ACIL DESTEKTERMIK SANTRALE HAYIR

Çevreye tahribatı olmayan güneş paneli varken niye termik santral yapılır ki ?

Not:resim güneş paneli içeriyor

Birde yoldur köprüdür barajdır santraldir vb. bu tarz işleri neden hep yabancılar yapar. Ben bu ülkede mühendislik eğitimi almış biri olarak çok üzülüyorum bu duruma. Söylesinler boşuna okumasın bu gençlik biz size değil elin ecnebisine güveniyoruz desinler çıkıp. Bu ülkenin enerjisine yazıkya

Birde yoldur köprüdür barajdır santraldir vb. bu tarz işleri neden hep yabancılar yapar. Ben bu ülkede mühendislik eğitimi almış biri olarak çok üzülüyorum bu duruma. Söylesinler boşuna okumasın bu gençlik biz size değil elin ecnebisine güveniyoruz desinler çıkıp. Bu ülkenin enerjisine yazıkya

(Yazcaklarım tamamen tahmin üstüne)
Muhtemelen yerli firmalardan daha iyi fiyatlar verdikleri içindir. yani yerli firmalar bu inşatı 10a yaparız diyorsa onlar 8 e yapalım diyorlar ihaleyide onlar alıyor. Niiiideeeenn çünkü onların maliyeti düşük 8 den de yapsa kar ediyor. Ama bizimkiler 10dan aşağısı kurtarmıyor maliyet yüksek.. Tarımda olan olayın aynısı :)

(Yazcaklarım tamamen tahmin üstüne)
Muhtemelen yerli firmalardan daha iyi fiyatlar verdikleri içindir. yani yerli firmalar bu inşatı 10a yaparız diyorsa onlar 8 e yapalım diyorlar ihaleyide onlar alıyor. Niiiideeeenn çünkü onların maliyeti düşük 8 den de yapsa kar ediyor. Ama bizimkiler 10dan aşağısı kurtarmıyor maliyet yüksek.. Tarımda olan olayın aynısı :)

O fiyata kurtarmıyorsa neden kurtarmadığı hususunun üzerine gidilip çözümler üretilmeli. Milletini ülkesini seven böyle yapar. Bu ülkeye yapılan her ithalat bu ülkenin geleceğini çalıyor. Bugüne kadar böyle yapılsaydı bugün her işimizi kendimiz görüyorduk, kimseye ihtiyacımız kalmamıştı.

Tahminim sistemi ureyip kurup çalıştıracak bilgide insan olmamasından
Çinliler kurdu çalıştırdı ve hala takip edenler kaldı burada
Yakinda bir termikte kullanim hatasından dilayi bir arıza dan milyonlarca dolar zarar olduğunu duymuştuk
Ta cinden büyük parça geldi ve sistem çalışamadı
Belki bizimkilerde yetişir öğrenir bu arada

bu işleri firmalara yaptırıyorlar adamlar bütün makinaları yapmışlar inşaatını bile kendileri yapıyor adamlara araziyi gösteriyorsun sana anahtar teslim fabrika veriyorlar yani inşaatını ben yapayım desende izin vermiyorlar bi nevi mecbursun türkiyede böyle bir firma varmı ben bilmiyorum o makinaları yapan yani ben mühendisim bana niye yaptırmıyorlar demek çok havada kalıyor

Tahminim sistemi ureyip kurup çalıştıracak bilgide insan olmamasından
Çinliler kurdu çalıştırdı ve hala takip edenler kaldı burada
Yakinda bir termikte kullanim hatasından dilayi bir arıza dan milyonlarca dolar zarar olduğunu duymuştuk
Ta cinden büyük parça geldi ve sistem çalışamadı
Belki bizimkilerde yetişir öğrenir bu arada

Termik santral işi dün çıkmadı İsmail abi. Biz bu projeleri kontrolsüzce dışarıya yaptıracağımıza o parayı nitelikli insan üretmeye harcamalıyız. Biz zengin bir ülke degiliz paramızı idareli kullanmalıyız. Benim milletim elin Çinlisinden çok daha zekidir.

• Beğen
Tepkiler: Devrim Ozturk
bu işleri firmalara yaptırıyorlar adamlar bütün makinaları yapmışlar inşaatını bile kendileri yapıyor adamlara araziyi gösteriyorsun sana anahtar teslim fabrika veriyorlar yani inşaatını ben yapayım desende izin vermiyorlar bi nevi mecbursun türkiyede böyle bir firma varmı ben bilmiyorum o makinaları yapan yani ben mühendisim bana niye yaptırmıyorlar demek çok havada kalıyor

Bu işler neden böyle hiç düşündünüz mü?

Arkadaslar termik santral in yeni bir yere kurulmasi ni istemiyoruz. Termik santral icin feda edilmis arazilerin oldugu yerlere yenisi kurulsun ne yakakacaklar ise orada yaksinlar. Termik gercegi su ki; devlet santral faliyete gectigi an dan itibaren ister calissin ister calismasin tam 7yil boyunca gunde 18saat enerji uretmis gibi hesaplayarak tesis sahibinin hesabina odeme yapicak. Bunlarin zihniyeti bu!!!!

Arkadaslar termik santral in yeni bir yere kurulmasi ni istemiyoruz. Termik santral icin feda edilmis arazilerin oldugu yerlere yenisi kurulsun ne yakakacaklar ise orada yaksinlar. Termik gercegi su ki; devlet santral faliyete gectigi an dan itibaren ister calissin ister calismasin tam 7yil boyunca gunde 18saat enerji uretmis gibi hesaplayarak tesis sahibinin hesabina odeme yapicak. Bunlarin zihniyeti bu!!!!

aynen öyle... 50km arayla termik kurmak çözüm değil...

• Beğen

Ben o bolgede toplam 1000donum yer isliyorum 500donum yesil 260donum hububatim var. Ben gelecegimi bu topraklara guvenerek yatirim yaptim ama boyle bir santral olursa benim mahsulumun fiyati uc kurusa duser.. devlet bazi seyleri yaparken oldurdugu dogayi pek umursamiyor

• Beğen
Tarım için evet önemli. Fakat birasi yanlış hatırlamıyorsam TC en büyük termik santrali olacak. Bu açıdan bakınca ülke menfaati için bence yapılmalıdır.

Bu sırada bir mağduriyet dogacaksa maddi manevi telafi edilmeli.

Bence bu ülkenin enerji sorunu termik santraller ile çözülemez. Biz yenilenebilir enerji kaynaklarımızı verimli bir şekilde kullanmadıkça 100 tanede yapsak yine muaffak olamayız. Hem sonra sadece zirai açıdan bakarsak elin Konya kadar ülkesi zirai faaliyetleri sonucu bizden daha çok para kazanıyorsa biz bunu irdeleyim. 4 mevsimi doya doya yaşayan, toprağına adam diksen adam çıkacak kadar güzel olan bu güzel ülkemiz neden samanı bile ithal eder duruma gelmiş biz onu tartışalım. O 1000 dönüm tarlaya her sene baska baska ürünler ekebilirsiniz ama orası beton altından kalınca geri dönüşü çok zor olur.

• Beğen
Arkadaslar yanlış yere odaklanmayın 1000 dönüm fabrıka ya istimlak ee sonra ocaklar için kömür dökmeye istimlak ve ovanın tek derdi olan su çekilmesiyle etkilenen alan 500000 dönüme yakın bir alan Ha diyorlarsa ki 50 yıllık enerji uretimi 500000 dönum yerin ömürlük üretim kapasitesini gecer daha fazla kar koyar die boynumuz kıldan ince.ömrüm varsa ben bile görürüm kömürün bittigni bizden sonraki nesil ne yapacak

Enerji santralleri ihtiyaçtır, kurulmadan önce mutlaka fizibilite(işletilebilirlik) çalışması yapılmıştır.Santral istemiyoruz dediğiniz zaman , kendi enerjinizi kendiniz üretin diyeceklerdir, nitekim bugün öyle oldu.İşletme maliyetleri ?
Güneş enerjisi panelleri 40 000 TL, alın kullanın deniyor.
Bütün gelişmiş ülkeler nükleer,termik ve hidroelektrik santral kullanıyor.
Zamanında deniz dalgasından su türbünü ile dönen jeneratör projemiz 2006 yılında Tübitak tarafından ödül aldı.Benzer bir projeyi haberlerde izledim, faaliyete geçerse güzel olur.
Tarımsal alanlarda ise Metan gazı çevrim santrali, Güneş ve rüzgar enerjisi kullanılabilir, fikrindeyim.

Enerji santralleri ihtiyaçtır, kurulmadan önce mutlaka fizibilite(işletilebilirlik) çalışması yapılmıştır.Santral istemiyoruz dediğiniz zaman , kendi enerjinizi kendiniz üretin diyeceklerdir, nitekim bugün öyle oldu.İşletme maliyetleri ?
Güneş enerjisi panelleri 40 000 TL, alın kullanın deniyor.
Bütün gelişmiş ülkeler nükleer,termik ve hidroelektrik santral kullanıyor.
Zamanında deniz dalgasından su türbünü ile dönen jeneratör projemiz 2006 yılında Tübitak tarafından ödül aldı.Benzer bir projeyi haberlerde izledim, faaliyete geçerse güzel olur.
Tarımsal alanlarda ise Metan gazı çevrim santrali, Güneş ve rüzgar enerjisi kullanılabilir, fikrindeyim.

Türkye'nin yarısı boz kır getirsinler döşesinler güneş panellerini, beyaz kepir toprağın üstüne...

Kömür bittiğinde nerden elektrik üretilecek bu kömür er yada geç bitecek doğru mu? kömürüde götür öbür tarafta eskiden kurulan termik santrallerin birinde yak nerde yanlış konuşuyorum?

Yani bu şuna benziyor sokakta arabanın tekerleği patlamıştır geçecek yer yoktur. Sen gider arabanın şöförüne arabanı yoldan al dersin, ama adam alamaz tekerleği sökmüş çünkü tekerleksiz araba ilerlemez. Ama diğer adamda haklıdır. Oteki arkadaşın yolu kapatmaya hakkı yok baktığın zaman oradan geçmek hakkı. E adam rica eder kardeşim 50 metre geri geri git arka sokaktan gidiver yada az bekle diye... Sonuç olarak sen haklı olduğun halde yolu değiştirmek durumunda kalırsın geri geri gidip eksta benzin yakarsın zaman kaybedersin. Ama diğer adamından elinden gelen bir şeyi yoktur.

bu durum buna benziyor biz illa buraya kurcaz bunu dersen ben illa bu sokaktan geçecem diye diretmekle aynı...

Türkye'nin yarısı boz kır getirsinler döşesinler güneş panellerini, beyaz kepir toprağın üstüne...

Kömür bittiğinde nerden elektrik üretilecek bu kömür er yada geç bitecek doğru mu? kömürüde götür öbür tarafta eskiden kurulan termik santrallerin birinde yak nerde yanlış konuşuyorum?

Yani bu şuna benziyor sokakta arabanın tekerleği patlamıştır geçecek yer yoktur. Sen gider arabanın şöförüne arabanı yoldan al dersin, ama adam alamaz tekerleği sökmüş çünkü tekerleksiz araba ilerlemez. Ama diğer adamda haklıdır. Oteki arkadaşın yolu kapatmaya hakkı yok baktığın zaman oradan geçmek hakkı. E adam rica eder kardeşim 50 metre geri geri git arka sokaktan gidiver yada az bekle diye... Sonuç olarak sen haklı olduğun halde yolu değiştirmek durumunda kalırsın geri geri gidip eksta benzin yakarsın zaman kaybedersin. Ama diğer adamından elinden gelen bir şeyi yoktur.

bu durum buna benziyor biz illa buraya kurcaz bunu dersen ben illa bu sokaktan geçecem diye diretmekle aynı...

Nüfus yerinde saymayacak, evlere belki yenilenebilir enerji yeter fakat fabrika işletecek olsanız, Güneş paneli yetecek mi? Toplu işin işletme maliyeti ile parçalı işin işletme maliyeti bir olamaz.

Nüfus yerinde saymayacak, evlere belki yenilenebilir enerji yeter fakat fabrika işletecek olsanız, Güneş paneli yetecek mi? Toplu işin işletme maliyeti ile parçalı işin işletme maliyeti bir olamaz.

Güzel soru

Şuanda Türkiye'de ki uçak gemileri Petrol ile çalışır ve limanlara hiç uğramadan 25 gün boyunca seyehat edebilir bu çok güzel bir teknoloji gemiyi iyice petrolle doldurup 25 gün boyunca limana uğramadan denizde olmak... Ancak ABD uss george bush Uçak gemisi 25 yıl hiç bir limana uğramadan denizde gezebiliyor (nükleer enerji) Burada bir virgül koyalım.

Şimdi size eninde sonunda bitecek çok büyük bir zenginlik mi yoksa hiç bitmeyecek diğerine göre daha az zenginlik desem ne derdiniz?
Bitecek olan enerji kaynaklarına yatırım yapmak doğru değil ülke için konuşuyorum

Bireylerin anlık kazançları olabilir. Bir araba vardır hesaplı denk gelmiştir alırsın. daha pahalı satarsın o an sana bir miktar para kazandırır fakat ülke için baktığında bu doğru değil ülkelerin 10 yıllık 50 yıllık ve 100 yıllık planları olmalıdır.

George Freidman "gelecek 100 yıl", Yine aynı yazarın "gelecek 10 yıl" şu kitapları bir okumanızı tavsiye ederim yönelttiği yerler tamamen şaşırtmaca ama alt metni anladığınızda asıl mesajı alabiliyorsunuz. Tıpkı Nicolo Machivelli'nin "Prens" kitabı gibi Machivelli genelde yanlış anlaşılır machivellist görüş sanki faydacılıkmış gibi yansıtılır. Çünkü başka şansı yoktu adamın pekçok düşünür yazar öldürülmüş katledilmiştir kimisinin dili damağına çakılmıştır ;) Sözüm ona kraldan tarafadır... aslında tamamen farklı bir görüşü savunur ;)

• Beğen
Tepkiler: MutluGöçer