2023 de (6 şubat) , büyük deprem felaketi, geçmiş olsun

Evet zaman geçtikçe gerçeklerle yüzleşicez diyoruz, yarısı yokolan ve ayakta kaldığı görülen binalarda artık oturulamayacak olan ilimiz Kahramanmaraş 2020 yılında AFAD tarafından hazırlanan İl Afet Risk Azaltma Planları'nda (İRAP) pilot il olarak belirlenmiş, yapılan tüm çalışmalara rağmen kentin yokolması kahretti, gerçek şuki yeterli çalışmıyoruz, çalışmamak önlem almada yetersiz kalmak maharet olmuş.Buralarda bundan sonra yüksek katlı betonarme bina bile yapılmamalı, çünkü ne yeterli kontrol edebiliyoruz nede her türlü binayı yaparken standartlarımızın hiç yeterli olmadığı ortaya çıktı.​

Pilot il bile olsa bir afet sonucu böyle olursa halimiz ne olur?​

Son düzenleme:
maraşta, helikopterden çekilen görüntülerden, dağ eteklerindeki binalar ayakta, tarım arazilerine yepılanlar, yerle bir olmuş...

iki depremin şiddeti etkilenen bölgenin büyüklüğü, depremden etkilenen nüfus dikkate alındığında,
olaganüstü bir durumla karşı karşıya kalındığı açıkça görülüyor...

kısa vadeli ve uzun vadeli alınacak tedbirler, süratle uygulanmalı...
milletimiz, seferber olmalı...

depremden etkilenen halkı, bir kısmı, acilen, ege-güney illerindeki yazlıklara, otellere taşınmalı...
oturulmayan/boş bulunan, bütün yazlıklara, 3-4 alığına, geçici olarak el konulabilir mi (?)...
yurtlar, okullar, geçici barınma yeri olarak değerlendirilmeli....

konteyner kentler ve yerleşim alanları süratle yapılmalıdır...

yerle bir olan şehirler, enkaz kalktıktan sonra, tarım yapılan alanlar olarak kullanılmalı, yapılar buna göre olmalı...
çokkatlı yapılara izin verilmemeli...
belki 50-100 yıl bu bölgelerde tekrar deprem yaşanmayabilir...
ancak, gelecekte, geçmişte yapılana benzer hatalar, yapılmamalı...

unutulmasın, tek katlı olan, depremde yıkılan evlerden, oturanlar kendi imkanlarıyla bile çıkabilir,
hayatlarını kurtarabilir...

çöken, çokkatlı binaların enkazı altından çıkmak imkansız...
bu sebeple, bu büyük depremde, ne yazık ki, birçok vatandaş hayatından oldu...
acılar yaşandı...

Son düzenleme:
depremden etkilenen halkı, bir kısmı, acilen, ege-güney illerindeki yazlıklara, otellere taşınmalı...
oturulmayan/boş bulunan, bütün yazlıklara, 3-4 alığına, geçici olarak el konulabilir mi (?)...
yurtlar, okullar, geçici barınma yeri olarak değerlendirilmeli....
Her dediğine katılıyorum ama el koyma meselesine katılmıyorum

Suriyeliye buradaki vatandaşın evi yüksek kira bedeli ile devlet tarafından kiralanarak oturması sağlandı, aynı şekilde vatandaşımızında bu yazlıklarda devlet tarafından kiraları bedeli neyse ödenerek oturulması barınması sağlanmalı, para ne için var zaten? 3-4 ayda yetmez en az 1 yıl kire bedeli karşılanmak suretiyle isteyen depremzedelerin yazlıklar kiralanarak barınması sağlanmalı, yazlığı olan vatandaşlarında yazlıklarını depremzedelere açmaları sağlanmalı.

GÜNÜN SÖZÜ:
Kurtarma görevlisi: senin için yol açacam.
Kurtalılan çoçuk : Rabbim sana da CENNET için yol açsın.

Son düzenleme:
Allah yardımcınız olsun kardeşim,çok üzülüyoruz...
Rabbim yardımcıları olsun arkadaşlar bilgiler hep şehir merkezinden haberler hep şehir merkezlerinde oda hep ayni yeri gosteriyor
Köylerde durum nedir varmı bilgisi olan
kayalık, dağlık bölgelerdeki köylerde hasar yok...
bütün hata, şehirlerin kasabaların ovalarda olmasından.
yani, bilim insanlarının (bak ilyas yılmazer, videoda söyledikleri) dinlenmemesi...

ceremesini, acıyı, çaresizliği, enkaz altında kalan, yavrularımız, gençlerimiz, ana babalar ve dahi ebeler, dedeler ve hatta bebekler yaşadı...
çok keder verici bir durum...

şu anda mutlu bir halk olarak yaşayacak insanlarımız, tarifsiz acıları ve çaresizliği yaşıyor...
çok üzgünüz....kederliyiz.

yakın gelecekte, elbet bu durum, düzeltilecektir...

Ben hayatımda böyle bir şiddetli sarsıntı görmedim. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yakalandım. Binanın içindesin kendi kendi diyorsun, aşağı ininceye kadar bina zaten çöker hem içerdekiler çıkmadı ne yapmam lazım. Tam da bu şekilde bir arkadaşım ailesiyle birlikte aşağı iniyor ama kızı yok, binaya tekrar giriyor ve enkazda kızına sarılı bir şekilde çıkarılıyor.

Deprem öldürmez
Bina öldürmez
Kötü yöneticiler ve para kazanmak uğruna birbirleriyle yarışa giren vicdan yoksunu insanlar öldürü.

1999 depreme olmuş iktidara gelmişsin deprem için ne yaptın? Tam tersine katlar arttı sağlam olmayan çarpık yapılaşmalar çoğaldı ve üstüne de böyle felaketler oldu.
Buna da kader denildi yine suçlu doğa oldu yaratıcı oldu ama kendileri oralı bile olmadı.

İstanbul'da deprem için çok büyük işler yapıldı.

2 katlı 30 senelik binanın üstüne 3 kat daha çıkıldı ve devletimiz bu 3 kata izin verdi tapularını aldı vatandaşlarımız.

Eski 2 - 3 katlı binalar yıkılarak yerine aynı yere 5 katlı binalar yapıldı. Tabi otopark , çocuk parkı ve diğer olması gerekenler yok. Eski binayı yık oraya hemen 5 kat çık. Ev sahipleri mutlu , müteahhit mutlu. Ancak trafik, otopark, nufüs artışı ve diğer sorunları düşünen yok.

Herkes küçük çıkarların peşinde, siyasiler oy peşinde, yapılan her şey göstermelik. Ülkece şehirleşme ne demek bilmiyoruz. Ahlak deseniz çoktan çökmüş durumda. Herkes herkesi kazıklama peşinde. Para bürümüş insanların gözünü. Tanınmaz bir ülke olmuşuz. Müslümanlıktan bahsedenler en büyük ahlaksız olmuş.

1999 depreminden sonra akıllandık mı ki şimdi ki depremden sonra akıllanalım.

Hep şükür ve sabır diyorlar. Yetmedi mi şükür ve sabır ettiğimiz. Neden isveçli, norveçli, japon sabretmiyor şükretmiyor ve zorluk çekmiyor da hep biz eziliyoruz, üzülüyoruz, ölüyoruz..

Artık iyice ümidimi yitirdim.

bizler Balıkesirde yaşıyoruz,eşim görevli olarak Osmaniyeye gitti ilkgünden beri orada çalışıyor,sanırım Antakyaya geçecekler,döndüğünde nasıl bir enkaz olarak dönecek tahmin bile edemiyorum.ailemizElbistanda,
annemler Elbistanın yarısının yıkıldığını söylüyorlar,çok fazla hasarlı bina olduğunu söylüyorlar.Köydeki eve sığındılar fakat köydeki evlerinde çoğu yıkılmış.
kar yağışı olduğundan dolayı çok soğuk ve enkaz çalışmalarını engelliyor,Antepte,Urfada,Adanada,Malatyada,Osmaniyede ,Hatayda akrabalarımız var,çok kötü..Başka illere gidebilme imkanı olsa dahi enkaz altında komşusu,anası babası evladı olduğu için memleketlerini kimse terketmek istemiyor.can pazarı heryerde Rabbim kolaylık versin.çalışmalara katılanlara güç kuvvet versin.

bizler sıcak evlerimizde oturmaya utanıyoruz.hırsız çeteleri sokaklara dökülmeye başlamış.insanlar cenazelerini götürecek araç bulamıyor.kimi evladını bulamıyor.içecek su bulamıyor,barınacak yer bulamıyor,ayağına giyecek çorap bulamıyor ayakkabı şurda dursun.3 gündür UYUYAMIYORUM.insan gerçekten kepçe olmak istermiydi istiyormuş.
gün birlik olma günüdür Rabbim yardım etsin,Çalışanlara güç kuvvet versin,Göçük altındakilere dışarıda bekleyenlere sabır versin,

Son düzenleme:
bizler Balıkesirdeyiz,eşim görevli olarak Osmaniyeye gitti ilkgünden beri orada çalışıyor,sanırım Antakyaya geçecekler,döndüğünde nasıl bir enkaz olarak dönecek tahmin bile edemiyorum.ailemizElbistanda,
annemler Elbistanın yarısının yıkıldığını söylüyorlar,çok fazla hasarlı bina olduğunu söylüyorlar.Köydeki eve sığındılar fakat köydeki evlerinde çoğu yıkılmış.
kar yağışı olduğundan dolayı çok soğuk ve enkaz çalışmalarını engelliyor,Antepte,Urfada,Adanada,Malatyada,Osmaniyede ,Hatayda akrabalarımız var,çok kötü..Başka illere gidebilme imkanı olsa dahi enkaz altında komşusu,anası babası evladı olduğu için memleketlerini kimse terketmek istemiyor.can pazarı heryerde Rabbim kolaylık versin.çalışmalara katılanlara güç kuvvet versin.

bizler sıcak evlerimizde oturmaya utanıyoruz.hırsız çeteleri sokaklara dökülmeye başlamış.insanlar cenazelerini götürecek araç bulamıyor.kimi evladını bulamıyor.içecek su bulamıyor,barınacak yer bulamıyor,ayağına giyecek çorap bulamıyor ayakkabı şurda dursun.3 gündür UYUYAMIYORUM.insan gerçekten kepçe olmak istermiydi istiyormuş.
gün birlik olma günüdür Rabbim yardım etsin,Çalışanlara güç kuvvet versin,Göçük altındakilere dışarıda bekleyenlere sabır versin,
Çok gecmiş olsun Rabbim herkezin yardımcısı olsun

Hep şükür ve sabır diyorlar. Yetmedi mi şükür ve sabır ettiğimiz. Neden isveçli, norveçli, japon sabretmiyor şükretmiyor ve zorluk çekmiyor da hep biz eziliyoruz, üzülüyoruz, ölüyoruz..

Artık iyice ümidimi yitirdim.
Çünkü biz müslümanız onlar değiller, biz her durumda kazançlı çıkarken onlar sadece dünya için yaşıyorlar.
Her işi iyi yapmak zorundayız ama en iyisinide yapsak yinede hep imtihan icinde olacağız.

Resimler ve ekler

• 20230124_074408.jpg
    20230124_074408.jpg
    227.2 KB · Görüntüleme: 37

bizler Balıkesirde yaşıyoruz,eşim görevli olarak Osmaniyeye gitti ilkgünden beri orada çalışıyor,sanırım Antakyaya geçecekler,döndüğünde nasıl bir enkaz olarak dönecek tahmin bile edemiyorum.ailemizElbistanda,

Geçmiş olsun allah yardımcıları olsun

Ben hayatımda böyle bir şiddetli sarsıntı görmedim. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yakalandım. Binanın içindesin kendi kendi diyorsun, aşağı ininceye kadar bina zaten çöker hem içerdekiler çıkmadı ne yapmam lazım. Tam da bu şekilde bir arkadaşım ailesiyle birlikte aşağı iniyor ama kızı yok, binaya tekrar giriyor ve enkazda kızına sarılı bir şekilde çıkarılıyor.

Deprem öldürmez
Bina öldürmez
Kötü yöneticiler ve para kazanmak uğruna birbirleriyle yarışa giren vicdan yoksunu insanlar öldürü.

1999 depreme olmuş iktidara gelmişsin deprem için ne yaptın? Tam tersine katlar arttı sağlam olmayan çarpık yapılaşmalar çoğaldı ve üstüne de böyle felaketler oldu.
Buna da kader denildi yine suçlu doğa oldu yaratıcı oldu ama kendileri oralı bile olmadı.
Geçmiş olsun,Allahım korusun,
Umarım en yakın zamanda,sağlık esenlik ve huzura kavuşursunuz.

Filiz geçmiş olsun.
Deprem ülkesi ve kışı soğuğu bol bir ülkeyiz.
Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet dilerim.
Yaralı kardeşlerime şifalar temenni ederim.