arpa silajı, etırkı inek sürüsü

tv de, gösterdiler, aksaray'da, bir üretici, 4500 ton, iyi kaliteli, silajlık arpa (arpa silajı) üretmiş.
çok değerli bir yem.
100 baş limozin inek sürüsünün yıllık yem ihtiyacı:

365 ton mısır silajı
300 ton arpa silajı
170 ton buğday samanı

bu miktarda, silajlık arpa, yaklaşık 1500 limozin inek sürüsünün yemlenmesinde kullanılır...
ayrıca, büyükbaş hayvan besiciliği için de, uygun bir yem...
yanlış duymadıysam....
bir dönümden, 6 ton silajlık arpa otu alınmış (?)
fiyat, 250 tl /ton...
yerine, silajlık mısır ekimi, yapılacak...

üretime devam...
tebrik ediyoruz...

"bir dönümden, 6 ton silajlık arpa otu alınmış (?)"
bir dekardan sulamak kaydiyla bu tonajlar alinabilir.
tarlalar hayvan gubresine doyurulmus zaten.
ülkemizde bu mevsimde alinabilcek en iyi slaj budur.
yerine misir gündönümünden önce ekildiginde silajlık herhalukarda danelik ise büyük ihtimalle rahat hasat edilebilir.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Yağış uygun olursa arpa arkasi mısır sulamadan çıkar
Bazi ülkelerde belkide hic sulamadan oluyor mısırda
Tabi yağış olmayinca mısıra çıkış icin sulama hasat edene kadar sulama istiyor
Büyük baş hayvancilik guzel sulu arazi olursa masrafsiz oluyor
Onada ayrı bir iş gücü gerekiyor abi ve artı sermaye belki kaba yem olur ama kesif yemi kendin üretmen çok aşırı artılar sağlamıyor üretip satsan da para bu sefer mala yediriyor sun emek harcıyorsun incelemeye muhtaç yani

"bir dönümden, 6 ton silajlık arpa otu alınmış (?)"
bir dekardan sulamak kaydiyla bu tonajlar alinabilir.
tarlalar hayvan gubresine doyurulmus zaten.
ülkemizde bu mevsimde alinabilcek en iyi slaj budur.
yerine misir gündönümünden önce ekildiginde silajlık herhalukarda danelik ise büyük ihtimalle rahat hasat edilebilir.
Arkadaşlar bazı şeyler olmaz demiyorum ama görmeden inanmak da zor geliyor sulu da evet verimler artıyor ama simenteller de türkiyeye geldiğinde 35 lt ortalama vardı ama vatandaşa geçince 20 lt şükür etti neymiş stresmiş de şuymuş buymuş bırakın bu işleri ben bile stres olamıyorum bu ülkede hayvanı mı düşüncem yanı bazı şeyleri çok abartıyor ulan millet kendine 2+1 ev yapamıyor dana ya ayrı buzagıya ayrı yer o hesap slajıda millet alıyorda alıyor yakında mısırda 15 tonu duyarız

Banada 6 ton gibi rakamlar abartı geliyo 4 yıldır ot slajı yapıyoruz boyuma kadar ot olan tarladan 4 adet rulo balyadan fazlasını alamadık,balyası 650 kg gelse 2600 kg yapar. Millet 3 4 tondan bahsederken bile benim kafam karışıyor
Abi hayal bile değil adam reklam yapıyor yalan yapıyor Aksaray tarafı özellikle tamam su var ama bu atış nedir ya kesinlikle böyle dıyemem ama bir bursa Mustafa Kemal Paşa inek olayı vardı akssrayda böyle olursa şaşırmam gelişiyor tamam ama yok ege felan olsa anlarım Akdeniz olsa anlarım iç Anadolu be daha neredeyse kıçımız zor ısındı 11. Ayda kıçımız donar sanki tarlanın götüne motor takmış abi yoncayı abarttılar işte Cemal yapıyor gecensene ortaydı bu sene ıyı oldu bir kaç sene daha gider ondan sonra fıs belirli mıktar para getirir oda kıymetli olursa yoksa durmadan balya taşırsın ama adam ekiyor domatesi Bi sene para etti mi on senesini kurtarıyor