Angusculuk

15 gün önce holstein angus melezi erkek buzağımız doğdu.
Doğumun dan 15 dk sonra ayaklandı hemen [emoji3] şuan gelişimi falan çok güzel 3 öğün süt veriyoruz önünde buzağı başlangıç yemi ve çayır otu eksik olmuyor hiç bakalım ileride nasıl olucak
(FOTOĞRAFLARI ATAMADIM TELEFONDAN)

15 gün önce holstein angus melezi erkek buzağımız doğdu.
Doğumun dan 15 dk sonra ayaklandı hemen [emoji3] şuan gelişimi falan çok güzel 3 öğün süt veriyoruz önünde buzağı başlangıç yemi ve çayır otu eksik olmuyor hiç bakalım ileride nasıl olucak
(FOTOĞRAFLARI ATAMADIM TELEFONDAN)

abi selamlar uzun süredir trakkulup ü takip ediyorum bugün kayıt oldum abi melez buzağının gellişimi nasıl sence ilerde bir simantel kadar et tutatmı eğer iyiyse biliyosundur son yıllarda süt cinsi simantal e bir dönüş var sebebi süt para etmiyor etten ve buzağısı değerli olduğundan tutuluyor ben diyorum ki holsteinlara cinsiyet belirleyici angus atıp onları besiye alır hemde süttende iyi miktarda süt alınır bu yöntem bana daha uygun geliyor tabi senin doğan buzağının gelişimi de önemli

abi selamlar uzun süredir trakkulup ü takip ediyorum bugün kayıt oldum abi melez buzağının gellişimi nasıl sence ilerde bir simantel kadar et tutatmı eğer iyiyse biliyosundur son yıllarda süt cinsi simantal e bir dönüş var sebebi süt para etmiyor etten ve buzağısı değerli olduğundan tutuluyor ben diyorum ki holsteinlara cinsiyet belirleyici angus atıp onları besiye alır hemde süttende iyi miktarda süt alınır bu yöntem bana daha uygun geliyor tabi senin doğan buzağının gelişimi de önemli
Aleyküm selam bu bizim ilk denememiz bakalım görücez 15 günlük buzağı daha

Aleyküm selam bu bizim ilk denememiz bakalım görücez 15 günlük buzağı daha
Hayirli bereketli olsun Enes
Mümkün olduğu kadar bireysel yanliz olsun emme hissiyati cok güçlü ya bir birlerini emiyorlar
Benim iki adet 5 ila 6 aylik oldu birde simental var 3 de disi emiyor bir birini
Cok guzel gelişiyor lar arkadaşlarımda erkekte var onlarda süper
Biz hosyeinden aldik angus buzagiyi çokta süper oldu ama bu emme isi tadımı kaçırdı bakcam duruma verebilirimde bakabilirimde daha önce yazmistim hevesim vardı enneli buzagili meraya salmsk için
Bunlar memeleri bozulmadan dogursa birkere ama böyle giderse büyük ihtimal bozulur memeleri

Mümkün olduğu kadar bireysel yanliz olsun emme hissiyati cok güçlü ya bir birlerini emiyorlar
Benim iki adet 5 ila 6 aylik oldu birde simental var 3 de disi emiyor bir birini
Biz hosyeinden aldik angus buzagiyi çokta süper oldu ama bu emme isi tadımı kaçırdı bakcam duruma verebilirimde bakabilirimde daha önce yazmistim hevesim vardı enneli buzagili meraya salmsk için
Bunlar memeleri bozulmadan dogursa birkere ama böyle giderse büyük ihtimal bozulur memeleri

angus melez dişiler birbirinin memesini mi emiyor tam anlayamadım ismail abi? diğer ırklarda bu emme refleksi bu kadar güçlü değilmi bende montofonların 5 tanesini angusla tohumladım.

angus melez dişiler birbirinin memesini mi emiyor tam anlayamadım ismail abi? diğer ırklarda bu emme refleksi bu kadar güçlü değilmi bende montofonların 5 tanesini angusla tohumladım.
Evet ibrahim anneyi emer gibi ağzı köprüyor emerken bir birinin memesini
Boylarida aynı
Birde simetel var 3 lü kualisyon yakit aktariyorlar birbirlerine [emoji4]
Bireysel kulübe olmali
Anne angus olsa emsin annesini biz hosteinden aldik angusu iki ay biberon ile emzirdik sonra coklu bolmeye koyduk
Hic aklimiza gelmeyen sorun oldu bu hosteinde pek olmuyor

Allah razı olsun ismail abi
Biz zaten besi yapıcaz bağlı durucak o yönden sorun olmaz ama çok hırçın kendisi süt saati gelsin zinciri koparacak gibi asılıyor [emoji3]

biz brunsalık deriz şişli bi yular var ondan takarsanız bir süre sonra ki biri emmeye kalktığında durmaz.

[MENTION=25443]ismail_17[/MENTION] abi bu senin işini görür.
sarı olan daha iyi gibi duruyo yular tipi ile güç bela yine emiyor. images%20(4).jpegunnamed.jpg

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Ilhan Yularli olanı kullanmadim diğerlerinden var elimde cok sayida

Bunlara denemedim
Baş etmek cok zor kirikan dikenlerin yerine akilli vida takmis arkadaşim yine fayda yok
Helr büyük olunca bir yere taktırip yada burnunu yerekoyup üzerine basip cikariyor
Dün bolmeden saldim dışarıya buyuk düvelerin yanina belki dışarıda emmez ler dedim ama bu sabah bakiyorum emisiyorlar
Çok önemli değil
Ya böyle doğur tup görcez
Yada vercem besicilere

Ilhan Yularli olanı kullanmadim diğerlerinden var elimde cok sayida

Bunlara denemedim
Baş etmek cok zor kirikan dikenlerin yerine akilli vida takmis arkadaşim yine fayda yok
Helr büyük olunca bir yere taktırip yada burnunu yerekoyup üzerine basip cikariyor
Dün bolmeden saldim dışarıya buyuk düvelerin yanina belki dışarıda emmez ler dedim ama bu sabah bakiyorum emisiyorlar
Çok önemli değil
Ya böyle doğur tup görcez
Yada vercem besicilere
abi birde zincire vurabilirsin.
inekler varken bi veteriner abi bize değişik değişik ırklar denedi ucuza tohumladı bir tane karadüve yetiştirdik ama biz inek az olduğundan anasından emziriyorduk bir türlü emme sorununu kesemedik.
buzağıladı hala merada diğer inekleri emiyordu en son merada kendini emmeye çalıştı diye babam kızdı sattı [emoji2]

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
abi birde zincire vurabilirsin.
inekler varken bi veteriner abi bize değişik değişik ırklar denedi ucuza tohumladı bir tane karadüve yetiştirdik ama biz inek az olduğundan anasından emziriyorduk bir türlü emme sorununu kesemedik.
buzağıladı hala merada diğer inekleri emiyordu en son merada kendini emmeye çalıştı diye babam kızdı sattı [emoji2]
Bu aksam çektim Ilhan cok güzel çıkmadı hava karanlık
Ilk fotoda iki angus buzagi digeri büyük hostein inekler IMG-20180207-WA0015.jpgIMG-20180207-WA0013.jpg

Ilk fotoda iki angus buzagi digeri büyük hostein inekler Ekli dosyayı görüntüle 22840Ekli dosyayı görüntüle 22841
İsmail abi yeterince iyi çıkmış.
keçi gibi durmuş baya büyümüşlerde maşallah.
mera durumu baya iyi duruyor.
mera yozların masafını baya düşürür.
emişme sorunu olsada sen bunları elinde tut derim bu merada analı danalı denemeni yap ırsi bi huydur emmeleri.
sorun olsa yabancılarınkilerdede sorun olur.

İsmail ağabey senin işletmen mera dibinde mi kurulu kaç baş hayvanın var yaz kış meraya salıyor musun
Çanakkale tarafları mera bol hayvancılık için çok büyük avantaj
Evet Gurcan yaz kis gece gündüz böyle
Merayi kış ve yagmurlu havada kollamak gerek ama saliyoruz rahat ediyor hayvanlar istedikleri gibi yatiyorlar
Meme hastalığı ve tirnak hastaligina karsi cok büyük yardimci bu salma isi iklimde uygun olunca
Tabi yem karma makinesi ve yem yolu var karnını doyuran çıkıp geziniyor suda var onlerinde devamli
Tek sıkıntı belli yerler cok camur oluyor

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
İsmail abi yeterince iyi çıkmış.
keçi gibi durmuş baya büyümüşlerde maşallah.
mera durumu baya iyi duruyor.
mera yozların masafını baya düşürür.
emişme sorunu olsada sen bunları elinde tut derim bu merada analı danalı denemeni yap ırsi bi huydur emmeleri.
sorun olsa yabancılarınkilerdede sorun olur.
Firsat verdim İlhan bunlar dogursa bir kere dedim ya hic sagmadan enneli buzagili sadece kaba yem ile olur diyorum bakalim nasip

[MENTION=25443]ismail_17[/MENTION] abi birde resmi büyütünce farkettim holştainler ilk alınan torba yelinli geniş çatılı ırktan gibiler.
daha sonra yayılan türevler gibi karın altına doğru yelinli olanlar sonradan yayıldı.

Ilk fotoda iki angus buzagi digeri büyük hostein inekler Ekli dosyayı görüntüle 22840Ekli dosyayı görüntüle 22841

Abi anguslara da herefort tohum atsan iyi olur
Ama bizim şartlarımıza limuzin daha uygun gibi daha uysal bi hayvanmış ama limuzinin doğum ağırlığı nasıl olur bilmiyorum
Bizim düve doğum yapamadı buzağı çok iri gelmiş buzağıyı kaybettik anne kalkamıyo bakalım nasip
Artık düvelere bizde angustan şaşmayacaz galiba
Ama limuzin hevesim var analı danalı angus çok obur otun bol değilse zarar edersin diyolar doymuyomuş mubarek