Avrupanın EN Büyük Besi Bölgesi-KAYSERİ

Aynen altına imzamı atarım. Ama abi 1 kişi yapar işin dadını alır istanbuldan abisini amca çocuklarını çagırır. 1983 sayımında kars (o senelerde ığdır ve ardahan da dahil) 2.5 milyon buyukbas ondan cok daha fazla da kucukbad varmis. Hepsi merada geziyor. E abi biz zaten senede 1 milyon besi hayvanı ithal etmiyozmu? 2 milyon anaç gene olsun atak angus spermayı ne çıktıysa kesek arap ülkelerine et satmaya baslariz bile:) ama doguda ufak ufak baslamali ki devamında bu is buyusun
baba bush dönemine kadar Arap ülkelerine ihracat yapan ülkemiz ilk körfez savaşıyla birlikte o pazardan çekilmek zorunda kaldı. ırağa uygulanan ambargo o dönem için kendi köyüm için konuşuyorum her gün 10 TIR domates tüccarı olurdu şimdi domstes ürrticisi koç grubunun şevkatli kollarında şevkatle kucaklıyorlar köylüyü.

• Beğen
Tepkiler: ERKİLET HASAN
baba bush dönemine kadar Arap ülkelerine ihracat yapan ülkemiz ilk körfez savaşıyla birlikte o pazardan çekilmek zorunda kaldı. ırağa uygulanan ambargo o dönem için kendi köyüm için konuşuyorum her gün 10 TIR domates tüccarı olurdu şimdi domstes ürrticisi koç grubunun şevkatli kollarında şevkatle kucaklıyorlar köylüyü.
Malesef doğru. Ama ilhan abi o dedigim angus melezleme ile bu et sorununu ciddi oranda cozme fikri nasil denenmis uygulanmis seyler kartacalı abi dediklerim için lakırdı diyor da o açığı bulduğu herkese giydirmeye hevesli biri oldugu icin bide sana sorayım dedim sen ne diyorsun

Kars hayvanina soz soylenince hemen tepki geliyor. Madem danalar bukadar iyi ve kaliteli neden besiyi de orada yapip satmiyorlar ? Meradaki hayvani dolleyen boga belli degil, bir hayvandaki hastalik bogaya oradan tum suruye yayiliyor. Ellerindeki hayvanlarin irkini, verimini duzeltmemek icin bukadar caba sarfetmelerini anlamiyorum. Arada fark olmasa disaridan neden hayvan gelsin, millet deli mi ?

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Karsa git kac tane yerli hayvan var herkes montofon simental çalışıyor. Ayrıca o oturduğun yerden rahatca söylediğin "ıslah etmek" dediğin laf acaba ne kadar kolay? Ben zaten garip bir laf söylemiyorum elimizde normal sayıda anaç var buna angus tohumu atmaktan bahsediyorum. Artık uruguay amerika brezilya arjantinden hayvan ithal ettigimiz yeter. Sadece melezlemeyle bu sorunu çözebiliriz. Bu fikrim denenirse çok ciddi sonuçlar elde edileceğinden eminim. Ama gel gör ki bu sektöre yıllarını vermiş sen hala en ufak bir fikir sahibi bile değilsin. Bu dediğimi türkiyede yapan birkac insan var isimlerini bilmiyorum ama cok ucuza guzel genetikli hayvan elde ediyorlar. Ben sana angus anacı al demedim dikkat et angus tohumu at en fazla 100 lira. Büyük sürü sahibiysen boğa ile çözersin

Devlet hibe angus verse Kars danasi diye savunanlar siraya girer. Sorun cepten para cikmasin, devlet versin. Yapilan hayvancilik dogru olsa, yabanci irklar daha iyi olmasa simmental, holstein, jersey neden geldi, neden hayvan pazarlarinda bunlar satiliyor ?

• Beğen
Malesef doğru. Ama ilhan abi o dedigim angus melezleme ile bu et sorununu ciddi oranda cozme fikri nasil denenmis uygulanmis seyler kartacalı abi dediklerim için lakırdı diyor da o açığı bulduğu herkese giydirmeye hevesli biri oldugu icin bide sana sorayım dedim sen ne diyorsun
bu bahsi geçen yetiştiriciler dediğin ırklardan haberdar daha önce kendin söyledin 4 yada 5 hayvanda deneme yapıyorlar öyle karar veriyorlar.
ben doğu bölgelerindeki şartları bilmiyorum.
dediğin devlet destekli ıslah olayı Kütahya civarında mandacılara bir proje vardı.
sonuçta hayvancılık özel sektör kendi tercihleri ırk değişikliği çok kolay bir süreç değil doğu bölgesinden gelen hayvanları genelde kurban pazarlarında görüyorum bana göre kesinlikle ıslah edilmeleri gereken hayvanlar kar marjları düşük olsa mutlaka bir ıslah çalışması yaparlar mrnnunlarki vazgeçmiyorlar.
olaya ekonomik acıdan bakmak lazım.

Mandayi Italya`dan getirip islah ettiler, vahsi denen manda makine ile sagilmaya basladi, elleri para gordu. Zahmet cekiyorlar ama islah etme sayesinde sut uretimi 5 litreden yukari cikti, Afyon`da universite 15 litreyi asmis. Irkin islahina karsi cikmayi anlamiyorum.

Gecenlerde televizyonda gordum, Kars`ta,profosor diyorki zor dogumlarda veteriner cagirin, vatandas diyorki ben 40 yildir hayvanciyim daha iyi bilirim, hayvan tersse iterim iceri ! Hoca diyorki nefesi kesilirse elinde alet ve ilac yok doktor cagir, vevap " ben daha iyi bilirim doktora gerek yok " sikisinca diyor ki canim ozaman olur buzagi. 40 yillik herseyi bilen arkadasin arkasinda hayvanlari goruyorsun bir deri bir kemik.

Devaminda diyorki mera 5 km, sabah gier hayvan aksam gelir. Yani gunde 10 km yurutiyor havani. Bu hayvan inek, at,esek, katir degil yurumek icin yaratilmamis ki. Meradaki ot kalitesi ne ki, miktari ne ki, hayvan ne yediki 10 km yuruyecek, enerjiyi harcayacak sonra et yapacak sut verecek.

Ictigi sigarayi birakip harcadigi 3000 lirayi tohum alip merasina atsa ot olacak ama yapmiyor, devlet yapsin bedava olsun.

Devlet hibe verince herkes doner pulluk, mibzer, hasat makineleri, yem karma aldi , simdi devlet ciftciye beser angus ve ya limuzin bedava dese, hepsi siraya girer, kimse bize yaramaz demez ozaman.

Biz nedense bilime, ilime hep karsi cikariz, nezaman yabanci yapti, parayi basar danayi aliriz.

Karsi cikan da biliyor, ciftliklerde holstein, simmental var, hicbirisi yerli irk degil, kendisi de bunlari almaya ugrasiyor ama irki saflastir, asilama yap, melez al deyince olmazlaniyor.

Bana bedava verseler angus, limuzin almam, simental almam bana montofon yeter diyen var mi ? Cepten para vermem, devlet bedava verirse uzerine atlarim kimseye birakmam yapan cok.

• Beğen
Mandayi Italya`dan getirip islah ettiler, vahsi denen manda makine ile sagilmaya basladi, elleri para gordu. Zahmet cekiyorlar ama islah etme sayesinde sut uretimi 5 litreden yukari cikti, Afyon`da universite 15 litreyi asmis. Irkin islahina karsi cikmayi anlamiyorum.

Gecenlerde televizyonda gordum, Kars`ta,profosor diyorki zor dogumlarda veteriner cagirin, vatandas diyorki ben 40 yildir hayvanciyim daha iyi bilirim, hayvan tersse iterim iceri ! Hoca diyorki nefesi kesilirse elinde alet ve ilac yok doktor cagir, vevap " ben daha iyi bilirim doktora gerek yok " sikisinca diyor ki canim ozaman olur buzagi. 40 yillik herseyi bilen arkadasin arkasinda hayvanlari goruyorsun bir deri bir kemik.

Devaminda diyorki mera 5 km, sabah gier hayvan aksam gelir. Yani gunde 10 km yurutiyor havani. Bu hayvan inek, at,esek, katir degil yurumek icin yaratilmamis ki. Meradaki ot kalitesi ne ki, miktari ne ki, hayvan ne yediki 10 km yuruyecek, enerjiyi harcayacak sonra et yapacak sut verecek.

Ictigi sigarayi birakip harcadigi 3000 lirayi tohum alip merasina atsa ot olacak ama yapmiyor, devlet yapsin bedava olsun.

Devlet hibe verince herkes doner pulluk, mibzer, hasat makineleri, yem karma aldi , simdi devlet ciftciye beser angus ve ya limuzin bedava dese, hepsi siraya girer, kimse bize yaramaz demez ozaman.

Biz nedense bilime, ilime hep karsi cikariz, nezaman yabanci yapti, parayi basar danayi aliriz.

Karsi cikan da biliyor, ciftliklerde holstein, simmental var, hicbirisi yerli irk degil, kendisi de bunlari almaya ugrasiyor ama irki saflastir, asilama yap, melez al deyince olmazlaniyor.

Bana bedava verseler angus, limuzin almam, simental almam bana montofon yeter diyen var mi ? Cepten para vermem, devlet bedava verirse uzerine atlarim kimseye birakmam yapan cok.
ustam söylediklerin doğru hayvancılıkta atladığınız çok ciddi bir sorun var.
RANT

ithal etçi ırklar için bir sayı sınırlaması vardı 60 adet köyden iki arkadaşım ortaklaşa 30 adet olmak üzere bir kişi üzerinden yazıldı bir kapora gibi para verdiler küçük bir mevla euro bazında.
sonuç size veremiyoruz dendi.
şimdi sanırım alımları 500 baş alt sınıra çekmişler.
hal böyle olunca arada yine rant usulü çiftçinin yatırımlık parasından haraç öder gibi para ödemesi gerekecek.
mersin limanından alım yaparsanız nakliyeyi kendiniz çekemezsiniz gibi bir durum konuşuldu içerde olan grup çekecek mecbursun.
bu dediğim çiftçiler biri 34 yaşında biri 38 yaşında efendi insanlar limanlarda mafya vari tiplerle uğraşma riskini göze alamadılar alımları direkt devlet garantisiyle yapmak istiyorlar ama bir türlü mümkün olmadı sürekli arada birilerine para kaptırmak zorundalar mecburen süt ineklerine simental tohumlamaya devam ediyorlar.

Hep atip tutuyorsunuz karsa hic gittinizmi adamdan cok hayvan var bir adam9n 500 ineği var buzagilari yaninda hem yayiliyor hem emiyor hayvancılık yapmayan 3 5 hostayn inek besleyen atip tutuyor mera hayvanciligini bilmiyorlar yayilan hayvan zayif olsa ne etli olsa ne buzagiya bakarsin karsin hayvani kotuyse neden 500 600 kilo karkas veriyor uc bes velet internette ahkam kesiyor zavut ne desen bilmez karsin yerlisini kafasi beyaz diye simental zanneder bu sene bin hayvan gelmis ne hastaligi var ne ciğer sorunu tasi versen yiyor sivastan 3 tir 150 simental geldi 10 cigerden öldü ital ucuz diye aliniyor doğuda hayvanciligin bitmesinin sebebi terordur teror bu ulkeyi bu duruma getirdi hadi angus tohum atalim ilk buzagi melez azmanligindan iyi oldu dogan dışı buzagiyi neyle tohumlayacan melez azmani kendi cinsiyle tohumlanmaz mecbur baskaa cins ister ondan dogan ondan dogan ondan dogan hep baska baska cins hayvan ister ne yapacaksiniz elinizde ne oldugu belli olmayan bisey olacak zaten bilinen 10 cesit irk var tohumlaya tohumlaya irk bitince ne yapacaksiniz

Sn Ilhan

Olayin bir noktasini cok guzel aciklamissiniz, tesekkur ederim.

Ikinci nokta olarak bir korkum var, araplar ulkeye geldi, bol paralari var, devlet arkalarinda. Bunlar hayvanciliga girmeye kalkarsa bizim ciftci ezilir. Ellerinde para var, kanun musait, kiralarlar uc dort koyun merasini, ciftci giderse karsisinda jandarmayi gorur. Getirirler et irki anaclari 3-4 sene sonra satabilirsen sat hayvanini, kurtarirsa yap dana uretimini.

Kayseri`ye besi bolgesi yapilacakmis, sikis sikis bir yer olacak, besi yerleri duvar duvara olacak, bir hastalik herkese yayilacak. Boyle besi bolgesi yapacagina, meralari sur, gubrele, ek dogru durust ot ciksin ciftci kazansin. Her mera bir besi bolgesi olur ozaman. Mera islahi icin kredi verildi, kac tanesinde ise yaradi, kimin koyunu coksa o baskan oldu gelen para harcandi ne faydasi oldu ? Siz bolgenizde faydalanilan mera gordunuz mu ? Mera icin gubre ve tohumu devlee verse, mazot verse, masa basindaki ziraat muhendisini o meranin mesulu yapsa, koylu traktorunu mibzerini ekipmanlarini imece kullansa mera verimli hale gelse olmaz mi ? Mesul olan ziraat muhendisine o mera duzelmezse atarim isten dese olur mu olmaz mi ?

Herkes yem fiyatindan bahsediyor, arkadas hayvana yogun besi yapsan, diyelim 25 cuval yese, cuvali 60 TL dan 50 TL sina inse farki olur 250 TL. Sorun bukadar mi ? Kurtarirmi bu 250 TL koyluyu ? Sorun islahedilmis suni mera, yem degil. Koylu birlesirse bir yem kirma-karma makinesi alir ortaklasa kendi kesif yemini yapar, inan bana cucali 40 TL dan asagiya malolur.

Buyuk sirketler gelip merayi kiralar, arazileri birlestirir, ekilmeyen yerleri sahibinden alirsa olacak bu, neden koylu uyanip kendisi yapmaz bilemem.

• Beğen

Abarti haberdir zaten kayseride yogun besi var turkiyenin eti sucugu pastirmasi ordan geliyor kayseride saray ciftligi var 8 9 sene oldu kurulali saray halinin Ortadoğu'nun en buyuk ciftligi deniyordu kayseriye ipart yatirimi yapilacagi zaman saray ciftliginden izin aliniyor izin vermeyince yapilmiyor tanidigi fabrika sahibi olursa izin alabiliyon oyle kolay kolay izin vermiyor bunada izin vermez

Abarti haberdir zaten kayseride yogun besi var turkiyenin eti sucugu pastirmasi ordan geliyor kayseride saray ciftligi var 8 9 sene oldu kurulali saray halinin Ortadoğu'nun en buyuk ciftligi deniyordu kayseriye ipart yatirimi yapilacagi zaman saray ciftliginden izin aliniyor izin vermeyince yapilmiyor tanidigi fabrika sahibi olursa izin alabiliyon oyle kolay kolay izin vermiyor bunada izin vermez
öyle şey olurmu diyenler olacaktır ama oluyor.
bahsi geçen firmaları bilmiyorum ama bu işlerde söz sahibi olmuş kişiler yeni oluşumlara taş koyarak pazarını korumaya çalışıyor.
piyasa öyle güllük gülüstanlık değil.

öyle şey olurmu diyenler olacaktır ama oluyor.
bahsi geçen firmaları bilmiyorum ama bu işlerde söz sahibi olmuş kişiler yeni oluşumlara taş koyarak pazarını korumaya çalışıyor.
piyasa öyle güllük gülüstanlık değil.
Surekli tv de reklamlari cikiyor saray hali diye bi sehrin kotasi varmis o kotayida saray ciftligi dolduruyormus saray ciftliginin urunlerini kayseride 3 5 yerde bulursun turkiyede satilmiyor yurtdisina gidiyor

Hep atip tutuyorsunuz karsa hic gittinizmi adamdan cok hayvan var bir adam9n 500 ineği var buzagilari yaninda hem yayiliyor hem emiyor hayvancılık yapmayan 3 5 hostayn inek besleyen atip tutuyor mera hayvanciligini bilmiyorlar yayilan hayvan zayif olsa ne etli olsa ne buzagiya bakarsin karsin hayvani kotuyse neden 500 600 kilo karkas veriyor uc bes velet internette ahkam kesiyor zavut ne desen bilmez karsin yerlisini kafasi beyaz diye simental zanneder bu sene bin hayvan gelmis ne hastaligi var ne ciğer sorunu tasi versen yiyor sivastan 3 tir 150 simental geldi 10 cigerden öldü ital ucuz diye aliniyor doğuda hayvanciligin bitmesinin sebebi terordur teror bu ulkeyi bu duruma getirdi hadi angus tohum atalim ilk buzagi melez azmanligindan iyi oldu dogan dışı buzagiyi neyle tohumlayacan melez azmani kendi cinsiyle tohumlanmaz mecbur baskaa cins ister ondan dogan ondan dogan ondan dogan hep baska baska cins hayvan ister ne yapacaksiniz elinizde ne oldugu belli olmayan bisey olacak zaten bilinen 10 cesit irk var tohumlaya tohumlaya irk bitince ne yapacaksiniz

1-Biz bilmiyoruz kabul. Yabancilar su bize satanlar bilmiyor kabul.

2-Siz biliyorsunuz madem biliyorsunuz da neden besleyip satmiyorsunuz da dana satiyorsunuz ?
Yoksa besiye gelmiyor mu ?
3-Hayvanlarin simental olmadigindan emin misiniz ?

4-Bu kadar iyi biliyorsunuz ve mera isi yapinca yem fiyatlarinin fazla etkilemeyecegne gore neden kazanamiyoruz, batiyoruz, olduk, bittik, hayvamcilik bitti diyorsunuz ?
5- 3-5 velet diye hakaret etmeden numarasiyla cevaplarsaniz memnun kaliriz.
6- Melezlerken irk bitmiyor, bitse yabancilarda biterdi, adamlar yillardir bize satip kazaniyor.

Numaralandirarak yazdim ki cevabinizi yazmaniz kolay olsun.

Madem kirma degil hayvanlar yerli irklarinizdan suruleri fotograf gonderseniz, cunku internette Kars`li saticilar hep kirma satiyor da !

• Beğen
1 bize satan yabancilar irk islahi yapmislar yani kotu hayvanları elemisler iyilerini birakmislar ve avrupadaki her hayvan iyimi zannediyon bizde seçip iyi olani getiriyorlar getirilenleri goruyorum hepside cok iyi degil
2 ticaret bu hepsini besleyecem diye sart yok iyi olani korum beslerim kotu olani satarim
3 karstan illa yerli irk geliyor diye bisey yok yerliye simentalda birakmislarr damızlık olmuyor besilik oluyor
4 eski yazilarimi okuduysa mera isi yaptigimi bilirsin kendim icin diyorum ne zamn hangi yazimda battik bittik hayvancilik bitti demisim hayvancilik bitmedi para babalari hayvan para ediyor diye bu ise girdi is koylunun elinden onlara gecti bakacak hayvan bulamiyorlar yaygara ondan kopuyor

Once sen ahirinin baktigin hayvanlarinin resmini atta bakayim kiminle konusuyorum benm kadar bilgiye tecrubeye sahipmisin cevap vermeye degermisi bileyimde oyle konusayim

Arkadas futboldan anlamak icin futbolcu olmaya gerek yok.

Verecek cevabin varsa ver bitsin biz de ogrenelim. cevap vermeye degermisin deyip hakaret etme, ince zeka urunu degil saygisizlik oluyor.

Onceki mesajdaki maddelerden birisine bile verebilecek cevap yoksa benim icin sorun degil.
Bir daha lutfen hakaret etme, ayni sekilde cevap vermek zorunda kalmayalm, okuyanlara saygisizlik olur..

Bak bu işler bilgisayar basimda olmuyor hani diyorlarla masi basinda ziraat muhendisi olmus seninkide oyle bu insanlar besi isine kimisi trilyonlar gomuyor kimisi elindeki uc bes kurusunu gomuyor ailesinin colugunun cocugunun yemesinden icmesinden kesip bu ise giriyor yanlis bilgilendirme batmasina sebeb oluyorsunuz bilmiyorsan bilmiyorum diyecen tvde iki adam izlemeyle internette okumayla bu is ogrenilmez hayvana bakinca gozunden ne derdi ne sikintisi oldugunu bilecen o zamn ben yetistim ben oldum dersin 2000 senesinden beri bu isin içindeyim yinede bilmedigim seyler oluyor

Sizinle ayni kulvarda bir arkadasin mesajlari var

http://www.trakkulup.net/showthread.php/84776-itallar-ve-dogu-mallari

Burada birinci , yirmiikinci ve ellibesinci mesajlari okursaniz, bu basarili besici arkadas ithal et irki ile dogu mallari hakkinda tecrubelerini yazmis, ben O`nun yalancisiyim.

Benim yazdiklarima cevap verebilirseniz haddimi bildirmis olursunuz, soyleyecek sozu olmayan hakaret eder. Lutfen hakaret etmeyin.

Siz uzun suredir bu isi yapip bilgi ve tecrube kazanmissiniz ama yukaridaki arkadas besici ve hem dogu mali yapmis hem et irki, aradaki farki yazmis, ustelik kazandigi parayi da yazmis, alisini, rasyonunu, kazancini hepsini yazmis, neden kendisine degil size inanalim, siz de aciklayin olayi, nasil yapilir besicilik bizlerde ogrenelim.

Allah kazandiginizin bereketini versin.