Akaryakıta çifte zam

Merkez Bankası piyasaya 83 milyar TL verdi​

17 Aralık 2021 13:00
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 24 Aralık vadeli repo ihalesi ile piyasaya 82 milyar 999 milyon 999 bin 960 lira verdi.

İhaleye 252 milyar 920 milyon liralık teklif geldi.
İhalede basit faiz yüzde 14 olurken, bileşik faiz ise yüzde 15,01 seviyesinde gerçekleşti.

Dövizin yükselmesinin asıl sebebi MB faizle para sürüyor. TL alanlar gidiyor döviz alıyor. Yıl sonuda tabloda kar gözüksün diye, ülkeye kurşun sıkıyor. Piyasaya para vermezse döviz kuru düşer.
Kapitalizm boyledir, fırsat degerlendirme üzerine kurguludur.kimisi de parasınin değerini koruma peşinde... Reel sektör para kazandiriyorda millet mi para yatirmiyor?,peki bu parayi alip döviz almasa ne alır? Bence Hazine bonosu tahvil vs, orda faiz 22 , yani millet devletten 14 e kredi alip devlete borç verse 6 gibi kâr etmekte... Öte yandan enflasyon 20 desek faiz 14 desek, yatırımcı kafadan 6 puan yenik.nası olcak bilmiyom.

3 ocakta dananın kuyruğu kopacak faizi artırmazlar inata bindi bilinçli olarak ülkeyi batırıyorlar dışarı çıkarılan paraları kendi şirketleri üzerinden ülkeyi satın alacaklar sahte dinciler çok büyük bela oldu başımıza özgür demirtaş ve başka ekonomistlerde aynısını söylüyor faiz 10puan artmazsa doları altını kimse tutamamz venuzelanın asgari ücreti 4 dolara düşmüş bizide komple asgari ücrete düşürwcekler uzmanlar uyarıyor twittırda bilinçli olarak yaptuklarını dövüz gelmeai için söylüyorlar edirnw talan ediliyor bulgarlardan sokağa çıkamaz olsuk işe gelirken neredeyse küçük döllüğe gelmiş tır kuyruğu 25 km civarı belki fazla adamlar ne bulursa taşıyorlar marketler tıngır tıngır marketlerde bukursak un vs alıyoruz makarna vs yok esnaf türkün suratına bakmıyor mal kamyonları hergün neredeyse geliyor adamlar yollara çekiyorlar araçları poşis çıt çıkarmıyor sanayide arabaya yağ vs bakıma götürdüm zabıta sanayi için tur atıyor bulgar ne bulursa beleş götürüyor kızamoyorumda adam parasıyla alıyor reamwn yağmalanıyoruz 30 sene önce romenden geçemiyorduk şimdi dede batırdılar ülkeyi sonumuz çok kötü düşman yapmaz bunları n yaptıklarını sadece ekonomi değil kurumlarda bitti aselsan katar ismini tescillediler ülkenin kendi fabrikası nerediyse kalmadı koç sabamcı yakında tüm paraaını alıp kaçar adamlarda tl yok zaten dolar 5li çete millet ittifakınıa gidiyormuş iktidarın değişeceğinin farkındalar mallarına el konmaması için

O dün Kü dolar fiyatına göreydi şimdi yine zam gelecek bulgarlar aceba benzin mazot felan da götürüyor mu Bi açıksa oradan oluşması
Adamlar buradan doldurupta gidiyorlar hotellerde yer kalmıyor hafta spnu perşembeden geliyorlar cuma günü pazara cumartesi sosyete pazarınıda roplayıp cumarteai gece yola çıkıyormuşlar 0.90 euroya geldiğini söylüyordu videoda bulgar gelenler %80ni türkler çok azı türkçe bilmiyor trakyayı satın alacaklar bugün bende başladım marketşerde ne bulursam atıyorum kenera yakında patlak verecektir stoklar bitince aynı fiyata alamazlar

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Adamlar buradan doldurupta gidiyorlar hotellerde yer kalmıyor hafta spnu perşembeden geliyorlar cuma günü pazara cumartesi sosyete pazarınıda roplayıp cumarteai gece yola çıkıyormuşlar 0.90 euroya geldiğini söylüyordu videoda bulgar gelenler %80ni türkler çok azı türkçe bilmiyor trakyayı satın alacaklar bugün bende başladım marketşerde ne bulursam atıyorum kenera yakında patlak verecektir stoklar bitince aynı fiyata alamazlar
Adam 15 teneke yag almis kahvede marifet gibi anlatiyor

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bu zamanda çok zor bereket ayçiçeklerini verdiğimde 4 teneke 18lt lik almıştım 2si bana 2 si anama un fiyatları uçmuş sinangil migrosta 100tl 10kg lık
Valla abi mazot 8 tl ken köye mazot almaya gittim tam aliyordum ya düşerse diye almadan geldim birde %8 iskonta vardi simdi 12 tl oldu bisenede aldim mazot 3tl dustu cok zarar ettim

Valla abi mazot 8 tl ken köye mazot almaya gittim tam aliyordum ya düşerse diye almadan geldim birde %8 iskonta vardi simdi 12 tl oldu bisenede aldim mazot 3tl dustu cok zarar ettim
Aynı durumdayım 2 depoluk mazotum var alamadım vidonlara ya düşerse bu kışı çıkarımda gübreyi alamadım o da canımı sıkıyor buğday duruyor satmadım bugün 4700lere çıkmış düşürüyorlar edirnede bende satmayacam sıkıntım yok gübre parası bankada yatıyor zaten buğday az ektim seneye böyle giderse ayçiçeği ekerim hep bunlar gitmwden ülke rayına girmez bilinçli yapıyorlar tüm fabrikaları kurumları üç kuruşa indirdiler katara araplara satacaklar gelenler yargılamazsa yandık ne borç yaptıkları belli değil seçim için asgari ücretten vergi almayacak borç hep artıyor yakında 100dolara düşecek maaş o zaman ne yparuz okullarda çocuklar ne durumda yakında okulları dahil ısıtamayacaklar hastanelede doktorlar kaçıyor yurt dışına hastalanan ölecek ülke kuruşduğunda doktor yokmuş ülkede ebe dahil çok azmış bebekler ölüyormuş vatan haini padişh 5. Karısını almaya çalışıyormuş şimdide değişen tok millet aç adamlar 3 tane arabayı 90milyona almışlar filoya gelenler bunları satsa rahatlarız
Yılbaşından sonra dolar 30 u aşar şimdidien günde %10 enflasyonla gidiyor

alıntıdır.....İktidarın can simiti diye sarıldığı Dövize Çevrilebilir TL Mevduatı için Turgut Özal, şöyle demiş:

“1970’li yıllarda kendilerini akıllı, uyanık sananlar böyle bir yol buldular. Tam 221 bankaya borçlandık ve Türkiye bunları ödeyemedi.”

• Beğen
Tepkiler: Alexander