Akaryakıta çifte zam

Yakıt bir yandan, gübre bir yandan, tarımsal makine ve ekipman fiyatları bir yandan çiftçinin karar verme mekanizmasını devre dışı bırakıyor. Bütün bu olumsuzluklara karşılık hiç bir sorun yokmuş gibi davranan bir yönetim anlayışı var. Gerçekten de yarın ne olacak bilinmiyor.

• Beğen
Tepkiler: muyank
Geçen gun 480 tl lik 21 litre mazotla 614 balya,15 km de yol yaptım,ip le mazot parasıni anca toplayabildim o gün gerisini yazdık.Şimdi ayni parayla ayni mazotu alamiyoruz durduğumuz yerde zarar yazıyoruz sonra Türkiye de istikrar var,güven var,%7 büyuduk diyorlar ben kendim 4 günde litre başı 3 4 lira zarar ettim nasıl büyüyoruz anlamadim.Bu ayın 20 sinden sonra kur korumali sistemin ödemeleri var bu zamlar 2 hafta daha devam eder mazot 30 tl gecer.Allah sonumuzu hayır etsin.
480 TL mazotla 600 balya zarar mi yazdi? Balya basi kac TL dusuyor, ip kaca ki?

480 TL mazotla 600 balya zarar mi yazdi? Balya basi kac TL dusuyor, ip kaca ki?
Eğer fiyatlar ayni yerinde dursaydi zarar etmiycektim,ben o gün yaptiğim balyalarin parasini alip 100 lt mazot alsaydim bugun litre başı 3 tl den 300 tl kârdaydim benim param durduğu yerde değer kaybetti.Ben kârdan zarar ettim.İp zam yedi mi onu bilmiyorum daha.Böyle bi ortama yatirimci niye gelsin ki.

Eğer fiyatlar ayni yerinde dursaydi zarar etmiycektim,ben o gün yaptiğim balyalarin parasini alip 100 lt mazot alsaydim bugun litre başı 3 tl den 300 tl kârdaydim benim param durduğu yerde değer kaybetti.Ben kârdan zarar ettim.İp zam yedi mi onu bilmiyorum daha.Böyle bi ortama yatirimci niye gelsin ki.
10 binden fazla bağladim aldigim para %5 anca 😞

10 binden fazla bağladim aldigim para %5 anca 😞
Valla abi sen iyi götürmüşsun işi,benim elimde şuan en fazla 1000 balya yapacak ip mazot var hatta ip yoktu geçen baglarken bitti daha yeni aldim.Geçen balya bağlarken ip bitti adamin son 12 15 balyalik yeri kaldi,adamin taa geçen seneden hesabi var bide gelmiş bu ipi niye doldurmuyosun diyo.2 3 kişiye gidemedim ip olmadiği icin böyle insanlarla da uğraşiyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Valla abi sen iyi götürmüşsun işi,benim elimde şuan en fazla 1000 balya yapacak ip mazot var hatta ip yoktu geçen baglarken bitti daha yeni aldim.Geçen balya bağlarken ip bitti adamin son 12 15 balyalik yeri kaldi,adamin taa geçen seneden hesabi var bide gelmiş bu ipi niye doldurmuyosun diyo.2 3 kişiye gidemedim ip olmadiği icin böyle insanlarla da uğraşiyoruz.
Gecen yil sezon sonu 1 ton ip almistim

Balyalari baglayinca ucreti hesaba yazmak yerine balya alsaniz da sifirlasaniz olmuyor mu?

Balyalari baglayinca ucreti hesaba yazmak yerine balya alsaniz da sifirlasaniz olmuyor mu?
Bizim burda balya alim satimi çok yok neredeyse herkes kendine yetecek kadar ot,yonca ekiyor.Her bağladigimdan ot alsam o kadar otu ne sakliycak yer nede satabilecegim müşteri var.Bide malımi al diyince mundar ediyorlar,benim otu satmak zorunda olduğumu bildikleri için ölü fiyat verirler.

Screenshot_20220608-092237_Messenger.jpg
Screenshot_20220608-092249_Messenger.jpg
Screenshot_20220608-092301_Messenger.jpg
Screenshot_20220608-092312_Messenger.jpg
Screenshot_20220608-092321_Messenger.jpg

Önce hazine daramaduman oldu devalüasyon enflasyon derken zamlar yapıldı şimdi hazine nakit dengesi mayısta fazla verdi diye açıklama yaptı

Madem fazla verdi hazinen hergün mazota zam yapmanın anlamı ne ?

kasaya para daha çokmu lazım anlamadıkki

neden çile çektiriyorsunuz vatandaşa her gün zam nedir?

kasa fazla verdiyse vergiyi azaltın artık mubarekler akaryakıttan fazla vergi toplamak zorundamısınız illaki

yetmedimi çektirdikleriniz?

hergün artan mazot fiyatıyla ne iş yapıcak üretici aklınız kesmiyor tabi kasa dolsun keyfiniz olsun başka ne istersinzki?

1654675119635.png

1654675179766.png

1654675222893.png

Kur korumalı mevduat formülü de işe yaramadı. Hatta üstüne bu yükseliş farkı da halkın cebinden çıkıp para babalarının servetine servet katıyor giderayak. Allahım ya kafayı sıyırmamak elde değil. Nerde görülmüş yabancı para biriminin yerel para birimine karşılık garantiye alındığı. Bu bir felaket ama kimse bunun farkında değil.

Akil kişilerce bir kaç senaryo konuşuluyor. Hangisi gerçekleşirse de biri diğerinden kötü. Allahım ne günahımız vardı da en verimli gençlik çağımızda bunlara denk geldik.

Kur korumalı mevduat formülü de işe yaramadı. Hatta üstüne bu yükseliş farkı da halkın cebinden çıkıp para babalarının servetine servet katıyor giderayak. Allahım ya kafayı sıyırmamak elde değil. Nerde görülmüş yabancı para biriminin yerel para birimine karşılık garantiye alındığı. Bu bir felaket ama kimse bunun farkında değil.

Akil kişilerce bir kaç senaryo konuşuluyor. Hangisi gerçekleşirse de biri diğerinden kötü. Allahım ne günahımız vardı da en verimli gençlik çağımızda bunlara denk geldik.
Boşa çalişioz karın tokluğuna bu saatten sonra ne ev alabılirsın nede araba arsa yı villayı saymıyom zaten ama eskıden alabılıyorlardı bizim segmentteki kısıler 🙂

Boşa çalişioz karın tokluğuna bu saatten sonra ne ev alabılirsın nede araba arsa yı villayı saymıyom zaten ama eskıden alabılıyorlardı bizim segmentteki kısıler 🙂
Hiç sormayın ya bu gidişle bunları almak bir yana dursun elimizdekilerden de olacağız. Bugün ziraat bankasının kredi işlemleri salonunda hınca hınç çiftçi doluydu. Yığınlar halinde kredi dosyaları vardı. Bu kredilerin hepsi de patlak vermeye yakın. O zaman görün neler olacak!