ah sibirya bu sene senden çok çekeceğiz

2012 kışı ülkemizde uzun yıllar hafızalarda kalacak hava olaylarıyla devam ediyor. Azor ve Sibirya yüksek basınçlarının birleşmesiyle kıta genelinde hakim olan kuzeyli hava akımları nedeniyle soğuk hava dalgalarının ardı arkası kesilmiyor. Bunlardan biri daha 7 Şubattan itibaren Balkanlar üzerinden gelerek yurt genelinde etkili olacak.

Şubat ayı ortalarına kadar etkisini sürdürecek bu soğuk ve yağışlı hava dalgasının ardından çok yüksek ihtimalle Sibirya kökenli ve 2012 kışının en şiddetlisi diyebileceğimiz bir başka soğuk hava dalgasının etkisi altına gireceğiz ki bu sistemin de ömrü de bir hayli uzun olacağa benziyor. Kısacası şubat ayı çok çetin kış koşullarıyla geçecek gibi gözüküyor. O sistemle ilgili detayları önümüzdeki haftadan itibaren buradan paylaşmaya çalışacağız. Mevcut uzun vadeli tahmin verilerine göre mart ayının ilk günlerinden itibaren sıcaklıkların artışa geçmesi sıcaklıkların da mevsim noramllerine dönmesi bekleniyor.

Cooper adı verilen Sibirya yüksek basıncına bağlı soğuk havan dalgasıyla taşınan çok soğuk havanın Karadeniz üzerinden geçerken kazandığı nemle oluşan deniz etkisiyle kar sağanakları pekçok kişinin tahmin edemediği yoğunlukta bir kar yağışına ve yer yer 1 metreyi aşan kar örtüsüne neden oldu.
http://www.havaturka.com/ariftarif/?p=376
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt