Arpada yapraklarda renk sorunu...

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Arkadaşlar arpada alan alan renk farklılığı var.Kimi yerler koyu yeşil boylu.Kimi yerler açık yeşil birazdaha ufak.Azotun az gelmesi gibi bir sorun kesinlikle olamaz.Ekerken 20 kg 18-46,şubat 25 de 22 kg üre atıldı..Motorla makinele nasıl atılması gerekiyorsa öyle atıldı.Bu sene pek fazla yağmurda yağmadı yıkanmasında imkanı yok.Pas vardı opera max attık potasyum nitrat çinko amino asit ne varsa attık.Toparağı biraz işince açık mavi yerlerde nem bile yok toprak kurumuş.yeşil olan yerler canlı olan yerlerde birazdaha su tutan yerlerde nem var.Acaba bu renk sorunu yağış az olduğu içinmi?.Yoksa bilmediğim bir sorunmu var.

Ayni sorun bizim bugdaylarda da var .Altına 40 kg 20200 kompoze ve 13.25.12 kompoze karıştırılarak atıldı.uzerine şubat 28 de 10 kg ure atıldı.
Ziraat mühendisi 10-15 günde dizelir demiş.
Dunde üzerine 10 kg ure atıldı.

• Beğen
Tepkiler: özgür
Ayni sorun bizim bugdaylarda da var .Altına 40 kg 20200 kompoze ve 13.25.12 kompoze karıştırılarak atıldı.uzerine şubat 28 de 10 kg ure atıldı.
Ziraat mühendisi 10-15 günde dizelir demiş.
Dunde üzerine 10 kg ure atıldı.
Bir hastalımıdır nedir anlamıyorum.Üre gübresi yavaş salınımlı 3 ay etkisi yokmu=?Yani yağmnur yağdığında yine üreden faydalanmaya başlamazmı bitki?

Üre gübresi yavaş salınmlı değilmi arkadaşlar.Etkisi 3 ay sürüyor diye biliyorum yanlışmıyım.Biz şimdi üreyi attık şubatın 25 inde 20-22 kg arası. gecesine yağmur yağdı kayıpsız toprağa karıştı.Sonrasında martın 15 i gibi bir yağmur daha aldık.Nisanın 6 sına kadar 20 gün yağmadı.Şimdi kum yerlerde var bu durum.kara toprak su tutan yerlerde yok.Kum ve milli hafif bünyeli topraklarda alan alan açık yeşil küçük kalmış.Toprakta nem kalmamış.Yağmurla bereber tekrardan kalan üreyi almaya devam edermi yoksa ben yine gübremi atmak zorundayım.Üre gübresi yavaş salınmlı 3 ay etkisi var diye biliyodum.Bu konuda sizden bilgi istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Bizim trakya bölgesinde gece gündüz sıcaklığının farkının 18 dereceyi bulması sonucunda buğdayların strese girdiğini söylediler. Bizde sararmadan çok yapraklar bildiğin kurudu. Ziraat mühendisleri durumun düzeleceğini. Söylediler fakat ben pek ihtimal vermiyorum. Sizdede bu durum yaşanıyo olabilir mi acaba

Bizim trakya bölgesinde gece gündüz sıcaklığının farkının 18 dereceyi bulması sonucunda buğdayların strese girdiğini söylediler. Bizde sararmadan çok yapraklar bildiğin kurudu. Ziraat mühendisleri durumun düzeleceğini. Söylediler fakat ben pek ihtimal vermiyorum. Sizdede bu durum yaşanıyo olabilir mi acaba
Aynen sizin dediğiniz gibi üstten kuruyorlar zaten kisa ve sarı haldeler,mühendis 10-15 güne duzelir demiş, inanmak istiyorum ama tohumu her yıl ekiyoruz ,soğuk sıcak farkındanmi?anlayamadim,Ceyhan 99 çeşitli ekili.Alan alan iyi yerler var alan alan bozuk yerler var

Üre gübresi nedir?

Azotlu gübreler içinde azot miktarı en yüksek olan, granül yapılı, beyaz renkli, suda kolay ve çok eriyen bir gübredir. Hem topraktan, hem yapraktan uygulamayla bitkilerin azot ihtiyacını karşılar.

Formülü CO(NH2)2 - %46 N (azot) şeklindedir. Bünyesinde karbon (C) bulunması ve yapısındaki azotun NH2 formunda olması nedeniyle amidli bir gübredir. Suda kolay erimesine rağmen bünyesindeki azot (NH2) bitki kökleri tarafından hemen alınabilir formda değildir. Bünyesindeki azotun yarayışlı hale geçebilmesi için topraktaki üre bakterilerinin enzimatik reaksiyonla üreyi amonyum (NH4) azotu formuna çevirmesi gerekir. Bunun için toprağın sıcaklığı ve topraktaki üre bakterisi miktarı (konsantrasyonu) önemlidir. Bu nedenle üre gübresi yavaş etkili gübre grubuna girmektedir.

Nerelerde kullanılır?

Üre, bitkilerin azot ihtiyacını karşılamak için hemen her tür üründe ve tütün fidelerinin gübrelenmesinde çok yararlıdır. Üre yetersiz verildiğinde bitkinin gelişimi yavaşlar, yapraklar sararır, verim düşer. Üre, bitki gelişiminin bütün evrelerinde kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Kullanım şekli

Üre gübresi ekimle beraber veya ekim öncesi taban gübre (toprakaltı) olarak uygulanabildiği gibi, üst gübre olarak da kullanılabilir. Her iki halde de toprak çok kumsul ve milli bünyeye sahipse, aşırı yağışlarla veya hatalı sulamayla üre gübresinin büyük bir kısmı toprağın derinliklerine doğru yıkanır. Bu nedenle bu gibi topraklarda üre formunda azotlu gübre kullanırken sulamaya dikkat etmek gerekir.

Üre gübresi buğday ve arpa gibi bitkilerde üst gübre olarak toprak yüzeyine serpilerek uygulandığında, özellikle kireçli ve pH değeri yüksek olan topraklarda hava sıcaklığına bağlı olarak güneş enerjisiyle hidrolize olur ve %30-40 oranında bir azot kaybı meydana gelebilir. Toprağa karıştırılarak uygulanan üre gübresinde ise azot kaybı daha az yaşanır.

İki besinli (20.20.0 gibi) ve üç besinli (15.15.15 gibi) kompoze gübrelerin yapısında genellikle üre formunda azot bulunmaktadır. Ancak emilimi çok daha hızlı olduğu ve etkisini hemen gösterdiği için yaprak gübrelerindeki azotun üre formunda olması tercih edilir. Bu konuda daha geniş bilgiye web sitesinin “Gübreleme Önerileri” başlığından erişilebilir.