Ayçiçeği köse hastalığı ACİL !!!

2422d8f6-4489-485b-b803-743ce77ba48f.jpg
cuma günü çapa yaparken ayçiçeğin durumu

İşte bende kurak geçiyor diye diyorum çapa çektikçe tarla havalanip nemi kacmiyor mu ?
aslında düz mantıkla bakarsak öyle gibi duruyor..ama çapayı nasıl çekeceğin çok önemli..çapa toprağı yüzünden karıştıracak şekilde ve toprağı bitkinin diplerine yığacak şekilde olursa çatlayacak toprağın üzerini kapatıp nemin kaçmasını önlersin..yok eğer derin çekip adeta koca koca kezekler ortaya çıkarırsan tavını nemini o zaman kaçırırsın ki işte o zaman kardan çok zarar sağlar...

• Beğen
Tepkiler: Kartal01
Arkadaşlar benim 10 dekar yerde yüzde otuz var ne yapayım bozayımmı bozmaya değermi hastalık ilerlemeye devam edermi
ekeli ne kadar oldu..çıkanların boyu ne kadar..benimki 15 günlük iken bozmadan üzerinden seyrek şekilde tekrar ektirdim.ölen öldü kalan kaldı..yan tarladakiler bozdu ekti..bozunca tarlanın tavı kaçtı ve onlar çıkmadı.benimlerin hepsi çıktı.sonra da çıkıp hepsi kendini belli edince sıkıntılı yerleri zaman zaman gezerek elle seyrelttim..arada 15 günlük bir boy farkı var ama rahatsız edici değil..istersen böyle de deneyebilirsin....