Arpa anızlarına ve Zayıf tarlalara tritikale ekimi

Konu sahibi arkadaşa da şu şekilde bir tecrübe paylaşayım
Arpanın yetişmediği bir yerde en iyi ekebilecegin şey çavdar..
Oda dane tutmaz sapı samanı için ekersin

• Beğen
Tepkiler: filizma
Bu sezon (2021) yılı ülkemizde ve Ankara'da ciddi oranda rekolte kaybına sebep olmuştur Allah çiftçimizin ve hepimizin yardımcısı olsun.
Ekili arpa tarlalarının çoğunu sürdüm verim yok sap yok yağış olmadığından yanmış gitmiş buyumemis.
Seneye nasip olursa kuraklığa daha dayanıklı olduğu söylenen tritikale ekmeyi düşünüyorum bu konuda uzman arkadaşlara birkaç sorum olacak.
*2021 Arpa yerlerine 2022 de tritikale ekimi yapılır mı.
*Zayıf ve tepelik alanlara ekim yapsam verim alabilirmiyim.
Değerli görüş ve bilgilerinizi bekliyorum.
Tesekkurler
Bu yıl ciddi kuraklık yaşıyoruz ve burada arpalar tritikaleye göre daha az etkilendi(biraz, arpamı yoksa tritikalemi sorusu yerine hangisinin hangi çeşide şu tip iklime uygun olur diye konuya yaklaşmak daha sağlıklı olur.)

Bu sezon (2021) yılı ülkemizde ve Ankara'da ciddi oranda rekolte kaybına sebep olmuştur Allah çiftçimizin ve hepimizin yardımcısı olsun.
Ekili arpa tarlalarının çoğunu sürdüm verim yok sap yok yağış olmadığından yanmış gitmiş buyumemis.
Seneye nasip olursa kuraklığa daha dayanıklı olduğu söylenen tritikale ekmeyi düşünüyorum bu konuda uzman arkadaşlara birkaç sorum olacak.
Tesekkurler

Tesekkurler

Bu yıl ciddi kuraklık yaşıyoruz ve burada arpalar tritikaleye göre daha az etkilendi(biraz, arpamı yoksa tritikalemi sorusu yerine hangisinin hangi çeşide şu tip iklime uygun olur diye konuya yaklaşmak daha sağlıklı olur.)
Merhaba hayırlı bereketli günler dilerim kardeşim bu yıl bölge bölge çok kuraklık oldu yalnız araştırmalarıma göre finola cinsi arpalar en kurak bölgelerde bile 500 kg altına düşmemiş sulaklardada 800 / 850 kg kadar verim yapmış bence finolaya geçiş yap hayırlı günler dilerim

Selamlar arkadaşlar. Tritikale 130 -140 cm ye cıkabilen bir bitki. Tarla fazla taşlı degılse (kırac tabi) yeşile derip Balya yapmak daha karlı olacağını düşünüyorum. Gecen facede biri yayınlamıştı arpa ile ilgili , kaydetmeyi unutmuşum. Aynı tarlaya iki ayrı arpa ekmiş biri tarım 92 idi. Diğeri ni hatırlamıyorum. Tarım 92 kuraklıktan yanmış iken ismini bilmediğim(hatırlamadığım) arpa gayet iyi görünüyordu. Kıraç çiftçisinin Allah yardımcısı olsun. Halimiz zor.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Merhaba hayırlı bereketli günler dilerim kardeşim bu yıl bölge bölge çok kuraklık oldu yalnız araştırmalarıma göre finola cinsi arpalar en kurak bölgelerde bile 500 kg altına düşmemiş sulaklardada 800 / 850 kg kadar verim yapmış bence finolaya geçiş yap hayırlı günler dilerim
Teşekkür ederim bu söylediğiniz verimler içanadolu içinde geçerli mi acaba

Tesekkurler
Konu başlığı için teşekkür ederim bende kaman da bu sene deneme amaçlı olarak ekecegim inşallah

Tesekkurler
Çavdarda altarnatif olabilir. 8 çeşit tritikale tohumu var karma 2000 ve ümranhanım tavsiye ederim.

Selamün Aleyküm arkadaşlar. Duyduğum ve gördüğüm kadarıyla tritikale yüksek rakımları seven bir bitki. Bu doğrultuda da, 1200 rakımlı bulunduğum bölgede bir ben kalmıştım, ben de bu sene tritikaleye bismillah dedim. Hayırlısı bakalım... Rabbim herkese bol bereketli ürünler versin.

Selamün Aleyküm arkadaşlar. Duyduğum ve gördüğüm kadarıyla tritikale yüksek rakımları seven bir bitki. Bu doğrultuda da, 1200 rakımlı bulunduğum bölgede bir ben kalmıştım, ben de bu sene tritikaleye bismillah dedim. Hayırlısı bakalım... Rabbim herkese bol bereketli ürünler versin.
Bizim bölge ılıman bolge
Rakım 80 100 civarı
Tırtıkale ekimi bol yapıliyor
25 hazıraznda buğday bicimi başlar
Buğday bicilirken tirtikaleler yesil olur
Bicer tum köyü bicer yüksek yerleri bicer en az 1 ay sonra tekrar gelir tirtikaleleri bicer
Ama verim cok cok tatmin edici degil sadice yeşil bicimde cok balya cikiyor

kıraç arazilerde tritikale iyi sonuç veriyo 2021 deki kuraklık karşısında tritikaledende pek verim alamazdınız dezavantajları ph seviyesi 8.5 in üzerindeki topraklara ekmemenizi tavsiye ederim çünki başak tutmuyo ayriyeten süne kımıl mücadeleside zamanında yapılmalı başağın sapından emiyo dane tutmuyo sadece kılçık kalıyo avantajları tritikalenin dane ve sap verimi arpa buğday çavdara nazaran yüksek besicilik yönünden sapındaki protein oranıda diğer hububatlarınkinden yüksek desteklemesine gelince desteği alan bazlı olduğundan alan dışındaysanız hiçbir destekten faydalanamıyorsunuz ekmenizi tavsiye ederim

Aslında araştırmak akıl danışmak öğrenmek çok güzel bisey ..
Ancak şunun yerine bunu eksek veya artık bu ürün olmuyor olmadı falan bitkiyi denesek dediğimiz döneme girmiş isek ..
Hepimizin, çok ama çok ciddi bir sorun olan iklim değişikliği gibi bir problemin ortasında kaldığının göstergesidir..
Allah beterinden korusun bu yıl 4. Kez üst üste aynı tarlama dolu vurdu hasarda yüzde yüz.
Kaç yıldır üst tabakada su yok cayır alanlarını tarlaya çevirdik artık durum hiç iyiye gitmiyor ..
3 yıldır kademeli olarak azalttığım Ekim alanımı bu sene tamamen durdurma kararı aldım maalesef..
şansınıza bu yılda yağış iyi oldu

• Beğen
Tepkiler: Cafer58
Evet doğru benim bile hatırımda kalmadı bu kadar kar yağışının olduğu bir kış.. çok şükür
Ancak çiftçi açısından artan ve artmaya devam eden maliyetler açısından daha kötü bir sezon öngörüyorum..
Bilmiyorum belkide ben karamsarımdır