Arpa tarlasında çayır benzeri yabancı ot sorunu

Merhabalar. Bölgemizde yazlık arpa ekimini yeni bitirdik.. son ektiğim parselde bugün bir sorunla karşılaştım.. henüz arpalar çıkış yapmadan tarlamda tarlada cayır otu yada aynı cimlenmis arpa buğday misali dar yapraklı yabancı ot olduğunu farkettim..bunun bir ilacı varmıdır varsa etken maddesi yada markası nedir siz değerli meslektaşlarımdan öğrenmek istiyorum

Resimler ve ekler

• IMG_20200427_184121.jpg
    IMG_20200427_184121.jpg
    6.3 MB · Görüntüleme: 106
  • IMG_20200427_184158.jpg
    IMG_20200427_184158.jpg
    6.3 MB · Görüntüleme: 90
Arpa kendini göstersin sonra duruma bak bence , Arpa nin gerisinde kalacaksa masraf yapmanin bir gereği yok. Görünüşe göre daha çok erken zaten, hem ince yapraklı otla mücadele maaliyeti yüksek.

Her sene bu sefer yakarım diyorum ama zararını bildiğim için kıyamıyorum..ama bu tür yabancı otların tohumların tarlada kalıyor olması sıkıntı oluyor. İki üç sene önce çobanlar tarafından bir tarlamın anızı yakılmıştı yabani yulaf oldu yine.. toprağı daha iyi devirmesi için hem pulluğu değiştirdim hemde büyük numara aldım bakalım iyi olacakmı

Arkadaşlar arpalarda yabani yulaf iyice kendini belli etti.. ilaç şart oldu.
Bölgemdeki ziraatçilerde hektas walnus bulabildim.
10 dönüme 1 litre olarak önerdi
Şimdi önumuzdeki iki gün yağmur var ve hava 10 12 derece kadar soğuyacak..
ilacın etkili olabilmesi için yağmur öncesimi yoksa sonrasımı uygulamam daha iyi olur..??

Arkadaşlar arpalarda yabani yulaf iyice kendini belli etti.. ilaç şart oldu.
Bölgemdeki ziraatçilerde hektas walnus bulabildim.
10 dönüme 1 litre olarak önerdi
Şimdi önumuzdeki iki gün yağmur var ve hava 10 12 derece kadar soğuyacak..
ilacın etkili olabilmesi için yağmur öncesimi yoksa sonrasımı uygulamam daha iyi olur..??
Sabahın erken saatlerinde bitki uzerindeki çiğ kalkmadan atarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum ilaç atımı dan sonra 2 saat yağmur yağmasın yetiyor yağmur öncesi atmak daha iyi olur gibi birde ilaç atiminda don beklentisi varsa önerilmiyor bölgemiz için cumartesi gecesi sabahı 2 cm kar uyarısı veriyordu inşallah kötü hava koşulları yaşanmaz

• Beğen
Tepkiler: Cafer58

Sabahın erken saatlerinde bitki uzerindeki çiğ kalkmadan atarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum ilaç atımı dan sonra 2 saat yağmur yağmasın yetiyor yağmur öncesi atmak daha iyi olur gibi birde ilaç atiminda don beklentisi varsa önerilmiyor bölgemiz için cumartesi gecesi sabahı 2 cm kar uyarısı veriyordu inşallah kötü hava koşulları yaşanmaz

Benim arpada biraz duraksadi ilaç olarakta dönüme 70 ml gelecek şekilde eftal ultramix attım otların %90 ı öldü
20200513_192300.jpg

• Beğen
Tepkiler: Cafer58
Yağmur sonrası ve don sonrası atayım o zaman

İlacı attığınız gece don olayı gerçekleşirse sıkıntı oluyor
Havanın - derecelere düşmediği ve bitki üzerinde en az iki saat kaldıgi zaman olay tamamdır ertesi gün yağmur yağarsa otlar daha çabuk ölüyor ekin azda olsa ilaç stresinden kurtuluyor. hava durumunu sık sık takip ediyorum şiddetli yağmur ve cumartesi gecesi sabahı erken saatlerinde kar uyarısı veriyor belkide -derecelere düşmeyecek
Bir hafta önce atsaydıniz daha iyi olacaktı sanırım hayırlısı olur inş karar sizin