Arpa Para Etmiyor Bittik!!!

Ülke bitti ama artık geçmiş olsun.

2008 Yılında emekli olmuş bir abiniz, ilk emekli maaşımla 6 tane küçük altın aldım, şimdi 3 tane alabiliyorum maaşımla diyor.

Bakın TL nin değersizleştirilmesi ile halk bitti, maaşa zam ürüne fiyat verme falan hepsi hikaye, kandırılıyor millet, alım gücü düşüyor,neden biliyormusunuz, harcamalardan kısmıyorlar sürekli paranın değerini düşürüyorlar.

Harcamalardan kısmadıķça, kazan kazan yöntemiyle ihaleyle bütçeden yol köprü kanal yapamaya devam ederlerse, kullanılmayacak havaalanı yapmaya devam ederlerse, tamam yandaş kazanır ama kimin parasını kazanır, bütçedeki paraÿı fazlasıyla götürür, giden para çoğaldıkça bütçe açık verir zam zam zam, bunun sonucu para değersizleşiyor ve alım gücü düşüyor,ama millet maaşım zamlandi diye avunuyor, halbuki alım güçü düşüyor, ürüne fiyat verdi diye seviniyor hesap bilmediğinden maaşın miktari yada ürün fiyatı artmış olsada kurtarmıyor çünkü alım gücü düşüyor.

Dünyanın en eski taktiğini millete yutturmakda başarıdır ayrı mesele, ama cahil toplum yutuyor napsın hesap bilmiyorki.

Ocak ayında 330 bin liraya aldığım araba şimdi 550 bin lira değerlenerek 220 bin lira kar sağladı. Babam ise 210 dönüm tarla ektiği halde benim kadar kara geçmiş değil. Ben oturduğum yerde bu kadar kar elde ederken buna karşılık babam 250 bin lirasını riske koyarak tarlada yoruldu, makine ekipmanı yıprandı, stres çekti ve en önemlisi de bu ülke için üretti. Şimdi bakın bir üretici çektiği cefayla baş başa kalırken ben ise ihtiyaç için basit bir araba alımıyla ne kadar kar sağlamışım.

Bu ülkede üreticiye ekmek yok yok! Alın teriyle para kazanılmıyor. İllegal yollardan kazanç geçiyor.

Babana selamlarımı söyle genç, başka iş yap baban gibi üretici olup tarla ekme, bi dünya masraf edersin boş işlerle uğraşma, babanda bıraksın masraflı ekim dikim işlerini artık, daha hasat edecek satacak bi sürü dert masraf yapacak, inadın umudun faydası yok.

Al sat ekonomiye can ver para kazan en temizi.

Babana selamlarımı söyle genç, başka iş yap baban gibi üretici olup tarla ekme, bi dünya masraf edersin boş işlerle uğraşma, babanda bıraksın masraflı ekim dikim işlerini artık, daha hasat edecek satacak bi sürü dert masraf yapacak, inadın umudun faydası yok.

Al sat ekonomiye can ver para kazan en temizi.
Ben tarım bağımlısıyım bırakamam ki🙂

Alıcısı olmayan üretici oldu ülke çiftçisi, nasıl başardılar bunu ama pes

Tabi piyasaya ucuz mal verecekmi vermiycekmi TMO bilinmiyor, tüccar alırmı ucuz mal veren devlet olursa, zarar eder satamaz.

Bolluğu yöneteceğiz diyordular, bolluk niye var, niye içerde üreten varken ve aldığı ürünü ucuza veriyorsun piyasaya, garezin ne, üretimi bitirnekmi, o zaman alım fiyatı açıkladın satım fiyatıda açıkla, ucuza mal satıp hazineye zarar yazdırmak neyin nesidir akıl alır işler değil yaptıkları.

TMO çiftçinin karagün dostuydu, şimdi piyasanın ne yapacağı belli olmayan oyuncusu, hazinenin parasıyla neler yapılıyor yinede bir düzen yok, hayretki ne hayret.

Burayada atayım linkide lider nedir nasıl olur hatırlamak lazım unutmamak lazım.Hakkını kimsede bırakma, ara. Şeklinde tarihi bir tavsiyesi var Atatürk ün.Kimse bu ülkenin insanını alıcısız satıcısız bırakacak politikalar üretmemeli, yönetecekse adam gibi yönetmelidir.

Son düzenleme:
Kış boyunca tahıl koridoru dendi ve ucuz mahsul getirildi ülkeye. Haliyle depolardaki kendi ülkemizin mahsulünü tüketmedik. Çünkü pahalıya alınmıştı çiftçiden. Şimdi yeni sezonda dünya geneli rekolte de yüksek , hoş yüksek olmasa da zaten bizim maliyetlerimizdeki buğdayı yurt dışında kim alır bizden ? Depolar dolu , ofisler dolu , tarlalar dolu masallah. Bu kadar arz fazlasını bu ulke nasıl eritecek ?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Kış boyunca tahıl koridoru dendi ve ucuz mahsul getirildi ülkeye. Haliyle depolardaki kendi ülkemizin mahsulünü tüketmedik. Çünkü pahalıya alınmıştı çiftçiden. Şimdi yeni sezonda dünya geneli rekolte de yüksek , hoş yüksek olmasa da zaten bizim maliyetlerimizdeki buğdayı yurt dışında kim alır bizden ? Depolar dolu , ofisler dolu , tarlalar dolu masallah. Bu kadar arz fazlasını bu ulke nasıl eritecek ?
Seneye kimse ekmez böyle olursa busene yıl iyi gidiyor yoksa 200 300 kg ic anadolu

• Beğen
Bolluğu yöneteceğiz diyorlar ya, TMO aldığı malı dışarıya satması gerekir, dışaraıdan almayı biliyorsun, hadi bakalım sat dışarıya göreyim şimdi.

Rusya Ukraynada bol var, satmayı biliyor, parasi çok olupda alan olduktan sonra satarlar tabiykide, sende sat göreyim.

• Beğen