2022 mazot gübre desteği

Desteklerin mazot ve gübre alımında kullanılabilmesini olumlu buluyorum.Ancak bu kadar dolambaçlı yola gerek var mıydı?
Sehirde oturup tarlasını ekenlerin hakkı olan paraya konanların yüzünü de merak ediyorum.
Çok geç kalmış bir karar.

Resimler ve ekler

• IMG_20221119_202642.jpg
    IMG_20221119_202642.jpg
    169.1 KB · Görüntüleme: 92
  • IMG_20221119_201607.jpg
    IMG_20221119_201607.jpg
    196.8 KB · Görüntüleme: 89
  • IMG_20221119_202756.jpg
    IMG_20221119_202756.jpg
    238.4 KB · Görüntüleme: 89
Son düzenleme:
Abi masraf olacakmıymış az önce bende yaptım da
3. maddede yazıyor, ne anlarsanız artık, bankanın uygulamasını göreceğiz.

fakat orada faiz ve masrafıyla birlikte, takas mahsup etmek suretiyle tahsil etmeye bankayı yetkili kılıyorsunuz.

faiz ve masraf olmıycaksa neden sadece takas mahsup etmeye yetkili kılmıyor üretici? neden faiz ve masraf koşuluda eklenmiş taahhüde?

Bu krediden faydalanmayanlara 31.03.2023 te nakit olarak ödeme yapılacak mı? yapılmayacak mı? bu konu hakkında net bilgisi olan varmı acaba? Madde 8 de çiftçilere nakdi ödeme yapılmaz yazıyor. burada 2022 yılında nakdi ödeme yapılmayacak. ancak 2023 de hak sahipleri nakit olarak alacak desteklemeyi. Olması gereken bu diye anlıyorum.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2022-11-19-19-41-34.png
    Screenshot_2022-11-19-19-41-34.png
    310.9 KB · Görüntüleme: 54
Ziraat mobilden girince krediler bölümünde tıklıyorsun hububat destek kredisi denen yeri, anında tamam işaretle diyor, bende tamam a basmıyorum, arka planda destekleme miktarı görünüyor.

Şimdi mantıken bu destek henüz bana yatmadı, destek miktarına bağlı avans krediside kullanmadım, destek yatınca banka paramı ne yapacaK?

Akla bu soru geliyor haliyle.

1-O parayı ben kullanamıycammı?

2-Bankaya zamanı gelince yatan desteği kullanamdığımdan dolayı, yattıktan sonra kullanmadığım süre boyunca banka bana faizini verecek demektir. Öyle değilmi?

Bugün bankaya desteklemeler hakkında bilgi almak için uğradım yaptıkları açıklama bu şekilde.
İnsanlara konuyu tam açıklayamadılar mart sonunda destekler otomatik nakit hesaplara yatıcak ama çiftci ekim ayında gübre mazot ihtyacını karşılasın diye destek miktarı kadar erken kredi kullandırma yaparak çiftciye destek olmak için böyle bir uygulamaya geçilmiş çiftci kredisini kullanmazsa yada kredi çekmesinde bir problem varsa mart sonunda nakit olarak destek miktarını bankadan alabilecek dediler inşallah doğrusu bu şekildedir

Desteklerin mazot ve gübre alımında kullanılabilmesini olumlu buluyorum.Ancak bu kadar dolambaçlı yola gerek var mıydı?
Sehirde oturup tarlasını ekenlerin hakkı olan paraya konanların yüzünü de merak ediyorum.
Çok geç kalmış bir karar.
Hocam hiç merak etmeyin bence, yüz kalmamış yine istiyorlar

Bugün bankaya desteklemeler hakkında bilgi almak için uğradım yaptıkları açıklama bu şekilde.
İnsanlara konuyu tam açıklayamadılar mart sonunda destekler otomatik nakit hesaplara yatıcak ama çiftci ekim ayında gübre mazot ihtyacını karşılasın diye destek miktarı kadar erken kredi kullandırma yaparak çiftciye destek olmak için böyle bir uygulamaya geçilmiş çiftci kredisini kullanmazsa yada kredi çekmesinde bir problem varsa mart sonunda nakit olarak destek miktarını bankadan alabilecek dediler inşallah doğrusu bu şekildedir

Resmi gazetede yayınlandığına göre nakdi ödeme yapılmayacak. Bu konunda önceden bakan da açıklama yaptı. Hesabınıza tanımlı miktar ile sadece gübre ve mazot alabileceksiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Resmi gazetede yayınlandığına göre nakdi ödeme yapılmayacak. Bu konunda önceden bakan da açıklama yaptı. Hesabınıza tanımlı miktar ile sadece gübre ve mazot alabileceksiniz.

Mart ayından önce normal zamanından önce kullanmak isteyenler için böyleymiş bu durum. Bizim kredi incelememiz var kredi verilmiyor biz o zaman desteklemeleri kullanamıyoruz alamıcaz mı yani destek? Bankada bu durumun yazdıklarım gibi olduğunu söyledi bana bakalım görücez nasıl işliyecek durum

Yukarıdaki haber çıkalı neredeyse 1 hafta oldu, resmi gazetede yayınlandı dendi, ama çoğunluk çiftçi ayni ödeme ve nakdi ödeme nedir bilmiyor, kafalar karşık kaldı haliyle, bu yüzdende haberde verilen önemli bir ayrıntıya hiç değinilmiyor.

Nedir bu önemli olan ayrıntı?

1669346694081.png

1669346795289.png

haberde destekten yararlanmak istemeyen çiftçiler 30 Aralık a kadar tarım müdürlüklerine bildirmeleri gerekecekmiş, işin ince ayrıntısının burada yattığını düşünüyorum, bu açıklamaya gerek duyulması düşündürdü beni.

Öyle kafa karıştırdılarki, bankadan açıklamayla yönleniyor çiftçi, neden öyle oluyorda desteği verenler doğru düzgün açıklama yapmıyor, desteği banka vermiyorki?

Biran önce net açıklama yapılmalı artık.

Krediyi kullanamayan ve bu desteği avans kredisi şeklinde önceden isteyipde kullanamayan nasıl desteğe ulaşacak? bunlarda açıklanmalı.

ne diyor?

1669449027212.png

başvurdun bankadan cevap gelmedi, o zaman ne yapacaksın?

para bankaya yatınca nereye gidecek para ne oldu kim takip edecek,

yararlanmak istemiyorum diye dilekçe vermedin paralar yatacak ama nereye gidecek? nakdi olarak çiftçilere ödeme yapılmayacak diye tebliğ çıkardılar, Banka tutup nakdi olarak veremiycek ne yapacak? Cebemi atacak? noolcak kim takip edecek binlerce destek hesabının akıbetini?

haa banka cebe atmıycak zamanı gelince nekdi ödeme yapacakmı?

Yapmıycaksa destekleme birimi bana dilekçe vermeyenlerin parasını yatırdım, para nereye gitti sorumlusu ben değilim hesap sahibi bilir dese, banka kredi bölümü onaylamadığı hesaplara gelen destekleri yansıtmadan aktarsa başka yerlere böylece bankanın zorda olan kredi bölümü rahatlasa, bu olay açığa çıksa, karakuşi kadı belkide hesapların sahibini suçlu bulacak, dilekçe vermedin yatsın dedin parayı kullanmadın destekleri götürdükleri aylar sonra ortaya çıktı, ama götürenler istifa etti yurtdışına gitti dese ne olacak?

yani hem desteği almıycam diye dilekçe vermedin, hem destek yatınca hesabına yansımadı kullanmadın, suçlusu destek birimi değil, iki suçlu var bir götüren bir paranın akıbetini takip etmeyen destek alan, eee bu durumda suçlunun biri yok ortada, diğeri herşeyden habersiz çiftçi, hadi çiftçide ceza almadı diyelim, binlerce destek hesabından parayı götüren götürdüğü ile kalırmı?Kimbilir belki bankanın batık diğer krediler sayesinde oluşan açığı kapandı diye sevinen yönetimler bile olur.

Hukuçularla banka kredi işleri bilenler bilir aslında, üreticinin nasıl davranması gerektiği doğru dürüst açıklanmalı artık, yoksa bişey olacak bu gidişle ve destek verenle destek alan arasında bir üçüncü birim banka kredi bölümü olmuş oldu, bir işte 3 kişi varsa yani aracı varsa herşey olabilir. Ben parayı Hasan a verecem, Hasan Mehmete kullandıracak kullandırmayacak binlerce Mehmet hesabı var hangi birine Hasan ne uygulama yaptı kim bilecek?

Etrafta duyuyoruz destek için kart kullananlar %8 gibi bir kesinti yapıldığından bahsediyor. Bunun adı destek ise neden kesinti yapılıyor bu konuda açık bir bilgi yok. Burda yazılanlardan bazıları kesinti yapılmadı diyor etrafta yapılıyor diye bilgiler geliyor. Hangi yol izlenecek kimse net birşey bilmiyor...