2022 mazot gübre desteği

İyi güzel, ama acaba bu sistem bedavaya nasıl çalışıyor merak ettim şimdi, finans sektöründe bankacılıkta bedavaya çalışmak görülen bişey değil sonuçta.

İlk çıkan haberlere göre sistemin aşağıda alıntıladığım şekilde çalışacağını açıklanmıştı yanılmıyorsam.

Bu durumda destek hesabınıza yatınca kullanmış olduğunuz kredinin faiz ve masrafı o zamanda banka tarafından hesaplarınıza yansımıycaksa iyi, çünkü taahhütte bulunarak avans kredisi kullanmış oldunuz, bankayada imzalamış olduğunuz sözleşmeye göre banka hesaplarınızdan faiz ve masraflarıyla hesaplarınızdan tahsil etmeye bankayı yetkili kıldınız.

Şimdi destek Tarım bakanlığından yatınca banka yetkisini nasıl kullanacak onu göreceğiz demektir, iş henüz bitmedi sonuçta, destek yatacak ve bu avans kredisi kapanacak, kapanırken neler olacak onuda görmek lazım, hesaplarınızdan takas-mahsup etmeye yetkili kıldığınız banka masrafı hesaplarınıza yansıtacakmı bu nokta henüz bilinmiyor, yada biliniyor açıklandı benim haberim yok.
1667333499628-png.72653
Valla onu bunu bilmem tarlalar sürülecek mazot lazım mazot fiyatları malum 3 ay sonra nolur

Gübrede fiyatlar ne durumda?
Alıp koysak mı beklesek mi bilemedik. dap 16.5 olmuş.
Cumartesi günü toros gübre satıcısının bana verdiği fiyatlardır, o gün geçerliydi bugün nooldu bilmem, toros kullanmıyorum aslında sordum sadece.

Dap 15700
15-15-15 kükürtlü 13150
Üre Granül 13420
21lik 6500
26 lık 8400

Cumartesi günü toros gübre satıcısının bana verdiği fiyatlardır, o gün geçerliydi bugün nooldu bilmem, toros kullanmıyorum aslında sordum sadece.

Dap 15700
15-15-15 kükürtlü 13150
Üre Granül 13420
21lik 6500
26 lık 8400
Kooperatif epey kazıklıyormuş bizi :)
Teşekkür ederim 👍
Seçim var 20 liraya düşürmezse kaybeder.
Alan aldı ekti artık ne fayda
Ha gübre fiyatını düşürdü diye oy verecek varsa da bilemiyorum. Bedava yapsa yine vermem.

Mazot gübre desteği almak için ilçe tarıma buğdayın, nohutun, mercimeğin satış faturasını vermek şart mı?
Yani satış faturası ilçe tarıma verilmeden mazot-gübre desteği alınamaz mı?
Zaten mazot gübre desteği için fatura verilmiyor,

fark ödemesi için müstahsil makbuzu veriyoruz.

diyelim 2022 yılında ürettiğin nohutu sattın, müstahsil makbuzunu vereceksin ilçe tarıma, kilo başına 50 kuruş fark ödemesi alacaksın.

Mazot gübre desteği almak için ilçe tarıma buğdayın, nohutun, mercimeğin satış faturasını vermek şart mı?
Yani satış faturası ilçe tarıma verilmeden mazot-gübre desteği alınamaz mı?
Hayır gerek yok. O faturalar sadece prim desteği alırken işe yarıyor. Mazot gübre desteklerinde geçerli unsur çks'ye yazdırdığınız arazilerin miktarı ve ekilen ürün sadece.

Beni bu soruya sevkeden mesela ilçe tarım tarafından "madem sen farz edelim 50 dekar nohut ektin. Nohutu fiilen ekip ekmeğini ispatla zaman." şeklindeki bir iddiayı nasıl ispatlayabiliriz. Veyahut ilçe tarım tarafından böyle bir soruya muhatap olabilir miyiz?
ÇKS ile bildirdiğimiz arazilere, yine bildirdiğimiz mahsulün ekilip ekilmediği kontrol ediliyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Beni bu soruya sevkeden mesela ilçe tarım tarafından "madem sen farz edelim 50 dekar nohut ektin. Nohutu fiilen ekip ekmeğini ispatla zaman." şeklindeki bir iddiayı nasıl ispatlayabiliriz. Veyahut ilçe tarım tarafından böyle bir soruya muhatap olabilir miyiz?
ÇKS ile bildirdiğimiz arazilere, yine bildirdiğimiz mahsulün ekilip ekilmediği kontrol ediliyor mu?
evet kontrol ediliyor tabi, araziye çıkar ekili tarlaları kontrol ederler.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Aslında boşa uğraşıyorsunuz mobilden görmeye, % 4,5 komisyon alan yerler var diyorlar, çok yüksek rakamlar, hemde bunu yapan çiftçi kooperatifiymiş, aman ben yanlış duymuş olayım bu nedir yaaa. hiç uğramadığım yerlerde bu rakamları duydum, doğruluğunu bilmiyorum henüz.

diyelim 20 bin lira mazot gübre desteği alacaksınız, bunu yüksek komisyon alan yere denk geldiniz noolur?

20 bin lirada 4,5 komisyon demek 861 lira demek, havaya vereceğiniz ücret bu işte.

Korkunç,

Doğruluğunu es geçtim ben diyorumki, bu şimdiden böyle ise bu desteğin avans kredi şeklinde kullanımı ileriki yıllarda arttıkça, nasılsa devlet verdi bunlara desteği vurun abalıya der yüksek komisyonlar havada uçar, destekleriniz anlaşmalı işyerleri tarafından tırpanlanır, mecbur kooperatiften vb. yerlerden alacaklara süpriz yumurtaya döner bu iş.

Son düzenleme:
2022 mazot gübre desteği 2023den önce ekim ayında yatırılacak deniyordu ama herhangi birşey yatmadı destekleme alan varmı
Nakit olarak yatmıyor ziraat bankası kartlarına yatacak sadece mazot ve gübre alacaksınız internet bankacılığı varsa krediler bölümünden en altta hububat destek başvurular bölümünden başvuru yapın