Arpada Süt Olma Evresi ve Kuraklık

Arpa hertürlü kendi masrafını çıkarıyor ama buğday malesef ki hastalık ve verim düşüklüğü nedeniyle pek ekilmiyor kuraklığa uyumlu bildiğin buğday cinsi varsa ekimden biçime kadar nasıl ne tür gübre ilaç atılıyorsa anlatırsanız bizleri bilinclendirirseniz sevinirim.[emoji4]

Mehmet sen Adıyaman'da tarımdan para kazanmak istiyorsan kesinlikle arpa tarımı yapmalısın. Kuraklığa dayanıklı bugday çeşitleri varsa bile bunlar daha çok İç Anadolu bölgesi için ıslah edilmiştir. Güneydoğu'nun feci sıcaklığına ve enteresan baharına ayak uyduracak bir buğdayın olacağını sanmıyorum.

Buğday bitkisi ekmegin özüdür,gücün ham meddesidir. Su olmadan bunlar olmaz.

Mehmet sen Adıyaman'da tarımdan para kazanmak istiyorsan kesinlikle arpa tarımı yapmalısın. Kuraklığa dayanıklı bugday çeşitleri varsa bile bunlar daha çok İç Anadolu bölgesi için ıslah edilmiştir. Güneydoğu'nun feci sıcaklığına ve enteresan baharına ayak uyduracak bir buğdayın olacağını sanmıyorum.

Buğday bitkisi ekmegin özüdür,gücün ham meddesidir. Su olmadan bunlar olmaz.
Peki arpa da en yüksek verim alma metotları ve çeşitleri nedir

Peki arpa da en yüksek verim alma metotları ve çeşitleri nedir

Arpada yüksek rekoltelere ulaşmak için her sene 10 dönümlük bir alanı deneme amaçlı ayırman gerekiyor.

Çimlenmeyen arpa hiçbir zaman verimli olmaz. Ne sık ne de seyrek. Arpa tarlasını 2 ayda değil,20 günde bir ziyaret edeceksin. Boylelikle herhangi bir olusuzluk ve hastalık karşısında erken davranma şansın olur.

Önümüzdeki yıl için yeni metodları uygularsın artık. Yerleşik alışkanlıklara bir son verme zamanı gelmiştir.

Buğday ekimini en son 2014 yılında bıraktım.Ve ozamandan bu yana hep arpa ektim.Geçen sene 150 dekar olan arpayı bu sene 300 dekar yaptım.150 dekarı icar.Hep ramata 6 sıralı arpa ektim.Hrp sertfikalı tohum kullandım.5. yılın ilk senesi 2 sıralı arpa ekmiştim herşey çok güzeldi ama bizim burada kuş çok oldğu için ve civarda en önce olan arpa oldğu için bütün kuşlar süt olum dönemimde arpaya aşırı zarar veriyorlardı.Dekara 500 kg gelecek arpayı dekara 100 kg kadar düşüyorlar zararı hesapla.Sonra 6 sıralı arpa ektim ve son 3 senedir verimler çok iyi idi.Bazı yerlerden dekara 890 kg bile aldığım oldu.Susuz tarım yapıyoruz.Şimdi dersenki kurak arazide buğday ekmek ne derece mantıklı olur.Buğdayın su isteği arpadan çok daha fazla.Olası bir kuraklıkta buğday aşırı derecede verim kaybına neden olur ama arpada az bir zararla kurtarırısın.Bir kere bölgende su sıkıntısı varsa buğdaya yönelme sakın.Kuraklığa dayanan çeşitler filan geçsinler onları.Su olmadımı verim yok.Sana tavsiyem bölgende kuş çok yoksa 2 sıralı ekmen.Arpada verim istiyosan dekara atılacak tohumluk miktarı ne sık ne seyrek.Arpa buğdaya göre çok kolay yatar.Yatmasını minumuma indirme için kesinlikle potasyum vermen gerek yapraktan.Ot ilacını ve pas ilacını atarsan güzel bir yılda dekara 500-600 almak zor değil arpada.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Çok teşekkür ederim bilgilerini paylaştığın için 2 sıralı seymen arpa ekiyoruz ama genel ortalama hep 400 450 bunu arttırmak için ne yapabiliriz mesela önümüzdeki yıl Arcanda arpa ekmeyi düşünüyoruz ekimden biçime ne uyguluyorsaniz yazsa tüm arkadaşlar herkes faydalansa bilgilerden ilden ile değişiyor tabi illerini de yazsa çok daha iyi olur inşallah

Bölgemizde yarı kurak geçen mart ayından sonra nisan ayıda pek umutlu geçmiyor. Çiceklenmeden çıkıp süt olma evresine giren arpalar için bir damla su yüksek rekolte demek. Salı ve çarşamba günleri için bölgemizde yağış tahmini var. İnşallah aynı durumda olan cümle çiftçiler için yağmur yağarda bereketli olur.

Maşallah şuan iyi durumda bı yağmur işi görür hayırlısıyla

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96