Arpa daki hastalık

Arkadaşlar bugün arpaları geldiğimde içerisinde köpük köpük bir belirti gördüm sune gibi düşünüyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
20200430_184422.jpg
20200430_184428.jpg
20200430_184437.jpg
IMG-20200430-WA0019.jpg
IMG-20200430-WA0021.jpg
20200430_184922.jpg
20200430_184944.jpg

Hastalığın yada böceğin adı cayır tükürüp böceği etkisi bölge bölge sararmalar rekolte düşüklüğü diye araştırdım etkili ilaç ne bilmiyorum sadece hububatta yok bölgemizde sebze-meyve herseyde var daha önce başına gelen varsa yardimcin olabilir mi

Kardeş bu arkadaşın dedği gibi böceğin bi salgısı.O salgı içince büyüyor ve zararsız.Hersene görürüm arpada bu olayı.Hiç bir zararını görmedim.Sendeki sararmanın nedeni arpa yaprak pası.Yağşlı giderse çoğalır.Opera max yada muadilleri senin işini çözer.Böcek ilacı filan atma.

Bu böceğin hiç bir zararı olmadığına emin misiniz ilk defa başımıza geliyor bölgemizde her tarladan var şu anda yaprak pası ni yağmurlardan sonra atacağım arpalar kelle çıkardı önümüzdeki bir hafta yağmur yağmurlardan sonraki ilk hafta pas ı atabilirim

Bu böceğin hiç bir zararı olmadığına emin misiniz ilk defa başımıza geliyor bölgemizde her tarladan var şu anda yaprak pası ni yağmurlardan sonra atacağım arpalar kelle çıkardı önümüzdeki bir hafta yağmur yağmurlardan sonraki ilk hafta pas ı atabilirim
Hiç bir zararı yok.Ben hep arpa ekerim inan olsa atardım ilaç.Senin arpanın ilaçtan çok yağışa vede gübreye ihtiyacı var gibi.Yanlız senin arpada arpa yaprak pası var.Opera max bulabilirsen at.Yada aynı firmanının priaxor isimli pas ilacını atabilirsin.Kesin ve etkili çözüm.Opera max daha iyi.Seninkiler içinde opera max tam zamanı.

Hiç bir zararı yok.Ben hep arpa ekerim inan olsa atardım ilaç.Senin arpanın ilaçtan çok yağışa vede gübreye ihtiyacı var gibi.Yanlız senin arpada arpa yaprak pası var.Opera max bulabilirsen at.Yada aynı firmanının priaxor isimli pas ilacını atabilirsin.Kesin ve etkili çözüm.Opera max daha iyi.Seninkiler içinde opera max tam zamanı.
Yaklaşık ben de sende 300 dekar falan arpa ekerim her sene ayninyerleri ekerim arazi az olduğu için bu seneki ekim metodik 26 ekim de daban a 25 kg 20 20 gübre ıle 28 kg tohum tohum cinsi ramata bu sene 3 kez ekiliyor ama her sene lamardor ile tohum ilaclaniyor.bu sene farklı olarak şubat ayında kar 'ın Üzerin e 10 kg üre attım ertesi güne güneş açtı üre eridi 2 gün sonra da güzel yavaş yavaş bir yağmur yağdı sonra da otlar için corvette herbisit içine üre ve amino asit ile karışım yapıp attim 4 gün sonra bütün otlar ölmüştü. Ot ilacından sonra nisan 23 de 10 kg daha üre attım ve ertesi gün yağmur yağdı genel gelişimi bu yönde iki gün önce kontrollerde böcek ı gördüm bugün de kuvvetli yağmur yağdı sindi baktığımda o tükürük böceğinde iz yok ama kuvvetli yağmur olduğu için yer yer arpalarda yatmalar var
20200209_154939.jpg
IMG-20200209-WA0039.jpg
IMG-20200415-WA0012.jpg
20200413_110800.jpg
IMG-20200415-WA0018.jpg
IMG-20200501-WA0022.jpg
IMG-20200501-WA0023.jpg

geçen yıl buğdayda görmüştüm o köpük böceğini ve özellikle o tarlada verimi gözle görülür şekilde etkilemişti süneyi devletin izin verdiği zamanda attığımız için (29-30 mayıs) o zamana kadar yeterince zarar yaptı diye düşnüyorum erken süne atılırsa biri ihtimal ölür ama zararlı bi haşere olduğu kesin

geçen yıl buğdayda görmüştüm o köpük böceğini ve özellikle o tarlada verimi gözle görülür şekilde etkilemişti süneyi devletin izin verdiği zamanda attığımız için (29-30 mayıs) o zamana kadar yeterince zarar yaptı diye düşnüyorum erken süne atılırsa biri ihtimal ölür ama zararlı bi haşere olduğu kesin
Bölgemizde süne zararlısı olmadığı için ilaçlama yapmıyoruz süne için ama bu böceği ilk defa gördüm ya bekleyip göreceğiz yada tedbirinizi alacağız ama benim korkum aynı sunedeki gibi herkesin ilaç yapması lazım ben tarlamı ilackasam etrafındaki tarlalarda daha çok böcek var ben ilaç yaptıktan sonra tekrar gelmeyeceğinin bir garantisi yok o yüzden toplu ilaçlama yapılması lazim diye düşünüyorum

Kalkar o yatanlar daha.Arpa çabuk yatar.Yatmaması için kalksiyum nitrat at dediler bu sene attım.Önümüzde yağış var bakalım yatıp yatmayacağını görecez.Güzel senin arpalar.O böcek zararsız yağmurla kaybolur.Her böcek var diye ilaç ata ata bütün hastalıklar geliyor.Birazda doğaya bırakmak lazım denge için.