Akaryakıta çifte zam

bu gece yarısı; motorine 94 kuruş, benzine ise 63 kuruş zam bekleniyor.
Selam aleyküm Cemal bey
Cumanız hayırlı olsun.
Konusu değil ama bilginize ihtiyacım var, birşey soracakdım , size danışayım dedim. Bölgem Kütahya , 1 dönüm 1000 m² ,
tek çeker , 5556 4 lü 8 numara pulluk ve
9 lu gaz ayağı kullanıyoruz , toprağın yapısı fazla sert değil normal. Malesef Tarla sürüm ve ekim , biçim , toplama fiyatları mazottan dolayısı ile nasıl olmalı 2022 de ne kadar olmalı , yani piyasaya ,
Forumdan ve google'dan tarla sürüm ve gazayan çekim gibi fiyatlara ulaşamıyorum
eski yılların hesapları karşıma geliyor arama yapınca. Piyasaya iş yapma hakkında konu da açamadım , bu konuda Forumda bilgi açanda yok , eski bilgi dolu güncel fiyatlar yok , konu açan yok yararlanamıyoruz maalesef.
Neyse fazla uzattım , iyi günler , aydınlatırsanız sevinirim Cemal bey. Saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK
Selam aleyküm Cemal bey
Cumanız hayırlı olsun.
Konusu değil ama bilginize ihtiyacım var, birşey soracakdım , size danışayım dedim. Bölgem Kütahya , 1 dönüm 1000 m² ,
tek çeker , 5556 4 lü 8 numara pulluk ve
9 lu gaz ayağı kullanıyoruz , toprağın yapısı fazla sert değil normal. Malesef Tarla sürüm ve ekim , biçim , toplama fiyatları mazottan dolayısı ile nasıl olmalı 2022 de ne kadar olmalı , yani piyasaya ,
Forumdan ve google'dan tarla sürüm ve gazayan çekim gibi fiyatlara ulaşamıyorum
eski yılların hesapları karşıma geliyor arama yapınca. Piyasaya iş yapma hakkında konu da açamadım , bu konuda Forumda bilgi açanda yok , eski bilgi dolu güncel fiyatlar yok , konu açan yok yararlanamıyoruz maalesef.
Neyse fazla uzattım , iyi günler , aydınlatırsanız sevinirim Cemal bey. Saygılarımla
Alekümselam piyasa işleri yakıt artı x3 şeklinde hesaplanır 100tl yaktın işe 300 tl alirsin ama en son piyasaya iş yaptımda yakıt 8 tl civarıydı şimdi iyi bi hesap yapmak lazım

Görünen o ki bahara mazot 20tl civarı, bu fiyatlarla nasıl çiftcılik yapılır?
Aslında bikaç seferde daha fazla zam yapacaklarmış söylentilere göre ama Kazakistandaki olayları görünce frenlenmiş haliymiş bu, aynısı olabilirmi diye bir korku hasıl olmuş sanırım payderpey zamlar gelmesi muhtemel gibi bir durum var deniliyor, ağırdan alıyorlar deniyor, korku bu başka bişeye benzemez, o sebepten inanasım gelmiyor değil bu söylenenlere.

Aslında Yakıt Ülkemizde Bana Göre Pahalı Değil. Sorun Parabirimimizin Değer Kaybetmesi.Bir Diğer Sorun Ülkemizde Çiftçiliğin Stoklu Yapılmaması. Harmanda Hayvanlarımıza Vermek İçin Buğday Aldık 2.4 TLden. Buğday Şuan 5 TL Civarında. Çiftçimiz Hasatını Bu Zamanlara Kadar Saklayabilse Zaten Senede Aldığı Mahsülden %30-60 Arası Bence Daha Fazla Kâr Edecek. Şu Durumda Al-Sat Yapanlar Vs. Kazanıyor Bizde Burada Dertlenip Duruyoruz. Aşağıdaki Linkte Avrupadaki Yakıt Fiyatlarının Güncel Listesi Var. Sadece Rusyada TL Bazınca Ucuz. Diğer Ülkelerin Hepsinde Neredeyse 2 Katı.

Dolar Yükseleceği Zaman Sadece Bizim Köyde Konuşulmamıştır Yakıta Zam Gelecek Diye. Bence Bütün Türkiye'de İyi Kötü Konuşuldu Ki Biz Yakıt Aldığımızda (7.70TL İken )1 Liradan Fazla Zam Geleceği Söylenmişti. Benim Yıllık Ektiğim İşlediğim Yer 60-80 Dönüm Yılda Bana 400 Litre Yakıt Yetip Artıyor. Zam Geleceği Avrupa'daki Krizden Belli Olduğu İçin Gittim K.Kartına Borçla 1 Ton Yakıt Aldım. Devletin Çiftçiye Verdiği İmkanlar Birçok Tüccara Verilmiyor. Üretici Kart Yem Destek Kredisi Hayvan Kredisi Traktör Kredisi vs vs.

Biz Çifçiler Olarak Bence Şurada Hata Yapıyoruz. Çiftçinin Girdi Kalemleri Belli. Yakıt Gübre İlaç Tohum. Bunların En Ağır Geleni Yakıt ve Gübre.Yıllık İhtiyacımızı Bir Yıl Önceden Belirleyip Kabaca %60-70ini Kenara Koyabilsek ve Mahsulü Bu Aylara Kadar Saklayabilsek Zaten Edeceğimiz Kâr Bence Aşikar.

Bir Diğer Sorunumuzda Kooperatifleşememek. Her Köy Kendine Ait Bir Koop Olsa Köyün Ekilip Biçilen Arazisi Belli Zaten Bunların Takibi Yapılsa Örneğin Yazlık Ürün Bu Sene Ne Ekilmiş Kışlık Ne Ekilmiş. 1-2 Sene Bunun Takibi Olsa Zaten Sonraki Sene Yıllık O Köydeki Girdi Maliyeti Daha Bir Sene Önceden Belli Olur.Koop Olarak Yıllık Yakıt İhtiyacını Rafineriden Getirip Oraya Konsa Yada Gübre İhtiyacını Oraya Getirilip Konsa Herkeste Buradan Bunları Alsa Benim Görüşüm İhya Oluruz. Buna Daha Eklenecek Birçok Şey Olur( Veteriner, Ziraat Müh. Desteği. Hayvan Yemi,Samanı Vs.). Koop Olduğunda Devletin Vereceği Destekte Araştırılıp Mali Olarak ta Katkısı Olabilir.
Ama Ülkemizin Başlıca Sorunu Birbirimizi Çekememek Olduğundan Bunlar Hayalden Öte Gitmeyeceği Gerçeği de Ortada :)

Uzun Lafın Kısası Benim Görüşüm Ve Tavsiyem Yapabilen Stoğunu Bir Sene Önceden Yapsın. Son Birkaç Yıldaki Fiyat Artışları Vs. Bakıldığında Fiyatı Düşen Hiçbir Ürün Yok.
Sağlıcakla Kalın.

1Lt=1dolar

Resimler ve ekler

• Screenshot_20220108-105805_Gallery.jpg
    Screenshot_20220108-105805_Gallery.jpg
    208.2 KB · Görüntüleme: 5