Arpa tarlası yorumları

Arkadaşlar 2018 10.ayda çizelle 2 sefer sürdüm 2019 2.ayda kültüvatör le sürdüm nohutu ektim nohutu hasat ettim yine çizelle sürdüm 1 sefer 2 seferde kültüvatör le sürdüm arpayı 2019 10.ayda ektim çıkışlar güzel yani şuraya varmak istiyorum tarlaya gerek nohut eklerken gerekse arpa ekerken hiç pulluk sokmadım tarlaya arpanın cıkışlarıda güzel eger başak zamanındada verim güzel olursa pulluk la sürmeye gerek yok yani çizelle sürüm mazot tan zamandan tasarruf edildiği için daha karlı
IMG_20200107_154350.jpg
IMG_20200107_154350.jpg
IMG_20200107_155146.jpg

Çizelle sürüm mantıklı fakat bana kalırsa karma daha iyi olur. Çünkü toprağın devrilmesi lazım. Hem besin için gerekli hem de ot mücadelesi için. Bence tarla 2 hasatta bir pulluk görmeli.
Şu görüşe ne dersin büyük kulaklı pulluk yerine küçük kulaklı pulluk la sürüm yani 4 lü 14 lü pulluk yerine 5li 12 li pulluk la derine gitmeden alt üst etsek topragı cizellede derin sürüm yapsak uygun olurmu veya verime faydası olup artıs saglanırmı

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci70
Arkadaşlar 2018 10.ayda çizelle 2 sefer sürdüm 2019 2.ayda kültüvatör le sürdüm nohutu ektim nohutu hasat ettim yine çizelle sürdüm 1 sefer 2 seferde kültüvatör le sürdüm arpayı 2019 10.ayda ektim çıkışlar güzel yani şuraya varmak istiyorum tarlaya gerek nohut eklerken gerekse arpa ekerken hiç pulluk sokmadım tarlaya arpanın cıkışlarıda güzel eger başak zamanındada verim güzel olursa pulluk la sürmeye gerek yok yani çizelle sürüm mazot tan zamandan tasarruf edildiği için daha karlı Ekli dosyayı görüntüle 44051Ekli dosyayı görüntüle 44052Ekli dosyayı görüntüle 44053
Aynen öyle, tarlanın düzeldiğini görebilirsiniz.

Şu görüşe ne dersin büyük kulaklı pulluk yerine küçük kulaklı pulluk la sürüm yani 4 lü 14 lü pulluk yerine 5li 12 li pulluk la derine gitmeden alt üst etsek topragı cizellede derin sürüm yapsak uygun olurmu veya verime faydası olup artıs saglanırmı
12 yaprak gayet yeterli olur kanısındayım 14 yaprak cidden kesek yapıyor.12 yaprakla 14 ün verimde gözle görülür bir fark yaratacağını sanmıyorum

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci

Avrupasa pullular genelde 18 inc az batirirsan yuzlek cok batirirsan derin surer bence genelde inc algisi derinlikle alakali oluyor kulak ne kadar uzun olursa o kadar iyi deviriyor topragi. Pullugunda amaci bu degilmi zaten 12 inc topragi pek devurme performansi yok.

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
Cizel Pulluk gibi alt üst etmeyince toprağı birde toprak tavli ise iyi islemiyor aradan kaçırıyor ve yüzeyde kalan otlar ve tohumlar ekilenden önce yürüyor
Ama bu dediğim işlenmemiş toprağa cizel cekip ekersen
Önceden cizel ile islenir toprak kabarır tekrar yağmur ile oturuşur yine cizel ile işlenir kabartilir guzel olur

Cizel Pulluk gibi alt üst etmeyince toprağı birde toprak tavli ise iyi islemiyor aradan kaçırıyor ve yüzeyde kalan otlar ve tohumlar ekilenden önce yürüyor
Önceden cizel ile islenir toprak kabarır tekrar yağmur ile oturuşur yine cizel ile işlenir kabartilir guzel olur
Açıklama için teşekkürler.

Bir degilde 2 sefer çizel sürsek yinemi ot olur bide çizel de kırlangıç kanatları diyorlar onlarda takılı olunca baya Bi topraga takla artryor ben bu sene tarlaya pulluk sokmadan çizelle sürüp nohut ektim yerinide yine çizelle sürüp arpa ektim verimi hasat tan sonra göreceğiz nasip olursa ama iki sene önce pulluk la Nadasları baharda sürdüm 2 sefer çizel cektim kültüvatör üde 1 sefer cektim ektim bugdayı cevremdekilere göre 100 de 20 yada 25 verim artısı oldu belki çizelle sürümden oldu belki o seneki hava şartlarından bilemiyorum

Bir degilde 2 sefer çizel sürsek yinemi ot olur bide çizel de kırlangıç kanatları diyorlar onlarda takılı olunca baya Bi topraga takla artryor ben bu sene tarlaya pulluk sokmadan çizelle sürüp nohut ektim yerinide yine çizelle sürüp arpa ektim verimi hasat tan sonra göreceğiz nasip olursa ama iki sene önce pulluk la Nadasları baharda sürdüm 2 sefer çizel cektim kültüvatör üde 1 sefer cektim ektim bugdayı cevremdekilere göre 100 de 20 yada 25 verim artısı oldu belki çizelle sürümden oldu belki o seneki hava şartlarından bilemiyorum
Bazı şartlarda cizel iyi ve artı avantaj bazı şartlarda iyi değil , bunu çiftçinin bilgi tecrubesi belirleyecek

Çizel ile ot daha çok çıkar.Ama zaten ot ilacı atıcaksın sorun değil.Toprağın devrilme olayıda verimde faydada olabilir zararda.Bu senin toprağın durumuna bağlı.Toprağın kuvvetlise zaten sürmeden eksen yine verim alırsın.Biz kıraç yerlerde anızları bozarken mecburen pullukla sürüyoruz.Mısır yerini enine boyuna çizel çekip arkasından kobrala girdim gayet iyi.Çıkışlara bak çıkışlar iyiyse gübreyi zamanında attıysan pulluk çizel hikaye.Takılma pulluğa çizele.Herşey yıla bağlı..

Mesala sizin tecrübelerinize göre şartlar nelerdir
Bölgesel şartlar çok farklı ama
Mesela Baklagil yada çiçek ekili yeri buğday ekeceksem kesinlikle pulluk kullanmam çizel ile zaten trakyalı arkadaşlar bunu cok güzel uyguluyor
Ama ilk bahara çiçek ekilecek yerleri sonbaharda buyuk pulluk ile birdefa sürerim onu bile pulluk kullanmadan yapanlar toprak uygun oldukca cizel ile birkac defa karıştırıp hazırlayanlar var
Dedik ya toprak yapısı topragin o anki tavi bölgesel şartlar cok önemli