Avrupa genelinde yayginlasan çiftçi protestoları

Almanyada yüksek verim almak için iklim şartları yardım ediyor ona katılıyorum fakat ülkemizde de çiftçilik o kadar kara düzen yapılıyor ki ortalama ülke veriminin düşük olması gayet normal. Yan yana 2 tarladan bir tanesi 600 kg bicerken diğeri 300 kg biçiyor. Alın size ortalama 450 kg ama Almanyada 1 tanesi 900 kg biçiyor ise yan tarlada ya 900 yada 850 kg biçiyor. Ülkemizdeki gibi uçurum yok ülke genelinde standart var.
Ülkemizin Dünyada 1 numara olduğu fındık örneğini vereyim. Türkiye italya Gürcistan başlıca ülkeler ıtalya dünya pazarına hakim Gürcistan ise Ortalama verimde ülkemizi geçmiş. Gurcistan ile komşuyuz iklim şartları aynı ve ortalamada bizi geçmiş durumda. Yani yağmur yağmadı vs vs bahane yıl 2019 nüfus sürekli artıyor gıda ihtiyacı artıyor ama biz hala buğday veriminin ortalamasını artirmanin yolunu bulamamisiz. Dünyada buğday üretimi yapan ülkeler arasında ülkemiz ortalamada sondan 2. Sırada.
Dolayısı ile bu tablo karşısında belli oranlarda herkes suçlu.
Hangi imkan ile yapacağız hocam?
En yakın toprak analizi için 160 km yol yapmam gerekiyor, ben yapıyorum da etrafımdaki kaç kişi yapabiliyor. Leonardit atmam gerekiyor, kükürt atmam gerekiyor, 18-46 kullanmam gerekiyor, hümik asit kullanmam gerekiyor, diyelimki hepsini kullandım ve çok iyi bakım yaptım peki ya ürün para edecek mi? Geçen sene 2100-2200 TL/ton olan kanolayı bu sene 2040 liradan satabildim. Ayçiçeği %8 zamlanırken girdiler %40 zamlandı. Ben şimdi neye güvenerek en iyisi yapacağım? Neye güvenerek üretim maliyetini yükseltmeyi göze alacağım.

Fındık konusunda ise; yıllardır isyan ediyor üretici, İtalyan bir firmayı bölgeye sokup üreticiyi perişan ettiler. Dünyada en çok fındık üreten ülkeyiz(sanıyorum toplam üretimin %60 ı) ama dünya fındık borsası Almanyada... Almanya dünya fındığının %1 ini bile üretmeyen ülke. Suç yine üreticide dimi? Yani devletin tarım politikalarında hiç bir yanlış yok. Son günlerde herkeste moda üreticiyi suçlamak oldu. Evet cahili, kara düzen gideni, koca kafalısı, geri kafalısı çoktur ama emin olun işini en iyi şekilde yapan bile mevcut durumda zorlanıyor. %60 ını ürettiğin ürünün fiyatını sen belirleyemiyorsan en iyisini üretsen ne olacak?