2022 yılı Dap gübresi fiyat tahmini

16.02.2010
769
500

Arkadaşlar gübre fiyatları malum çok yüksek bu gün yine zam gelmiş
Tarım kredi kooperatifinde 450den 575tlye yükselmiş Dap
Eğer şu anda anda alsak bir yıl vadeli fiyat 615 falan geliyor
Sizce almak mantıklı mı daha da yükselir mi fiyatlar

Internette bir yazi okudum Hollanda da tarim ile alakalı bir yetkili gübre fiyatlarının 2020 yılındaki fiyatlardan yaklasik onumuzdeki yıllarda 10 kat artacağını belirtiyor.
Geçen yıl yaklaşık ton fiyati 2-3 bin lira civarındaydı.Buda demek oluyor ton fiyatlarının 20- 30 bin liraya kadar çıkacağını söylüyor.Küreselcilerin önce salgın hastaliklari
Sonrasında kıtlık ve Daha sonra 2030 yılına kadar savaşların olacağını belirtiyorlar bu şekilde insan sayısının azalacağını tahmin ediyorlar.

taban gübresiz üst gübresiz verim minimum yüzde 50 düşer,
her yıl ekilen sulu tarım yapılan yerlerde her yıl bişeyler ekmenin imkanı olmaz, mısır, pancar, ayçiçeği gibi ürünler gübresiz ekilemez, bunlara mutlaka gübre kullanmak gerekir, kullanılmaz ise aynı tarlayı münavebelide olsa sula sula verim alamazsın tonaj çok düşer.

Aslında sulu tarlaya en iyisi yonca gibi hayvana yarayışlı yem bitkisi ekmek lazım, hayvanıda bağlayacaksın besliyceksin, kuru sulu farketmez çeşit yem bitkileri arpa yulaf vb. ekeceksin besleyeceğin hayvanın etinden sütünden faydalanacaksın. Toplumları doyurmak ve para kazanmak için tarım yapmanın anlamı kalmamışsa en iyisi böyle bir sistemle idare etmek.

Tabi arada öküz at gibi gücünden faydalanacağın hayvanda olsa fena olmaz, mazot yada motor alet edevat parçasıda bulamayabilirsin traktör yürütemeyebilirsin, , o zaman ata tek saban bağlar sürersin ekersin, öküze araba bağlar taşırsın gibi... hayat mücadelesi mi dersiniz ne dersiniz artık.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
O zaman buyurun cenaze namazına tonu 20 milyar olur o zamana ondan dolayı da millet ancak 5 kg atar belki yada buğdayın arkadaşın söylediği gibi 10 lirayı çoktan geçmesi lazım 350 dekar ekilecek bu sene yer 7 ton gübre atsam 100 milyar gerekir en az devlet ne verecek bana 45 lira destek veya şehirli arkadaşım köylü doymaz aç gözlü diyecek ben bu açıdan hiç düşünmemiştim öbür sene millet aç

• Beğen
Sizce 2023 de o zaman bu şartlarda gıda krizi kapıda dıye bilirim belki de 2022 de bile kısmı olabilir çünkü bir dekar için 15 kg gübre atılsa sadece o 250 TL tutuyor bir 200 de çimen gübre tutsa felan filan yani bir kg buğday için 5 TL masraf olabilir o zaman da buğday 10 lirayı geçer un bin lira olabilir ekmek kaç lira olur Bir an ürperdim 😢😢😢

Krizlerden kimse kazançlı çıkamaz, herkes zararlı çıkar bu bir gerçek.

En az zarar edecek durumu göze almak en iyisi, zarar etmiycem diyen olmaz,

Üst gübre kullanımında azot eğer toprakda bitkinin alabileceği seviyeye gelmemişse gerekenden az atılmış olması işe yaramaz bitki alamaz, toprakda azotun bitkinin alabileceği seviyeye ulaşacak kadar atılması gerekir, üst gübrelemede az gübre atarım olayı yanlıştır, yeterli gübre atılmazsa atılandanda faydalanma olmaz.

Taban gübreleride zaten pahalı, her yıl 20 atıyordum bu yıl 10 yada 10 atıyordum bu yıl 5 atarım hesabıda aslında gübreye verilen paranın tam karşılığının geri dönmemesi demektir,

Çiftçi biliyor zaten ne atarsa verim alacağını, bununda maliyetine bakacak getirisi götürüsüne bakacak,

Aslına bakarsanız gıda krizinde gıda fiyatları artıyorsa ürün fiyatı artmasından olur başka bişeyden olmaz, bu durumda artan ütün fiyatı herşekilde girdileri karşılaması ve kazandırması beklenir, o zaman girdileri alabilecek fiyata ürünü satma şansı olan üretici üretimde süreklilik sağlayabilir, bu durumda satarken ürünü bir sonraki masraflar için satmalı, al kardeşim şu kadar ürün, ver bana bu kadar gübre mazot vs..., zaten bedavaya kimse kimseye gübre mazot vermez, yoksa kriz affetmeyebilir, neyin ne olacağı bilinmiyor, kimse bilmiyor.

Buğday sezonda 4 lira fazla bı beklentin olmasın %70-80 zam yaptik derler
Gübre fiyatları böyle giderse ayrıca ortam da bu şekilde giderse ben sana bişey deyim mi öbür sene un bin tl olur buğday ise 10 TL rahat olur geçer bile ama rabbim tabiki gübre vermeden daha çok buğday verir orasını kimse bilmez ayçiçek yağı 125 lira oldu 2 sene önce bugunler 40 liraydı 6 ay önce unu 130 aldım şu anda 400 liraya doğru gidiyor yaza kadar 400 olursa öbür sene ne kadar olur sence tabiki doğalgaz ucuzlar gübre çok ucuz olur demir çok ucuzlar kumaş çok ucuzlar o zaman bişey diyemem

• Beğen
Gübre fiyatları böyle giderse ayrıca ortam da bu şekilde giderse ben sana bişey deyim mi öbür sene un bin tl olur buğday ise 10 TL rahat olur geçer bile ama rabbim tabiki gübre vermeden daha çok buğday verir orasını kimse bilmez ayçiçek yağı 125 lira oldu 2 sene önce bugunler 40 liraydı 6 ay önce unu 130 aldım şu anda 400 liraya doğru gidiyor yaza kadar 400 olursa öbür sene ne kadar olur sence tabiki doğalgaz ucuzlar gübre çok ucuz olur demir çok ucuzlar kumaş çok ucuzlar o zaman bişey diyemem
Ufuk bu yaz olmaz ama sezon sonu olur.Dediklerin.

• Beğen
Eski alışkanlıklarımızın yarısını kullansak yine aynı verimi alabiliriz. Ben trakya şartlarında yapılan fazla ve zamansız azotlu gübreleme üzerinden bu yorumu yapıyorum. Martta 7,5 üre nisanda 7,5 üre uygulayacağım. Taban gübresiz ektim. Mikoriza ile fosfor ve azot bağlayan bakterilerle kaplama yaptım. Ocağa kadar eksiklik görülürse 12-13 kg amonyum sülfat Ocak içinde de Bluen isimli havanın azotunu bitkiye amonyum formunda enerji harcatmadan kazandıran bakteri ürününü kullanıcam. Dekar maliyeti şu an 3 kg üre maliyeti. Nitrat kullanmayacağım.