arpa ve buğday ekimi için traktörün en çok zorlandığı ekipman

Merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim üzere sadece buğday ve arpa ekimi yapacak orta- küçük ölçekli çiftçinin keyifle ve verimli çalışması için kullandığı takımın ve traktörün uyumu çok önemli gözüküyor...
Aklıma gelen ekipmanlar klasik pulluk, şanzımanlı mibzer, ilaçlama makinası, gübre dağıtma makinası, kaz ayağı, tırmık, silindir, römork vs.
Bunlardan gücü en çok kullanan hangisidir
pullukla mibzer arasında kaldım yanılıyor muyum?
Not: tek traktör kullanılacak ve balya makinası bu ekipmanlara dahil değil olarak düşünelim

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Pulluk ve kazayağı en çok zorlar. Özellikle sonbaharda derin sürüm yapılacağı zaman motor gücü olarak en yüksek gücü pulluk ister.
Mibzer 3-4 cm derinlikte işlenmiş toprakta çalışır. Bu yüzden çok zorlanma yaşanmaz. Bunu yakıt tüketimlerine bakarakta fark edebilirsiniz. Sonbaharda derin sürümde traktörler dekara 2-3 litre yakıt tüketebiliyor. Ancak mibzerle ekim yaparken yaklaşık 500-700 gr bir tüketim var.

Pulluk bir şekilde her güçte traktöre gücü oranında pul sayısı azaltılarak koşulabliyor, merak ettiğim hidroliğe en fazla ihtiyaç duyan mibzer durumu.
Mesela 19-20 ayaklı en azından traktörün arkasını kapatıbilecek şansımanlı, askılı, ve gübre koyulabilen bir traktörün gereksinimi ne olmalı

Pulluk bir şekilde her güçte traktöre gücü oranında pul sayısı azaltılarak koşulabliyor, merak ettiğim hidroliğe en fazla ihtiyaç duyan mibzer durumu.
Mesela 19-20 ayaklı en azından traktörün arkasını kapatıbilecek şansımanlı, askılı, ve gübre koyulabilen bir traktörün gereksinimi ne olmalı
Mibzer içinde halledilebilir. İllaki askılı almanıza gerek yok çekili mibzerlerde var. Ama bence askılı mibzerler daha pratik ve kullanışlı.

Dediğiniz şartlarda mibzeri rahatça sallamak için minimum 65 beygir çift çeker bir traktör olmalı. Optimal 75 bg civarı bir çiftçeker.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim_78
Mibzer içinde halledilebilir. İllaki askılı almanıza gerek yok çekili mibzerlerde var. Ama bence askılı mibzerler daha pratik ve kullanışlı.

Dediğiniz şartlarda mibzeri rahatça sallamak için minimum 65 beygir çift çeker bir traktör olmalı. Optimal 75 bg civar
Mibzerin illada askılı olmasını düşünüyorum, küçük ölçekli çiftçi küçük tarla😁
Mesela; 50hp ile 65 HP aynı markanın traktörleri, genelde aynı hidrolik kaldırma kuvveti oluyor. Madem beygiri yükseltiyon azda hidroliği kuvvetlendirsene kardeşim dimi ama…
Örnek olarak tt50-tt55-tt65 üçününde kaldırma kapasitesi kağıt üzerinde 2200kg
Acaba 2200 kg kaldırma kapasitesi mibzeri kaldırma da yeterli gelir mi

Son düzenleme:
Toprak işleme ekipmanları traktörün daha fazla yakıt harcamasına sebep olur.
Goble, pulluk, kaz ayağı, dip patlatan, rotovatör traktörün yakıtını etkiliyor.
Tarlanın eğimli olması traktörü zorlar ve daha yavaş çalışmaya neden olur.
Bizde rampa arazilerde 75 hp, 290-320 n.m. torktaki traktörler daha fazla tercih ediliyor.

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı

Öyle bi mibzere 3300-4000 kg arasından ağırliga sahip en az 65 beygir 4 çeker bi traktör lazım daha azı kurtarmaz.Tarif ettiğiniz mibzerin boş ağirliği 650-750 kg dolu hali 1 tonu geçer.

Mibzerin illada askılı olmasını düşünüyorum, küçük ölçekli çiftçi küçük tarla😁
Mesela; 50hp ile 65 HP aynı markanın traktörleri, genelde aynı hidrolik kaldırma kuvveti oluyor. Madem beygiri yükseltiyon azda hidroliği kuvvetlendirsene kardeşim dimi ama…
Örnek olarak tt50-tt55-tt65 üçününde kaldırma kapasitesi kağıt üzerinde 2200kg
Acaba 2200 kg kaldırma kapasitesi mibzeri kaldırma da yeterli gelir mi
2200 Kaldırma kapasitesi olan traktör sizin bahsettiğiniz mibzeri gayet güzel sallar. Eski traktörümüz 70 hp çiftçeker. Kaldırma kapasitesi 2200 kg. 24 lü mibzeri full(gübre+tohum) doluyken bile sallıyordu ama biraz kollamak gerekiyordu. Daha ufak mibzer daha az tohum ve gübre alacağı için daha rahat kaldırır. En kötü ihtimal yardımcı piston uygulaması yapılır ama gerek olacağını sanmıyorum

Genel olarak traktör firmaları her model için farklı parça üretmemek için atıyorum a serisindeki modellerin coğunun parçaları hatta motorları bile aynıdır. Sadece lastik ebatları değişir bide pompa ayarı farklıdır. O sebeple maalesef hidrolik kapasiteleride aynı oluyor :D

• Beğen
Öyle bi mibzere 3300-4000 kg arasından ağırliga sahip en az 65 beygir 4 çeker bi traktör lazım daha azı kurtarmaz.Tarif ettiğiniz mibzerin boş ağirliği 650-750 kg dolu hali 1 tonu geçer.
19lu hidrolikli (çekildi değil) 650 kğ boş ağırlığı olan 200kğ buğday, 250 kğ gübre ile dolu ve toplamda 1100 kğ ağırlıkla tek çeker td65 ile rahatlıkla çekiyorum. Düz 1 ile her türlü arazi şartlarında yürüyor. Biraz daha düzgün hazırlanmış yerlerde orta iki kademe in 4 ile hatta düz 2 ile bile yürüyor. Yani abartıldığı kadar, yok dört eker yok 70 hp VS gerek yok.

• Beğen
Pulluk nadaz bosmasi dedigimiz derin toprak islemsinde traktoru en cok.tutan alet ama her traktor kendi gucune gore takacagini dusunursek sikinti olmuyor ama agir tip.gobleyi 4×2traktorler cekemiyor hatta derin surumde 75 hp altida cok Orlanir

19lu hidrolikli (çekildi değil) 650 kğ boş ağırlığı olan 200kğ buğday, 250 kğ gübre ile dolu ve toplamda 1100 kğ ağırlıkla tek çeker td65 ile rahatlıkla çekiyorum. Düz 1 ile her türlü arazi şartlarında yürüyor. Biraz daha düzgün hazırlanmış yerlerde orta iki kademe in 4 ile hatta düz 2 ile bile yürüyor. Yani abartıldığı kadar, yok dört eker yok 70 hp VS gerek yok.
Düz araziden olabilir ama rampa yerde çekmez 4 ceker 5065 ile camur olursa rampa yukarı ekemiyoruz.