arazi toplulaştırmasi ?

Ynt: arazi toplulaştırmasi ?

Abiler sonuçta KAMU YARARI var.. ciddi bi memleket meselesi bu..

Bugün kabaca tarlada yakılan mazotun bi yarı kadar da tarla yollarında boşa yanıyo!

İnşallah memleket kazanır, toplamda herkes kazanır..

UÖZKAN.77 link=topic=70118.msg800793#msg800793 date=1385496190' Alıntı:
Tüm soru ve sorunlar için;

TARIM REFORMU GEN. MÜD.

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Daire Başkanlığı
312 258 81 07

http://www.tarim.gov.tr/Sayfalar///IceriklerDetay.aspx?rid=1014&NodeValue=443&KonuId=442&ListName=Icerikler

NASIL BAŞVURULUR?
Arazi toplulaştırma talebine ilişkin başvurular köylerde muhtarlar, kooperatifler, sulama birlikleri vasıtasıyla veya köy halkının yoğun katılımının olduğunun anlaşılabileceği toplu dilekçelerle; belde ve ilçelerde ise belediye başkanlıklarınca yapılabilir. Yapılacak başvurular İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine veya Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne yapılabilir.
teşekkür ederim abi bu baya yardımcı oldu ben bakındım kayda değer birşey bulamamıştım çünkü :)

UÖZKAN.77 link=topic=70118.msg800803#msg800803 date=1385496730' Alıntı:
Abiler sonuçta KAMU YARARI var.. ciddi bi memleket meselesi bu..

Bugün kabaca tarlada yakılan mazotun bi yarı kadar da tarla yollarında boşa yanıyo!

İnşallah memleket kazanır, toplamda herkes kazanır..

evet 82 anayasasının en güzel hediyesi bize kamu yararı... mülkiyet edinebilirsin ama kamu yararı izin verdiği kadar ama ben bu kamu yararının hiçbir zaman gariban vatandaşın yararına olduğunu görmedim eğer ceketli gravatlı birileri gelip kamu yaraından bahsediyorsa aslında sırtını bir yerlere yaslamış insanların yararı gelir bu yüzdendir benim gibi sıradan vatandaşlar kokar hep bu kamu yararından...

toplulaştırmadaki amaç güzel ama sonuçlar o kadarda güzel değil öncelikle %5 arazide kayıplar oluyor mevcut olan bütün arazilerin bir yere toplanmıyor toplulaşma yapılacak arazi bölge önce adalara ayrılıyor ve aynı ada içerisinde 1´den fazla parselin varsa bunlar birleştiriliyor

ÖZKAN
Önceki yazımı okumadın galiba gelen mühendisler tam yetkiyle geliyorlar. Tapulaştırma başladığında (adını yazamayacağım) bazı resmi dairelerden de öğreneceksin.mühim olan sinirlere hakim olarak ve doğru beyanla hakkını arayabilmek. Anlatabildiysem ne mutlu bana.

bu kadar şikayet ve olumsuzluk var niye peşinde koşuyorsunuz...

koşan kim mecburiyetten tapulaştırma yapılıyor. ama iyi yanıda yok değil mesela hisseli yerin var diğer hissedarlara ihtiyacın olmadan yerini tek tapu olarak alabiliyorsun veya tarlanın içinde bilinmeyen bir hisse var bundan kurtulmanın tam zamanı. Her tarlanın kendi yolu oluyor ,tarlanın tapusu mesela 10 dölüm ama yer okadar yok tapulaştırmada eksik yerinde ortaya çıkıyor vb bazı+ yönleride yok değil

Ben de bizim köylülere güvenmiyorum. Tarlaları filan tam bilmiyoruz, yine işin cinliğine kaçarlarsa uğraş dur. Ölmüş annesinin üzerine tapu çıkartıp, kaç sene uğraştırdılar bizi. Bakalım bu uygulama gelince ne olacak... İnşallah gelince haberimiz olur :D.

berat.yzn link=topic=70118.msg800436#msg800436 date=1385460726' Alıntı:
Saygıdeğer abilerim ve arkadaşlarım ülkemiz de arazi toplulaştırmasi yapılıyo diye biliyorum sizlerin de yörenizde bölgenizde toplulaştırma yapılıyor mu yapılıyorsa kriterler nelerdir neye göre yapılıyor toplulaştırma Şimdiden Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için saygılar...
Bu konu ile ilgili bi bilgim yok bizim burda sadece soylentide... ama ... soru sorma sekline ve kalitesine saygiyla tesekkr ederim kardesim :)

2000 yılında bizim tarlalara da toplulaştırma geldi, ben tam hatırlayamıyorum ama aynı zamanda barajdan sulama kapsamına alındığı için kanallar yollar olacağından belirli bi yüzdeden vazgeçtiler bizimkiler toplulaştırma yapıldı 350m standart bloklar halinde tarlalar düzenlendi çok güzel oldu her bakımdan ama babam hala der 40 dekar tarlamız kayboldu diye net bilgim yok ama o zaman projeyi hazırlarken bi hata yapmışlar şu an tarlanın başındaki sulama kanalları ve üzerindeki yollar tapu içerisinde.Şu an için bu hatayı yapacaklarını sanmıyorum ama mümkünlüğü varsa kesinlikle tarlalar toplulaştırılmalı bence, her bakımdan avantajlı, 200+200dekar şeklinde iki parça tarlamız var şu an işler toplu düzenli oluyor.

bizim yan köyde devam ediyor harita üzerinde bile 2 seneden fazla sürüyor itiraz halinde 3kereye kadar harita hazirliği yapılıyor sanırım ,bizim bir tarlamız war orda 15 400m2 adamlar haritada 16 750m2 yer gösterdiler ama terside olabilir.