(Anket) Ziraat Odaları Kapatılsın mı?

Ziraat Odaları kapatılsın mı?

• Evet kapatılsın, bir işe yaramazlar.

Kullanılan: 28 54.9%
  • Hayır kapatılmasın, böyle devam etsinler.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Reform yapılarak güncellensinler, işçi memur sendikaları gibi Hükümetle pazarlık yapma hakkı olsun.

Kullanılan: 21 41.2%
  • Diğer (Lütfen yorum yazıp açıklama yapınız)

Kullanılan: 2 3.9%

• Kullanılan toplam oy
    51
  • Anket kapatılmış .
21.12.2020
1,458
2,218

Çiftçilerin ÇKS belgesi almak için gitmek ve bolca para vermek zorunda olduğu Zraat Odaları gözlemlediğim kadarıyla başka hiçbir iş yapmıyor. ÇKS verileri zaten Tarım bakanlığı sisteminde var. Tarım ilçeler ve E-devlet yoluyla istense çok kolay olarak ücretsiz bir şekilde çıkarılabilir, düzenlenebilir.

Çiftçilerin mağdur olduğu (Desteklerin %50 kesilmesi, Kredi borçları, Elektrik Su zamları, Gübre Fiyatları..) bir çok konuda pasif davranmaktalar. Birkaç oda başkanı hariç çiftçiyi savunan, konuşan yok. Anket yaparak bu konuyu gündeme getirelim. Çiftçimizin talebi, beklentisi ne? Siz neler düşünüyorsunuz?

Çks nin e-devlette mobil imza yada sms doğrulama ile işlem yapılması için Cimer'e yaptığım başvuruya gelen cevap :

SAYIN xxx

Bakanlığımızca yürütülmekte olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) uygulamaları, 27 Mayıs 2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ÇKS Yönetmeliği ve 06/06/2014 tarihli 2014/1 nolu ÇKS Genelgesi çerçevesinde yapılmaktadır.

ÇKS yönetmeliğinin 4 üncü Maddesi (1) inci fıkrası ç) bendinde "Çiftçi: Mal sahibi, kiracı, yarıcı veya ortakçı olarak devamlı veya en az bir üretim dönemi veya yetiştirme devresi tarımsal üretim yapan gerçek ve tüzel kişileri," ifadesi yer almaktadır. Yönetmelikte belirtilen tanıma uygun çiftçiler her yıl için; ÇKS Yönetmeliği ekindeki evrakları doldurup, evrakları arazilerinin yer aldığı İl/İlçelerdeki muhtar ve azalara imzalatıp, İl/İlçe Müdürlüklerine giderek, başvuru yapmaları halinde bilgileri sisteme girilerek ÇKS'ye kayıt olurlar.

Halihazırda ÇKS başvuruları yukarıda belirtilen uygulama kapsamında devam etmektedir.

Denilmiş, sanki muhtar, aza benim hangi parselde ne ektiğimi biliyorda mı imzalıyor. Demem o ki sıkıntılı olan yalnız Ziraat Odaları mı? Gerçekten bıktık artık

Ek olarak: işim gereği belki şuana kadar 10 tane ilçe tarım müdürü ile bu çks nin e devlete entegre muhabbeti için konuştum. İşi bilen ile isteyince herşey çözülüyor. Onlarda çks den dolayı başka bir iş yapamadıklarını söylüyorlar.

Yine Ziraat Odalarını ziyaret ediyoruz, bakıyorsunuz adam 30-35 yıldır o koltukta... Yazık yav, bırak artık bırak

Son düzenleme:
Bu şekilde çiftçinin kanını emen bir yapı,,

Kapatılırsa,binlerce insan işsiz kalır.

Ve yapısı,ideali değişirse,
Hepimize yarar,

1.Toplanan para ile her ilçede,
Kepçe,hafriyat kamyonu,
Pahalı ve az ihtiyaç duyulan tarım aletleri,alınıp çiftçiye maliyetine iş yapılmalı,

2.Tohum,gübre,ilaç satmalı,
Toptan ucuza aldığı malları,az kâr ederek,çiftçiye sunmalı,
Kâr amacı asla güdülmemeli,

3.Hasat zamanı çiftçiyi korumak amacı ile,birliktelik sağlayıp,taban fiyat açıklamalı,

4.Üretilen ürünleri,çiftçiden alıp piyasaya arzında aracı olmalı,
Paketleme ve satış departmanları kurulmalı,

5.Elde edilen kâr,tekrar yatırımda kullanılıp,bunlardan doğacak büyüme ile çiftçi refahına katkıda bulunulmalı,

6.Paketlenmiş ürünler,
Her şehirde ve büyük ilçelerde halka satış mağazaları açılmalı,

7.Yapılacak işler,yatırımlar kararlar,tüm üyelerin oyuna sunulmalı,
Yönetim, başkanlık v.b. bütün herşey şeffaf ve her bir üyeye yine oy ile sorulmalı,
Girdi çıktı,herkesin gördüğü , haberdar edildiği bir sistemle yapılmalı.

Ve tüm bunların gerçekliğinin sonucunda,
Karşısına geçip,
Gurur duyulmalı,
iyiki çiftçiyim dedirtmeli,

Olmazmı olur,
Çiftçinin bu birlikteliği ve örgütlenmesi,hem bize,hemde gelecek nesillere,
Şu durumdayken olması gereken tek çaredir.

Sevgiler.

Konya Selçuklu ziraat odası katı hayvansal gübre atma makinası alıp çiftçiye günlük kiralıyor. Kadınhanı ziraat odası taş toplama ve tohum eleme sistemini çiftçinin hizmetinde.
Bu hizmeti yapanlara teşekkür ederim. ( hiç faydalanmadım ) diğerleri kartvizit taşıyor.
Kapatısın diye oy kullandım.

Konya Selçuklu ziraat odası katı hayvansal gübre atma makinası alıp çiftçiye günlük kiralıyor. Kadınhanı ziraat odası taş toplama ve tohum eleme sistemini çiftçinin hizmetinde.
Bu hizmeti yapanlara teşekkür ederim. ( hiç faydalanmadım ) diğerleri kartvizit taşıyor.
Kapatısın diye oy kullandım.
Bizim ziraat odasının traktörü vardı taş toplama vardı biçer kiralamışlardı hepsinden vazgeçtiler ne olduysa artık şimdi kaysi isleme tesisi kuruyorlar hakkiyla çifçiye gelir saglayan bi şeyler olsa guzel olur iyi tarim uygulamasi bitti gelirleri yuzde seksen azaldı aslinda önceki mesajimdada söyledim kapanacagina @YUSUFTUYLUOGLU abiminde dediği gibi denetlensin şeffaf olsun çiftçiyi birarada tutmaya çalışsın faydali bi şekilde devam etsin

Çks nin e-devlette mobil imza yada sms doğrulama ile işlem yapılması için Cimer'e yaptığım başvuruya gelen cevap :

SAYIN xxx

Bakanlığımızca yürütülmekte olan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) uygulamaları, 27 Mayıs 2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ÇKS Yönetmeliği ve 06/06/2014 tarihli 2014/1 nolu ÇKS Genelgesi çerçevesinde yapılmaktadır.

ÇKS yönetmeliğinin 4 üncü Maddesi (1) inci fıkrası ç) bendinde "Çiftçi: Mal sahibi, kiracı, yarıcı veya ortakçı olarak devamlı veya en az bir üretim dönemi veya yetiştirme devresi tarımsal üretim yapan gerçek ve tüzel kişileri," ifadesi yer almaktadır. Yönetmelikte belirtilen tanıma uygun çiftçiler her yıl için; ÇKS Yönetmeliği ekindeki evrakları doldurup, evrakları arazilerinin yer aldığı İl/İlçelerdeki muhtar ve azalara imzalatıp, İl/İlçe Müdürlüklerine giderek, başvuru yapmaları halinde bilgileri sisteme girilerek ÇKS'ye kayıt olurlar.

Halihazırda ÇKS başvuruları yukarıda belirtilen uygulama kapsamında devam etmektedir.

Denilmiş, sanki muhtar, aza benim hangi parselde ne ektiğimi biliyorda mı imzalıyor. Demem o ki sıkıntılı olan yalnız Ziraat Odaları mı? Gerçekten bıktık artık

Ek olarak: işim gereği belki şuana kadar 10 tane ilçe tarım müdürü ile bu çks nin e devlete entegre muhabbeti için konuştum. İşi bilen ile isteyince herşey çözülüyor. Onlarda çks den dolayı başka bir iş yapamadıklarını söylüyorlar.

Yine Ziraat Odalarını ziyaret ediyoruz, bakıyorsunuz adam 30-35 yıldır o koltukta... Yazık yav, bırak artık bırak

İçeriği tam belli olmasa da güzel bir haber 😂 dereyi görmeden paçayı sıvazladık

İçeriği tam belli olmasa da güzel bir haber 😂 dereyi görmeden paçayı sıvazladık
IMG_20220923_211339.jpg

Kesinleşmiş galiba

Evet resmi gazetede bugün yayınlandı 🙂 yıllardır beklenen / talep edilen bir uygulamaydı...

İşleyiş nasıl olacak merakla bekliyorum. 2022 yılbaşında, e devlete geleceğinin duymuştum. Ancak sadece meyvelerde olacak denilmişti, İnşaAllah tüm ürünlerde ve çiftçinin işini rahatlacak şekilde olur.

Şu muhtar ile azanın imza işinin kalktığı kesin enazından 😂😂😂

• Beğen
Tepkiler: Aykt_Alprsln
  • Beğen
Tepkiler: filizma ve ozyy
Hocam yanlışınız olmasın, uzun zamandır bu bilgiler e devlette vardı. Yada en azından bende hep vardı diye hatırlıyorum 🤔
yoktu hocam,
arazi bilgileri boş geliyordu hatta ilçe tarımdaki memurlara neden görünmediğini acaba işlemlerimi yapmadınızmı diye birkaç defa sordum,e devlette görünmediğini söylemişlerdi.
banka için çks kaydı lazım oldu ilçe tarıma gitmesi sıra beklemesi vakit alacağı için e devletten çıkarmaya çalıştım geçen sene kaç defa denediysem çıkaramadım :(
belki ilçe tarımların sisteme işlemesiyle alakalıdır bilemiyorum.ben çks kaydı yaptırdığımdan beri ara ara girip bakıyordum fakat çıkmıyordu.

• Beğen
Tepkiler: by_siverekli
yoktu hocam,
arazi bilgileri boş geliyordu hatta ilçe tarımdaki memurlara neden görünmediğini acaba işlemlerimi yapmadınızmı diye birkaç defa sordum,e devlette görünmediğini söylemişlerdi.
banka için çks kaydı lazım oldu ilçe tarıma gitmesi sıra beklemesi vakit alacağı için e devletten çıkarmaya çalıştım geçen sene kaç defa denediysem çıkaramadım :(
belki ilçe tarımların sisteme işlemesiyle alakalıdır bilemiyorum.ben çks kaydı yaptırdığımdan beri ara ara girip bakıyordum fakat çıkmıyordu.
Evet hocam belki ilçe tarımla alakalı olabilir. Bende e devlette ürün gözükmekle birlikte, internet üzerinden çks alımı için tarbil sistemine yönlendirdiğini, kredi kartı ile ödeme yapmaya çalışırken, ödeme sisteminde hata aldığımı hatırlıyorum 😂

Çks alımı için niye para istediği o da ayrı bir mesele de 🤣

• Beğen
Tepkiler: filizma
Evet hocam belki ilçe tarımla alakalı olabilir. Bende e devlette ürün gözükmekle birlikte, internet üzerinden çks alımı için tarbil sistemine yönlendirdiğini, kredi kartı ile ödeme yapmaya çalışırken, ödeme sisteminde hata aldığımı hatırlıyorum 😂

Çks alımı için niye para istediği o da ayrı bir mesele de 🤣
o hatayı bende aldım tekrar tekrar denememe rağmen ödemeyi yapamadığım için çks alamadım:)

para konusuna gelince köy muhtarımızın bir evrağıma mühür basarken ''muhtarlık için internet aldım ayda ..... tl fatura geliyor yazık günah dediğini, boş bulunup internet faturan muhtar olduğun için aldığın maaşın kaçta kaçı oluyor acaba diye cevabı yapıştırdığımı hatırlayıp canım ülkemde nelere ne fuzuli paralar ödediğimi düşünüyordum ki;

para mevzusunada 2 çift laf söylemeden geçemeyeceğim sayın bakanımızın gözleri ışıldıyordur muhtemelen:)
çay ocaklarının sürümden kazanarak nasıl kar edebildiği örneği ile devletimizin çay ocağınında ÇKS kaydı evrağı vermesindeki tarifenin 6 tl,arazi bilgisi güncelletme-dosya teslimi vs için 15-20-30-40 tl değer biçmesi ve 81 ilde bilmem kaç tane il-ilçe tarım olması ve günde bu kurumlara onbinlerce üreticinin bu devletimizin resmi çay ocağında (il-ilçe tarımda) her banka işinde,pancar koop gibi yerlerdeki işlemlerinde en az yılda 3-4 kez bu evrağı aldığı varsayılırsa,kaldıki çks verilecek kurumlar fotokopi kabul etmiyor bence kimsenin 6 liraya itirazı olmadan verdiğini de düşünürsek DEVLETİMİZ İÇİN İYİ BİR GELİR KAPISI diyebiliriz :)

• Muhteşem
Tepkiler: by_siverekli

Vatandaş ne beklerse beklesin, devletin çalışanları kendilerine iş çıkarmamak için uğraşır ne yapar eder olacak iş onyıllarca olmaz, makus talihinizin değişeceğini ummayın derim.

Birileri zamanında çıkmış ziraat odası olsun demiş, arkası gelmemiş, bu kurum ne yapar ne işe yarar kimse kafa yormaz, kurulduğundan bu yana tek bir Allahın kulu yada görevlisi makam sahibi vs.. kafa yormamış bundan sonrada yormaz.

Bizde işler öyle gelir öyle gider.

Öyle gelmiş öyle gider diyede sızlanır dururuz.

• Beğen
Tepkiler: filizma