Angusculuk

Abi anguslara da herefort tohum atsan iyi olur
Ama bizim şartlarımıza limuzin daha uygun gibi daha uysal bi hayvanmış ama limuzinin doğum ağırlığı nasıl olur bilmiyorum
Bizim düve doğum yapamadı buzağı çok iri gelmiş buzağıyı kaybettik anne kalkamıyo bakalım nasip
Artık düvelere bizde angustan şaşmayacaz galiba
Ama limuzin hevesim var analı danalı angus çok obur otun bol değilse zarar edersin diyolar doymuyomuş mubarek
Angus tohum yada kendi simental danalarim var ikisinden birini bunlara denerim nasip olursa
Ot işi çok bizde sıkıntı olmaz birbyil yetecek kadar kuru ot depolayabiliyorum saman vermem satiyorum
Sanada geçmiş olsun kırık falan yoksa iyileşir
Uzun süre yatacak hayvan mutlaka toprak zeminde yatirin tecrube ettim daha önce
Bir hayvanim senjn gibi benzer sebepten 18 gun birtanede 15 gun yatti iyileşti kuruluk altı toprak
Betonda yatarsa dizleri yara olur gider

Angus tohum yada kendi simental danalarim var ikisinden birini bunlara denerim nasip olursa
Ot işi çok bizde sıkıntı olmaz birbyil yetecek kadar kuru ot depolayabiliyorum saman vermem satiyorum
Sanada geçmiş olsun kırık falan yoksa iyileşir
Uzun süre yatacak hayvan mutlaka toprak zeminde yatirin tecrube ettim daha önce
Bir hayvanim senjn gibi benzer sebepten 18 gun birtanede 15 gun yatti iyileşti kuruluk altı toprak
Betonda yatarsa dizleri yara olur gider

sağol abi Allah razı olsun toprakta yatıyo bakalım inşallah kalkar
Kalkasada zor topluyo ileri hayatında etkisi görünüyo daha öncede başımıza gelmişti bakalım hayırlısı
Düve tohumu kullanmıştık aslındada
9 ay 10 günü geçti doğumu
Veteriner düvelerde doğum böyle çok gecikince oluyo genelde diyo aklınızda bulunsun düveler doğumu geç kalırsa hazırlıklı olun abi
5 tane yetişkin adam buzağıyı yarıya kadar çıkardı devamı gelmedi buzağının veteriner gelene kadar öldü buzağı yaşıyodu yoksa
Asılmadan önce şüphe varsa doğum kirikosu hazırlamak lazımmış düvede demekki
Nasip

sağol abi Allah razı olsun toprakta yatıyo bakalım inşallah kalkar
Kalkasada zor topluyo ileri hayatında etkisi görünüyo daha öncede başımıza gelmişti bakalım hayırlısı
Düve tohumu kullanmıştık aslındada
9 ay 10 günü geçti doğumu
Veteriner düvelerde doğum böyle çok gecikince oluyo genelde diyo aklınızda bulunsun düveler doğumu geç kalırsa hazırlıklı olun abi
5 tane yetişkin adam buzağıyı yarıya kadar çıkardı devamı gelmedi buzağının veteriner gelene kadar öldü buzağı yaşıyodu yoksa
Asılmadan önce şüphe varsa doğum kirikosu hazırlamak lazımmış düvede demekki
Nasip
Bizim hayvanlar geziniyor ya cok faydasi oluyor
Birde kuru donem beslemesi önemli aşırı Beslememek lazim

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Bizde bu sene deneme amaçlı Angus tohumu kullanmaya başladık.İneklerin çoğunluğu ala bir kaç simental ve montofonda var.Bakalım sonuçlar nasıl olacak.

Wall Royal LEO.jpg
Bu boğanın tohumunu kullanıyoruz.Wall Royal LEO

Ben foto koydum arka sayfslarda var hostein anne angus tohum özellikleri tamamen eksiksiz angus simsiyah ve anneden kabak
Gelişimi cak guzel yazmıştım bunlari
Ama emme hissi cok güçlü emzirme hisside güçlü
Anne buzagi beraber olacak emecek hep buzağı benimkiler 5 ay civari oldu iki tane birbirlerini emiyorlar
Bakalim memeleri bozulmaz sa angus isi yapmayı düşünüyorum hiç sağim yapmadan

Sağolasın İsmail abi bende çok merak ediyorum nasıl olacaklar.Bizim ineklerin çoğunluğuda siyah alaca bu sene başladık Angus tohum kullanmaya.Birbirlerini emmeleri sıkıntı biraz.Oda heralde genlerinde var sürekli annelerini emdiklerinden.Sabah akşam biberonla besleme uygun değil demekki.Birde abi sen dişileri yine angusamı aşlatacaksın.Yoksa farklı bir ırk kullanacaksın.Onunla ilgili bir program izlemiştim.Sürekli farklı bir ırk boğayla tohumlamadan bahsediyordu.Angusdan sonra hereford daha sora şarole gibi.Amacı heralde melez azmanlığından yararlanmak.Bahsettiğim program bu abi.

https://www.youtube.com/watch?v=O-BHUBFtmpk

Anladım abi öbür türlü biraz karışır gibi.En güzeli mantıklısı Angusla devam etmek.Aslında ilk başta bizde Heroford düşünüyorduk.Ama dişi olanlarıda kesim düşünüyoruz dediğimde tohumu satan kişi Angusu önerdi.Ama onlarıda nasıl kıyıp kestirirsek heralde bizde kullanırız dişileri.Tahir hocadanda çok güzel bilgiler ediniyoruz.İşin rast gelsin abi.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Selamlar . Abi bir kac sene evvel bizim civar köyden bir tanıdığımıza devlet angus hibe ile verdi. Fakat hayvan çok deli sürüden devamlı kaçıyordu . Adam çok uğraştı mümkün değil hayvanla uğraşmak en son angusu götürdü geri verdi hayvan deli bir hayvanmi

• Beğen
Tepkiler: askinyilmaz5
Selamlar . Abi bir kac sene evvel bizim civar köyden bir tanıdığımıza devlet angus hibe ile verdi. Fakat hayvan çok deli sürüden devamlı kaçıyordu . Adam çok uğraştı mümkün değil hayvanla uğraşmak en son angusu götürdü geri verdi hayvan deli bir hayvanmi
Biz hostein ineği tohumlayip elde ettik anguslari karakterleri değişik ama çok huysuzluk görmedim
Sürü hayvani ya yanlız kalınca bulunduğu suruye alisamamistir bence

• Beğen
Tepkiler: askinyilmaz5
Anladım . Abi peki erzurum da besicilik için hangisini tavsiye edersin . Öyle çok büyük sermaye ile giremem net 15 bin tl biraz zorlarsam 20 bin .. köy mera zaten . Tavsiye edeceğin hayvanın danasından başlamak gibi bir gayem var inşallah

İsmail abi bu et ırkı hayvanları mümkün olduğunca sütünü beğenmediğin buzağısını damızlık bırakmayacağın hayvanlarda deniyon dimi.
İlhan su anda yasak zaten
Irkı ırkına tohumlayabiliyoruz pasaportunda ne yaziyorsa o
Tarih hatirlayamam tam bir ara serbest birakmislardi o zaman tohumladik bunlari
Simdi sadace yaşlı ineklere farkli tohum serbest bizde 5 veya 6 buzagi yapmis olacak yanlis bilmiyorsam
Tabi zor dogumu olan et ırklari var kolay olanlar var bilmek gerek

Anladım . Abi peki erzurum da besicilik için hangisini tavsiye edersin . Öyle çok büyük sermaye ile giremem net 15 bin tl biraz zorlarsam 20 bin .. köy mera zaten . Tavsiye edeceğin hayvanın danasından başlamak gibi bir gayem var inşallah
Montofon uygun bende iki adet inek var hem sütü hem besi si iyi
Ertugrul var buraya üye erzurumlu oda cok memnun montofondan
Bende montofondan direncli hastaliklara karsi memnunum

İlhan su anda yasak zaten
Irkı ırkına tohumlayabiliyoruz pasaportunda ne yaziyorsa o
Tarih hatirlayamam tam bir ara serbest birakmislardi o zaman tohumladik bunlari
Simdi sadace yaşlı ineklere farkli tohum serbest bizde 5 veya 6 buzagi yapmis olacak yanlis bilmiyorsam
Tabi zor dogumu olan et ırklari var kolay olanlar var bilmek gerek
bizim hayvancılık üzerine kurallar hep günü kurtarmalık.
farklı tohumlamada desteği vermiyorlar diye biliyorum.