünelim. 360 dolar x 13.8 = kacaba 5 TL fakat şuan Trakyada bugdayimi satıyorum desen ortalama 4.2 TL ye satılır. Yani şuan bile hemen hemen 1 TL baskı var iken yaza 3.5 TL yi görürsek bizim icin çok iyi. Geçen yaz çiftçiye 2.25 TL fiyat verildiği gibi ithalat politikasi devam ettiği sürece çiftçinin tek ümidi dolar kuru seviyesi. Yoksa kimse gözünün yaşına bakmaz yeterki ekmek 2 TL olsun 🖐️

Şuan kur 13.8 En kötü bugdayi dışarıdan ithal ettiğimizi düşünelim. 360 dolar x 13.8 = kacaba 5 TL fakat şuan Trakyada bugdayimi satıyorum desen ortalama 4.2 TL ye satılır. Yani şuan bile hemen hemen 1 TL baskı var iken yaza 3.5 TL yi görürsek bizim icin çok iyi. Geçen yaz çiftçiye 2.25 TL fiyat verildiği gibi ithalat politikasi devam ettiği sürece çiftçinin tek ümidi dolar kuru seviyesi. Yoksa kimse gözünün yaşına bakmaz yeterki ekmek 2 TL olsun 🖐️
Uzunköprü borsası 20gundur 4.200u görmedi

Olacak olan şu , köyde ufak tefek takılan ciftici yok olup gidecek. Belki tarlalarını satacak elinde para olan büyük çiftçiler kalırsa kalır. Bu düzen 2023 ten sonrada böyle giderse ( yüksek girdi fiyatları ve çiftçinin desteklenmemesi vb.) Büyük çiftçide kalmaz artık elin adamı gelir alir işler kendi ülkesine götürür malı