AMBARDA TAHIL SAKLAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Ürünün hiçbir şekilde ıslanmaması gerekiyor. Yağmur, karsuyu falan gelmemeli. Birde hasat zamanı belli bir nem oranına düşmesi gerekir ürünün. Yani erken biçerseniz, hemen depoya atmayın kurutun önce kızışmasın. Depo duvarlarına çok yığmayın, duvarı çatlatmayın. Biraz kireç atılabilir ambara dökerken, birde atom denilen bir hap var ondan atarsanız böcek yapamaz. Kuş zararı olmasın diye kapıyı, camı kapatın.

En önemlisi ihtiyacınız kadar ürün satın. Genelde satmaya karar verince hepsini satıyoruz esas hatayı burada yapıyoruz. Kaç paraya ihtiyacım var? diye düşünüp bir iki üç araba satmayı, gerisini bekletmeyi öğrenmeliyiz.

Hayırlı hasatlar, bereketli kazançlar olsun inşallah.

Son düzenleme:
Takipteyim. Ben de hasatın bir kısmını bekletmeyi düşünüyorum abi. Römorktaki arpayı garaja çekip bekletsem sorun olur mu acaba?
Ürünün hiçbir şekilde ıslanmaması gerekiyor. Yağmur, karsuyu falan gelmemeli. Birde hasat zamanı belli bir nem oranına düşmesi gerekir ürünün. Yani erken biçerseniz, hemen depoya atmayın kurutun önce kızışmasın. Depo duvarlarına çok yığmayın, duvarı çatlatmayın. Biraz kireç atılabilir ambara dökerken, birde atom denilen bir hap var ondan atarsanız böcek yapamaz. Kuş zararı olmasın diye kapıyı, camı kapatın.

En önemlisi ihtiyacınız kadar ürün satın. Genelde satmaya karar verince hepsini satıyoruz esas hatayı burada yapıyoruz. Kaç paraya ihtiyacım var? diye düşünüp bir iki üç araba satmayı, gerisini bekletmeyi öğrenmeliyiz.

Hayırlı hasatlar, bereketli kazançlar olsun inşallah.
Nemli hasat etmemek gerekiyor.Ayrıca rutubetli ortamda muhafaza etmeyiz.Kapalı ama havalandırılabilir ve kedi girişi olan bir yer uygundur.
Bilgi paylaşılınca güzel.
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Takipteyim. Ben de hasatın bir kısmını bekletmeyi düşünüyorum abi. Römorktaki arpayı garaja çekip bekletsem sorun olur mu acaba?
Geçensene ben az bir nohut bitirmiştim 4 gün ot ile beraber remorkta durdurdum ot tepkime yapmış küflenme olmuş hemen mahsul de illaki yaş oluyor hele ot olursa daha da kötü ama silolar bişeyler yapıyor galiba

• Beğen
Tepkiler: filizma

Bu kriz ortamında üretilen tahılın ucuz fiyata satmaktansa nasıl saklamalıyız.
Ambarda tahıl saklarken dikkat edilmesi gerekenler.
İlaçlama, nem, fare, tahılın ısınması, güve v.s. gibi
Nelere dikkat etmeliyiz.
Sorular ve bilgileriniz.....
Lisanslı depoya dök. Kafan rahat olsun.

Geçensene ben az bir nohut bitirmiştim 4 gün ot ile beraber remorkta durdurdum ot tepkime yapmış küflenme olmuş hemen mahsul de illaki yaş oluyor hele ot olursa daha da kötü ama silolar bişeyler yapıyor galiba
Nem oranının düşük olması gerekiyor abi. Küflenmemesi için arpada. Otu römorkta bekletme daha sıkıntılı nemden dolayı

Yazan az olduğuna göre birçok kişi hemen satacak
Daha önceki senelerde bu konuda çok rezillik yaşadığım için satmayı düşünüyorum.
Ambara doldurup faresi, biti ile uğraşırsın; kışın ha bire ithalat yapılır para etmez. Ofis zaten mal almamak için uğraşır. Lisanslı depoya sadece satış yapsan bile dünyanın rezilliği; emanete koysan ne çıkarırlar bilinmez. Tarlada çektiğimiz rezillik yetmiyor, bir de biçtikten sonra uğraşmak istemiyorum. Satıp döviz veya altın almak da mantıklı. Hatta, Amerikan borsasından vadeli buğday da alabilirim.