Antifiriz seçimi

Merhaba arkadaşlar traktörünüze hangi antifiriz kullanıyorsunuz mavi renkli mi kırmızı renkli mi hangisini kullanmamız lazım kırımızı antifiriz araca zarar verebilir diyorlar ne kadar doğrudur ?
 
Traktöre mavi yada yeşil renk antifriz konulur.Kirmizi renkli antifiriz radyatoru delebilir.Mumkunse komple değiştirmeniz daha iyi olur.Hatta değiştirmeden önce radyatörün suyunu boşaltıp içerisine wurth un radyator temizleyicisini atıp üzerine su ilave edip traktörü harareti normal olana kadar kullanıp tekrar hem gövdeden hem radyatörden bosaltmaniz ve en az 4 litre antifiriz ve saf su yada kaynamış kireci çökmüş su koymanız en sağlıklı yöntem olacaktır.Marka olarak Shell yada castrolun antifirizi iyi olur.
 
Radyatörün delinmesi için eski ve sade suyla kullanılmış olması lazım ki içi pas-kireç tutsun, ufak delikleri tıkasın. Böyle bir radyatörde temizleyici kimyasal kullanılırsa da o küçük delikleri tıkayan pas ve kireç akacağı için yine sızıntı olur. Ama sizin motor zaten yeniymiş. Fabrikadan kırmızıyla geldiyse kırmızıdan devam edin, maviyle geldiyse maviden. Mavi antifriz kullanılan radyatöre kırmızı doldurursanız suyun geçtiği yolları temizleyeceğinden çökelme-katılaşma yapar. Temizleyip koymanız lazım. Ama bir kez koyulunca da epey gider, motorun da ömrü uzar.
Tercih meselesi, kırmızı daha pahalı ve ilk konulacağında biraz uğraş ister. Mavi ucuz ama koruyuculuğu azdır, temizleyiciliği yoktur, ömrü daha kısadır..
5611'de Castrol Radicool kırmızı, 265'te mavi var. Antifriz düzenli değişir, oranı da iyi ayarlanırsa blok hep temiz kalır. '87 265'te gram pas, kir yok. Hep mavi kullanıldı,ama düzenli değişti.
 
Kırmızı yada mavi antifiriz olayı sadece renk açısından değerlendirilmemelidir yeni nesil araçlarda kırmızı renkli antifiriz yada organik olarak tabir edilir ustalar arasında kullanılır bunun sebebi de parçalar ile alakalıdır yeni nesil araçların parçalarının bir bölümünde alüminyum kaynaklı parçalar kullanılır bu da antifirizin seçimi gerekliliğini ortaya çıkarır o yüzden traktörünüzde kırmızı ise aynı antifirizden devam etmekte fayda var
 

Benzer Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt