2023 Hububat Fiyat Tahminleriniz

Çözüm
Kentleşen nüfus içinde çiftçilerin gözden uzak kalmaları, tüketime sunulan ürünlerde çiftçinin ne kadar çok emeği olduğunu tüketiciye unutturmuş, tüketici sadece ürün ucuz olunca mutlu olduğu için, yönetimler gıda ucuz olsunda ithal olsun halkın gönlünü kazanayım oy kaybım olmasın mantığından öteye geçemeyerek, tarımda politika üretmeden tarımsal üretimde çarpıklığa ve ithalat ihracatta getir götürcülere göz yummuş olabilir, yani tersanenize girilmiş malı götüren götürmüş, tersaneniz atıl kalmış dış etkilerden artık toparlayamaz durumda lakin kimin umurunda.

Buna rağmen ilçe ve kırsal mahallelerdeki seçim sonuçlarını tek tek açılan sandıkları incelediğimde, rakamlara verilen oylara baktığımda malesef kırsalda oy verenler neyi...
Buğday için bişe verceklerini sanmıyorum 10 tl olursa buğday kazançlı bi ürün olmaz seneye ekmeyiz
Busene verim iyi sayılır ambara girmeden bişey denilmez o nasiptir ama yağışlı geçti sulama istemedi saman pahalı masrafını çıkarır 10tl buğday para kazanmıyorsa asgari ücretli bi işte çalışmak lazım düşüncesindeyim

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK
Busene verim iyi sayılır ambara girmeden bişey denilmez o nasiptir ama yağışlı geçti sulama istemedi saman pahalı masrafını çıkarır 10tl buğday para kazanmıyorsa asgari ücretli bi işte çalışmak lazım düşüncesindeyim
Bu sene hastalık çok yağişlar iyi ama ekinler hep hasta türkiye geneli çok yagış cok verim değil inşallah iyi olur

• Beğen
Tepkiler: ilyas35
Bölgem ve çevremdeki gerek sosyal medyadaki arkadaşlar ortamında kötü diyen yok maşallah insanın baktıkça bakası geliyor
Benim bölgem bu sene en fazla yağiş alan yerlerden birisi ilk defa böyle yağiş aldık bahar ayında dun buğday tarlası halen camurdu ve yarından itibaren 10 gün yağiş görünüyor
En az m²ye 70 80 kg yağiş bekleniyor 2 aydır tarla hic kurumadı bugday cicekte şimdilik sıkıntı yok bende ama diger cesitler hasta oldu

• Beğen
Tepkiler: ilyas35

TMO belkide bu sene hiç alım yapmıcak benim bu durumda aklıma geliyor
Reis devam eder Rusya ile ilişkimiz iyi durumda olduğundan reis tmo üzerinden hamallık yapmaya gerek yok nasıl olsa gemi geliyor limana der mi der işte bunu bende uzun zamandır düşünmekteyim tmo alım yapmıyorum serbest piyasa derse şaşkın olmamak lazım bu dediğim çok küçük de olsa ihtimal olarak var aksini düşünmek ve tmo seçim önü bol fiyat açıklasın temennim de ağır basıyor

Ekmeklik buğday için 8,5 TL arpa için 7,5 TL açıklanır ikinci tur daha kolay artık yüksek fiyat açıklanmaz
7 liraya lidaş dan ekmeklik buğday sattık 1 hafta önce eğer 8,5 açıklarsa resmen bizimle ağam eğleniiiiiiiiiiii derim şu şartlarda buğday en düşük 9,5 olması lazım 10 ve bir kısım üzeri olursa iyi fiyat derim. Ben çözümü biliyorum silahdaroğlu dedemi yada bay bay kemal olarak da bilinen dedimi arayıp sen konuşunca reis yapıyor kopyalıyor senden deyip aramak lazım buğday en az 12 lira olmalı dese Kılıçdaroğlu kamera önünde reis iki güne fiyat yazar demedi demeyin

Fiyatlama seçimden sonraya kalırsa bilinki çiftci avcunu yalasın 1 TL desteklemeyle 7.35 di yanılmıyorsam geçen sene
1 TL destek vermek zorunda mı bu sene değil normalde 6.35 gecen sene gerçek rakam seçimde yola devam kararı çıkarsa fiyat 7.5 veren verir arkası Rusya'dan gelir kimsenin umrundada olmaz fiyat açılması seçim sonrasına kalırsa fazla bir beklenti içine girmeyin bence
Seçim öncesi 8 den aşağısı büyük tepki çeker

• Beğen
Tepkiler: muyank
Zaten bir tek pandemide çiftçiye ekebildiğiniz kadar ekin boş yer bırakmayın diye yalvardılar, zora düşmedikçe kimse üreticiye dönüp bakmaz, seçimde bile aklına gelmiyor kimsenin, ithalatcıda her zaman hazır zaten, ithalat olmasa ne kazanacak bazıları? Bi pandemi daha hortlarsa üretici akıllarına geliverir ama öyle bişeymi olması lazım illaki, seçimde hiçbirimizi anmadılar bile, o kadar kıymetin var işte.

• Beğen
Tepkiler: Stronger ve muyank
Kentleşen nüfus içinde çiftçilerin gözden uzak kalmaları, tüketime sunulan ürünlerde çiftçinin ne kadar çok emeği olduğunu tüketiciye unutturmuş, tüketici sadece ürün ucuz olunca mutlu olduğu için, yönetimler gıda ucuz olsunda ithal olsun halkın gönlünü kazanayım oy kaybım olmasın mantığından öteye geçemeyerek, tarımda politika üretmeden tarımsal üretimde çarpıklığa ve ithalat ihracatta getir götürcülere göz yummuş olabilir, yani tersanenize girilmiş malı götüren götürmüş, tersaneniz atıl kalmış dış etkilerden artık toparlayamaz durumda lakin kimin umurunda.

Buna rağmen ilçe ve kırsal mahallelerdeki seçim sonuçlarını tek tek açılan sandıkları incelediğimde, rakamlara verilen oylara baktığımda malesef kırsalda oy verenler neyi değerlendirdi oy kullandı anlamış değilim, kırsaldakilerin algılara kapılmaya bu kadar müsait bir kitle olacağını düşünmemiştim ama insanların algıyla yönetildiği gerçeğinide düşününce, kırsal insanının algısının çok daha kolay değiştirildiğini düşünmeye başladım, sonuçlara gerçekten inanamıyorum.

Her şey çok açık, ne fiyatı, neyin fiyatı?

Son düzenleme:
Çözüm

Buna rağmen ilçe ve kırsal mahallelerdeki seçim sonuçlarını tek tek açılan sandıkları incelediğimde, rakamlara verilen oylara baktığımda malesef kırsalda oy verenler neyi değerlendirdi oy kullandı anlamış değilim, kırsaldakilerin algılara kapılmaya bu kadar müsait bir kitle olacağını düşünmemiştim ama insanların algıyla yönetildiği gerçeğinide düşününce, kırsal insanının algısının çok daha kolay değiştirildiğini düşünmeye başladım, sonuçlara gerçekten inanamıyorum.

👏

👏

• Beğen
Tepkiler: toztoprak

Evet seçim sonrasına kalan fiyat açıklaması, bakan bey 5 gün önce hasat başladı dediydi, bugün ise buğday tarlasında hasada gelmemiş bir demet buğdayı eline almış biğdaylar henüz hasada gelmedi diyor.

Geçen yıl 5 Haziranda fiyat açıklanmış, bu yılda gidişata göre açiklanacakmış.

Fiyatın seçimden sonra açıklanması seçimde oy kullanacak olan üreticinin fiyat açıklanmasını beklese dahi oy alamama uğruna fiyat açıklayamadıklarının göstergesi niteliğinde adeta,

Kime sorsak seçimden sonra açıklanacak fiyatın düşük olacağı yönünde, beklentiyi karşılamayacağı yönünde tüm kesimler hemfikir durumda.