2023 de (6 şubat) , büyük deprem felaketi, geçmiş olsun

Geçmiş olsun,Allahım korusun,
Umarım en yakın zamanda,sağlık esenlik ve huzura kavuşursunuz.

Filiz geçmiş olsun.
Deprem ülkesi ve kışı soğuğu bol bir ülkeyiz.
Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet dilerim.
Yaralı kardeşlerime şifalar temenni ederim.
Sağolun Yusuf bey. Arkadaşlarımı ve yakın akrabalarımı kaybettim. İşyerim vardı artık bırakın işi bölgede hayat durmuş. Ben bu psikolojiyi nasıl atlatırım artık. Ablalarım ve abim hepimiz köydeki eve babamın yanına geldik. Her köye gelişimde emek verdiğim bahçelerime ekinlerime mutlaka bakardım. Traktörle ille bir iş çıkarırdım. Ama hiç birini yapma isteğim yok.

Bir daha bu acıları yaşamamak için depremle ilgili diğer paylaşımda bir yazı yazdım. Gelecek için yeni acıları görmemek için lütfen herkes o yazıyı okusun.

Sağolun Yusuf bey. Arkadaşlarımı ve yakın akrabalarımı kaybettim. İşyerim vardı artık bırakın işi bölgede hayat durmuş. Ben bu psikolojiyi nasıl atlatırım artık. Ablalarım ve abim hepimiz köydeki eve babamın yanına geldik. Her köye gelişimde emek verdiğim bahçelerime ekinlerime mutlaka bakardım. Traktörle ille bir iş çıkarırdım. Ama hiç birini yapma isteğim yok.

Bir daha bu acıları yaşamamak için depremle ilgili diğer paylaşımda bir yazı yazdım. Gelecek için yeni acıları görmemek için lütfen herkes o yazıyı okusun.
geçmiş olsun rabbim sabır versin,

1676012302333.png

1676012324947.png

Pekçok ülke gibi komşumuz Yunanistan da yardıma geldi. Tabiki de olması gerektiği gibi. Her türlü yardımlarından dolayı canıgönülden Allah razı olsun diyoruz. Ama bunların milli marşlarındaki yerimiz aklıma geldikçe samimiyetleri için acaba demekten kendimi alamıyorum. https://strasam.org/tarih/turkiye-c...rkciligin-ve-turk-dusmanliginin-nirvanasi-715

İyisiyle kötüsüyle hayat devam ediyor, ayrıntılara takılma zamanı değil.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. atasözümüz boş değil, iyi tarafından bakarsak biz iyi oluruz, bu yardımda iyi tarafından bakmamız gerektiğinin en güzel göstergesi.

İyisiyle kötüsüyle hayat devam ediyor, ayrıntılara takılma zamanı değil.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. atasözümüz boş değil, iyi tarafından bakarsak biz iyi oluruz, bu yardımda iyi tarafından bakmamız gerektiğinin en güzel göstergesi.
Atasözleri üç günde söylenen sözler olmadığı, söyleyen atalarımızın pekçok tecrübeden sonra söylediklerini bildiğim için atasözleri benim için de çok değerlidir. Atalarımız" Sü uyur düşman uyumaz" demiş. Bence bunu da hatırlamakta fayda var. Şu anda bize yardım ekibini gönderen Meksika nın aynı günde de aldığı bu karar ile dostumuz olduğunu anlayabilmemiz için hangi açıdan bakmam gerektiğini de çözemedim mesela.https://www-cumhuriyet-com-tr.cdn.ampproject.org/v/s/www.cumhuriyet.com.tr/amp/dunya/son-dakika-disisleri-bakanligindan-meksika-senatosuna-kinama-2050162?amp_gsa=1&amp_js_v=a9&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#amp_tf=%251%24s%20adl%C4%B1%20kaynaktan&aoh=16760272355934&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.cumhuriyet.com.tr%2Fdunya%2Fson-dakika-disisleri-bakanligindan-meksika-senatosuna-kinama-2050162

SÖZÜN BİTTİĞİ YER

Allah belalarını versin bu yaratıklarla aynı havayı soluyup aynı topraklarda yaşadığımıza inanamıyorum bunları şehir meydanında asmak lazım bizim ülkenin düşmana ihtiyacı yok düşman bizim içimizde… Ama bir kaç video gördüm askerlerimiz gerekeni yapıyor yakaladıklarına hakkıyla muamele ediyorlar…

Kurtuluş savaşından çıkıtığımızda, nüfus azalmış ve okumuş eğitimli insan yok denecek kadar az kalmıştı, 100 yıl geçti aradan ve depremde yıkılan binaları gördükçe hala eğitimli güzel işler yapan insan eksiğimiz olduğunun göstergesi duygulandıran bir olay yaşanmış, madenciler öğrenciler için tahtaya mühendis olup sağlam binalar yapmalarını içeren bir mesaj bırakmış.

1676237406001.png

'Bizler Zonguldak madencileri sizler için buradaydık' başlıklı o mesaj şöyle:

"Acınız acımızdır. Hayat paylaştıkça güzelleşiyor. Bizler sizin sınıflarınızı, siz yokken sizin yokluğunuzu aratmadık. Şunu çok iyi bilmenizi istiyoruz, haberinizi alır almaz hiçbir dakika düşünmeden ailemizi geride bırakarak enkaz bölgesine ulaştık. Kiminizin annesini, babasını, dedesini, ninesini enkaz altından aldık. Keşke elimizden daha fazlası gelebilseydi. Hepinizi çok seviyoruz. Sizlerden bir isteğimiz var, derslerinize iyi çalışıp aranızdan çok iyi mühendisler çıksın ki güzel sağlam binalar inşa edin. Edin ki başka anneler babalar çocuklar ağlamasın yetim öksüz kalmasın. Sizlere güveniyoruz. Öğretmeninize güvenin ve ona sıkıca sarılın"

Yardıma koşanlardan Allah razı olsun, dünya bölgedeki yüzyılın felaketine yardıma koşuyor, Pakistanlı kardeşlerimiz Türkiye ye yardımda bireysel olsun devletiyle olsun tıpkı kurtuluş savaşında yaptıkları gibi yardıma koşmuş, bidiğimiz Pakistan eksik olmasınlar bizi hiç yalnız bırakmak istemiyorlar, varolsunlar.

1676275337638.png

1676275357164.png

1676275381542.png

1676275420062.png

1676275454099.png