2Bde rayiç bedel 50ye düştü

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu bünyesinde oluşuturulan alt komisyon, 2/B olarak tanımlanan orman özelliğini yitirmiş arazilerin satışını öngören tasarıda,rayiç bedel oranını yüzde 70ten yüzde 50ye düşürdü.
Böylece 2/B ' den beklenen ortalama 26 milyar TL ' lik gelir de yüzde 20 düşmüş olacak.Belediye ve mücavir alan içi ve dışı ayrımını kaldıran alt komisyon, 3 yılda6 taksit ve 4 yılda 8 taksit şeklindeki ikili ödeme sistemini kaldırarak, 5 yılda10 taksit şeklinde tek bir ödeme sistemi getirdi. Komisyon, ilgili idarenin3 ay içinde bildirimde bulunmaması halinde sit alanları ile kıyı ve askeri bölgelerdekiyapıların hak sahiplerine satılmasının yolunu da açtı. Tasarının ilkhalinde 3 aylık bildirim süresi şartı olmaksızın kıyı, sit alanı, askeri bölgeve havzasında kalan yerlerin satılamayacağı kesin hükme bağlanıyordu. Tarım, Orman ve Köyişleri 2/B Alt Komisyonu, tasarı üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Taksitler zamana yayıldı Komisyonda Ak Parti milletvekilleri Ali Aşlık ve Hüseyin Samani, son dakikada rayiçbedeli düşüren bir önerge verdi. Önergenin kabul edilmesiyle hükümetten gelenhalinde 2/B alanlarının satışında dikkate alınacak yüzde 70 rayiç bedel oranı,yüzde 50 ' ye düşürüldü. Bu değişikliğin gerekçesi, 'zaten haksahibi addedilenvatandaşın fazla bedel ödeyerek mağduriyete uğramaması amaçlanmaktadır' şeklindeaçıklandı. Hükümet, 2/B satışından ortalama 26 milyar TL gelir bekliyordu. Rayiçbedeldeki düşüş, hükümetin bu gelir beklentisinde de yüzde 20 oranında azalmayayol açacak. 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt