Ayçiçeği Ot İlacı Hakkında

Merhaba arkadaşlar, ayçiçek için ot ilacı atım zamanı geldi sayılır. Pioneer 130 ayçiçeği ektim.
3 tane ot ilacı arasında kaldım. İntervix plus yıllardır kullanıyorum, araştırmamda
Syngenta Demora 50gr/litre Izamamox etken madde dekara 100 ml,
Baytöre 40gr/litre Izamamox etken madde dekara 100ml ile 130 ml arası
intervix Plus 25gr/litre Izamamox etken madde dekara 200ml kullanılmalı diyor.
Buna göre önerebileceğiniz hangisi olurdu. Deneyenlerin, daha detaylı bilgi sahibi olanların yorumlarını bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
Ot biraz büyük olduğunda 200 ml dahi öldürmüyor. Toprakta da kalıcılığı oluyor. Sonrasında ekilen buğdaylar da zararını çok fazla gördük. İntervix kapıya sokulacak ilaç değil, bir daha kesinlikle kullanmam.

Hangi şirketin olduğunu incelemedim ama Karaevli tarım fuarında bir ayçiçeği çeşidi vardı, hem intervix hem de grandstar olarak istediğiniz ilacı kullanabilirsiniz diyerek tanıtıyorlardı. Önümüzdeki yıllarda bütün şirketler bu şekilde tohum üretecek dediler. Olsa iyi olur, komşu tarlalara verilen zararların ortadan kalkması açısından.

• Beğen
Tepkiler: ozgur...
Ot biraz büyük olduğunda 200 ml dahi öldürmüyor. Toprakta da kalıcılığı oluyor. Sonrasında ekilen buğdaylar da zararını çok fazla gördük. İntervix kapıya sokulacak ilaç değil, bir daha kesinlikle kullanmam.
Biz 3 senedir inteviksli ayçiçeği ekiyoruz. Bundan 2 sene önce ve bu sene tırmıkla işi çözücez gibi duruyor. 2 sene önce Tekirdağ'da 29-30 nisan'da ektik ayçiçeği çıkışlarıyla birlikte birhayli ot gelmişti. Tel tırmıkla otlar küçükken temizledik. Bu sene de 7-8 Mayıs'ta ektik. Biz ekerken tiller ve 1 aysan yapıyoruz. Bu sene bazı yerlere babamın ısrarıyla 2 defa aysan yaptık. Tırmık özellikle çekmiyoruz. Sebebi biraz tezekli kalsın. Toprağı çok ufalttığımızda çok ot geliyor. Bu sene tırmık bile çekmesek olurdu. Ancak çıkan tek tük otu da tırmıkla hallediyoruz çok şükür. Bence ot ilacı kullanmazsak en az 20-30 kg verimden avantaj sağlıyoruz. Ayrıca seneye buğday da zarar görmeyecek. Geçen sene intervik kullanmak zorunda kaldık. Çünkü 2 sene önce kanola ekili tarlada dolu zararı olmuştu. Bitki o stresi atana kadar akla karayı seçti.

Merhaba arkadaşlar, ayçiçek için ot ilacı atım zamanı geldi sayılır. Pioneer 130 ayçiçeği ektim.
3 tane ot ilacı arasında kaldım. İntervix plus yıllardır kullanıyorum, araştırmamda
Syngenta Demora 50gr/litre Izamamox etken madde dekara 100 ml,
Baytöre 40gr/litre Izamamox etken madde dekara 100ml ile 130 ml arası
intervix Plus 25gr/litre Izamamox etken madde dekara 200ml kullanılmalı diyor.
Buna göre önerebileceğiniz hangisi olurdu. Deneyenlerin, daha detaylı bilgi sahibi olanların yorumlarını bekliyorum.
Saadettin geçen sene intervik plus'ı 200 ml/dekar dozunda kullandık. Ayçiçeği belli bir süre sarardı durdu. 160 gr/ dekar kullananlar yeterli diyor otlar küçükken.

• Beğen
Tepkiler: 768 ve Alexander
Saadettin geçen sene intervik plus'ı 200 ml/dekar dozunda kullandık. Ayçiçeği belli bir süre sarardı durdu. 160 gr/ dekar kullananlar yeterli diyor otlar küçükken.
Abi intervix zaten kullandığım bir ilaç, benim asıl sorum ilk mesajda anlattığım üzere farklı markalarda olup aynı etken maddeyi kullanan ilaçlar. Bu durumda intervix etken maddesi en az ilaç oluyor. Örneğin Demora 50gr/l izomamox içeriyor ve dekara 100 ml atılması öneriliyor, Baytöre 40gr/l izomamox etken madde içeriyor 100 ile 130 ml atılabiliyor, intervix 25 gr/l izomamox etken madde içeriyor dekara 200 ml atılması öneriliyor. Buradaki asıl sorum fiyat fayda politikası üzerine. İntervix plus 5 lt 650 civarında satılıyor. Diğerlerini bilmiyorum. Ama diğerleri daha pahalı olsa bile etken maddeleri fazla ve daha fazla dekara kullanılabileceği için daha uygun fiyata gelecektir. Araştırdığım konu bu.

Abi intervix zaten kullandığım bir ilaç, benim asıl sorum ilk mesajda anlattığım üzere farklı markalarda olup aynı etken maddeyi kullanan ilaçlar. Bu durumda intervix etken maddesi en az ilaç oluyor. Örneğin Demora 50gr/l izomamox içeriyor ve dekara 100 ml atılması öneriliyor, Baytöre 40gr/l izomamox etken madde içeriyor 100 ile 130 ml atılabiliyor, intervix 25 gr/l izomamox etken madde içeriyor dekara 200 ml atılması öneriliyor. Buradaki asıl sorum fiyat fayda politikası üzerine. İntervix plus 5 lt 650 civarında satılıyor. Diğerlerini bilmiyorum. Ama diğerleri daha pahalı olsa bile etken maddeleri fazla ve daha fazla dekara kullanılabileceği için daha uygun fiyata gelecektir. Araştırdığım konu bu.
Dekara atılacak farklı ilaçların farklı dozları olabilir ama tahminim saf etken madde işin sonunda aynıya geliyor. Ama muadil markaların ürünlerinde fiyat avantajı oluyor. İnterviks plusın avantajı içindeki yapıştırıcıyla daha az dozda kullanılması. Karga nickli arkadaşın normal intervikse yapıştırıcı koyup tavsiye edilen dozla yaklaşık 2 katı alanda başarılı bir ot mücadelesinde başarısı var diye hatırlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: karga
Dekara atılacak farklı ilaçların farklı dozları olabilir ama tahminim saf etken madde işin sonunda aynıya geliyor. Ama muadil markaların ürünlerinde fiyat avantajı oluyor. İnterviks plusın avantajı içindeki yapıştırıcıyla daha az dozda kullanılması. Karga nickli arkadaşın normal intervikse yapıştırıcı koyup tavsiye edilen dozla yaklaşık 2 katı alanda başarılı bir ot mücadelesinde başarısı var diye hatırlıyorum.
Abi bende aynı şeyi düşündüm, çünkü intervix pro idi sanırım ya da sadece intervix, etken maddesi daha yüksekti. İntervix plus ta etken maddeyi azalttılar diğerini piyasan kaldırdılar diye biliyorum. Yayıcı yapiştırıcı ile olmuş olabilir.

bende suan ot yok gibi. cok kucuk yeni cikan pıtraklara 120 gr intervix plus atsam etki eder mi?
İntervix pro ile 100 ml dk işimizi çözdük
30 gibi etken madde gelir
İntervix pro 120 ml dk da 30 ml etken madde denk gelir
Erken dönemde kaçırdığı olmadı hatta hardal gibi otların büyük olmasında önemli değil çalıştı.
çok yoğun pıtrak olun yerlerde yükselte bilirsin pH düzenleyici ve yapıştırıcı katın ben 6-7 pH arasını yakalamaya çalışıyorum
Yaprak gübresini 1 hafta sonra 2.uygulama olarak attıyoruz.

Ot durumuna göre
ayçiçek biraz daha büyüdüğünde yanı ilaçın toprak ile temas alanının azaldığı dönemde ilaçlama yapılırsa gelecek yıl için bir miktar toprak korunmuş olur.