Arpa yada bugday tarlası

Arkadaşlar nadasa bırakıp bahar baslangıcunda arpa bugday tarlası ilk sürümü derinliği nasıl olmalı kimi derin süreceksin iyi verim almak için diyor kimi bugday arpa kökü sacaklı derine gitmez alttaki ham verimsis topragı yüzeye cıkartmayacaksın diyor kimi devirmeden çizelle iki sürümle işi hallediyor mesala bir çiftci diyorki benm çifceker le derin sürdüm verim alamadım komsumun küçük beygir li traktör vardı yüzeysel sürdü o benden cok ürün aldı kaliteli bir sürüm için idaal derinlik ne olmalıdır

Arkadaşlar nadasa bırakıp bahar baslangıcunda arpa bugday tarlası ilk sürümü derinliği nasıl olmalı kimi derin süreceksin iyi verim almak için diyor kimi bugday arpa kökü sacaklı derine gitmez alttaki ham verimsis topragı yüzeye cıkartmayacaksın diyor kimi devirmeden çizelle iki sürümle işi hallediyor mesala bir çiftci diyorki benm çifceker le derin sürdüm verim alamadım komsumun küçük beygir li traktör vardı yüzeysel sürdü o benden cok ürün aldı kaliteli bir sürüm için idaal derinlik ne olmalıdır
Galiba 1 yıl boş bırakıp diğer yil ekiyorsunuz. Eğer buğday ekecekseniz kendi bölgemiz için yazıyorum derin sürmeye gerek yok. Bazı bölgelerde pullukla sürüp ekiyorlar ama burada buğday için kultivatorle sürüp ekiyoruz, traktör küçükte olsa verim farketmez önemli olan güzel ekim tohum yatağı uygun olsun bir de gübre ve ilaçlamaları yapin tanamdir

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
Galiba 1 yıl boş bırakıp diğer yil ekiyorsunuz. Eğer buğday ekecekseniz kendi bölgemiz için yazıyorum derin sürmeye gerek yok. Bazı bölgelerde pullukla sürüp ekiyorlar ama burada buğday için kultivatorle sürüp ekiyoruz, traktör küçükte olsa verim farketmez önemli olan güzel ekim tohum yatağı uygun olsun bir de gübre ve ilaçlamaları yapin tanamdir
Yani senin dediğine göre 10 15 santim derinliğinde bile topragı sürmek yetr

20cm.i geçme ,isterseniz detayı da var
20191207_194432.jpg

Cemal Mahmut Ünaldı arkadaşta diyorki kültüvatör le sürmek bile yeterli kiltivatör ne kadar derine gecebikirki ikşnizn dediği zıt birbirine
Sen anlamak istemiyon galiba sen derinlik sordun bizde cevapladık her yörenin toprak hazırlamasi farklı bi nadasla bi keleme tarlayı bir tutmak olmaz nadasa ot yoksa hic bi işleme gerek yok çek iki kat tırmik ek

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Cemal Mahmut Ünaldı arkadaşta diyorki kültüvatör le sürmek bile yeterli kiltivatör ne kadar derine gecebikirki ikşnizn dediği zıt birbirine
Bizde tarla boş kalmıyor ayçiçeği hasat edilir temmuz da kasimda buğday ekilir, buğday ekilecek tarla kültivator ile hazırlanır bazısı 1 kere bazısı iki kere sürer duruma göre.
Buğday hasat edilir haziran başında pulluk ile sureriz temmuz agustos gibi ve ayçiçeği ekilir martta
Kısacası buğday ekeceksek kültivator ile ayçiçeği ekeceksek pulluk ile sürüm yapıyoruz

• Beğen
Tepkiler: sezgin39
Ben ilk sürüm den bahsettim konumuz ilk sürüm derinliği tarla yüzeyinde ot çöp kalıntı yoksa yüzeysel sürüm mü uygun acaba
Mesala bir örnek vereyim bir yıl tarlayı boş bıraktım nadasa baharda ilk sürümü pulluk la 20 santim sürdüm ilk basta bu tarladan 230 kilo bugday aldım
Diğer tarlamda nohut etkiliydi nohutu hasat ettikten sonra ilk sürümü 10 santim derinliğinde kültüvatör le sürdüm 450 kilo arpa aldım tuah durum 1.örnekte devirerek pulluk la sürdüm ilk sürümü 20 santim 230 kilo verim 2.önekte yırtarak kültüvatör le yüzeysel enfazla 10 santim sürdüm 450 kilo arpa

Mesala bir örnek vereyim bir yıl tarlayı boş bıraktım nadasa baharda ilk sürümü pulluk la 20 santim sürdüm ilk basta bu tarladan 230 kilo bugday aldım
Diğer tarlamda nohut etkiliydi nohutu hasat ettikten sonra ilk sürümü 10 santim derinliğinde kültüvatör le sürdüm 450 kilo arpa aldım tuah durum 1.örnekte devirerek pulluk la sürdüm ilk sürümü 20 santim 230 kilo verim 2.önekte yırtarak kültüvatör le yüzeysel enfazla 10 santim sürdüm 450 kilo arpa
Verime gelirsek aynı tarlanın 4 köşeside ayni verimi vermiyor bu toprak ve yağış ile alakalı havalar yağışli gitti 300 kg verin aldik havalar kurak gitti 600 kg verim aldik

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci
Nadas uygulanan araziler ile nadas uygulanmayan arazilerin toprak işlemesi farklı olur.
Nadas usulü işlenen tarlalarda mümkün olduğu kadar derin işlenmeden kaçınılmalı ve derindeki tutulan su ve nem kaçırılmamalı.
Otlanma çok olursa yine 5-10 cm gibi kaz ayağı çekilmeli.
Eskiden nadas alanları olmaması için NAD(Nadas alanlarını daraltma projesi) vardi.Burada çiftçiye baharda nohut ektirilerek,kredi olarakta destekleniyordu.Güzel bir uygulamaydi.Özellikle Kütahya ve benzer illerde çok uygulaması olurdu.