Arpa Hastalığı

Ynt: Arpa Hastalığı

bugün tekrar gezdim zarar yüzde 20 gibi böle dursa kurtarır ama bahara bişey kalmayabilirde bizim ovada ilaç yapan silindir çekenler var .
sürülmüş tarlalarda daha az

TD8073 link=topic=61293.msg678440#msg678440 date=1357245158' Alıntı:

Uploaded with ImageShack.us

geçmiş olsun arkadaşım.zannedersem tarlanız ekin kökü.resimlerdeki duruma bakılırsa kurt kesmesi.eğer şuan imkanınız varsa tarlayı 2 saatlikde olsa yamurlamayla sulayın .sulama imkanı yoksa silindir cekin .yada tarlanın belli yerlerine elle eşip elma yerleştirin bu ararmanın cok olduğu yerlere .elmenın üstünede belli olması için bi 15 cm lik küçük ağaç takıp yerini belirlen gündüz yerleştirdiğiniz elmaları akşam üstü toplan faydası olur.

SEYİT link=topic=61293.msg678490#msg678490 date=1357248141' Alıntı:
bu kurta ne yapcaz ya don olsa devinemez sanırım veya yagmur kar gibi ben bu olayı hic bilmiyordum bilgileriniz icin cok tşk
seyit bey kurt kesme işi bizim buralarda genelde ekin kökü ve sürekli buğday ,arpa ekiliyerlerde olur.heleki nadas saplı olur ve ekimişçiği iyi olmaz ,ekim sonrası silindir cekilmezse daha cok olur .kurt kesmesi işinde ,silindir cekmenin ,tarlayı yamurlamayla sulamanın ve tarlaya elma kömmenin faydası olur .

tümosan 8095 link=topic=61293.msg678518#msg678518 date=1357248959' Alıntı:
seyit bey kurt kesme işi bizim buralarda genelde ekin kökü ve sürekli buğday ,arpa ekiliyerlerde olur.heleki nadas saplı olur ve ekimişçiği iyi olmaz ,ekim sonrası silindir cekilmezse daha cok olur .kurt kesmesi işinde ,silindir cekmenin ,tarlayı yamurlamayla sulamanın ve tarlaya elma kömmenin faydası olur .
sanırım bizim bölgede sıralı ekim oldugu icin pek raslanmazdı şimdi arpa 3 yaprak olmuş cok fazla degilde nadiren var bilgileriniz icin tekrar teşekkürler

2 gün önce arpada oluşan kesikleri icin mühendisler geldi numune aldlar incelemişler zabrus diye bi böcek kurt vs neyse onu saplamışlar havalar ısındıkca topragın üzerine cıkıp besleniyor ilk fırsatta ilaclama yapcam

Bende gezdim evet herkesin tarlasında var,ilacın ne faydası olacak ki ? o yaptığın ilacı ilaç makinasıyla versen toprağın üstünde kalacak ve kurt varsa eğer hiç bir faydası olmayacak yüzeye düştüğü için,toprağın altına işlemesi için sulayarak vermen lazım. kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez elbette ama ben hiçbir mantıklı açıklama göremedim ilaç yapmak için.Tohumdan olma imkanı da var.
Ekin Kambur Böceği decis alıp ilaçlanacak normalde tohumu ilaçlamak lazımdı ama.....