AYÇİÇEĞİ TOHUM SEÇİMİ

07.01.2016
906
1,127
osmaniye

Arkadaşlar bir kaç yıldır Pioneer 130 verimde lider fakat geçen yıl kuraklıkda verimler nasıl oldu.Lg 50.550 veya 50.501 ile kıyaslandığında hangisi verimli oldu tecrübelerinizi yazabilir misiniz..

Uzun yıllar LG 5582 ektik süper verimler aldık. 2 sene önce LG bulamadık 130 ektik pek memnun kalmadık kafalar hızlı kurudu sanki LG 'ye göre de hafif çekiyor gibi. Geçen sene 50.550 ektik gayet memnunuz. Köseye süper dayanıklı hiç köse yapmıyor. 2023 Trakya'da kuraklıktan dolayı ayçiçeği için hüsran oldu. Biçmeden direkt sapları kıyan oldu. Bizim orada( Ganos bölgesi) yağışlar bir tık daha iyiydi 240 kg'ları gördük en düşük 170 geldi. Yağışların normal olduğu, extrem kurak olmadığı senelerde 400'e dayanıyor. Bu sene de LG 550 diyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Alexander

Arkadaşlar bir kaç yıldır Pioneer 130 verimde lider fakat geçen yıl kuraklıkda verimler nasıl oldu.Lg 50.550 veya 50.501 ile kıyaslandığında hangisi verimli oldu tecrübelerinizi yazabilir misiniz..
merhaba lg 50480 dıye bir çeşit olacaktı bunu da bir araştırın biz memnunduk bu sene 2. ürün olarak da ektik

merhaba lg 50480 dıye bir çeşit olacaktı bunu da bir araştırın biz memnunduk bu sene 2. ürün olarak da ektik
Ondan 2 defa ektim gayet memnundum..Fakat bu yıl acaba daha iyisi var mı diye onun derdindeyim.Mesela 50.550 çeşidi görüntü olarak 50.480 den çok daha güzel kafa yapısı var..Pıonner 130 ile 50.480 i kıyasladığımızda yağışlı giden yılda 130 daha iyi verim yaptı..Bu gibi değişik faktörler çeşidi etkiliyor...Mesela 50.635 dehşet bir görüntü var yaprak genişliği diğerlerinin iki katı kafa yapısı da öyle..fakat kafadaki çekirdek dizilişi biraz değişik ve aşırı yağmurda kafa üzerinde ufak tefek mantari hasatalık gördüm.Fakat verimi 130 u aratmaz..130 da köse görüldüğü söyleniyor..Dediğim gibi artı eksilerini birleştirip en iyi seçim için buradaki yorum ve tecrübeler de çok önemli...

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Altat pegaz ettiniz mi daha önce erkenci mı
Pegaz değil buleria erkenci. Trakya ya çok güzel uyum sağladı çok kötü idi iklim şartları geçen sene pioneer den iyidi. Pegaz da buleria da sumo da ektim hiç sıkıntı yok. Kötü iklim şartlarına uyumlular. LG de ve sanay da yaşadığım hüsranlari yaşamadım. Ama ben yeni şeyler denemeyi seviyorum yine değişik değişik tohumlar mutlaka ekiyorum tarlaya

Pegaz değil buleria erkenci. Trakya ya çok güzel uyum sağladı çok kötü idi iklim şartları geçen sene pioneer den iyidi. Pegaz da buleria da sumo da ektim hiç sıkıntı yok. Kötü iklim şartlarına uyumlular. LG de ve sanay da yaşadığım hüsranlari yaşamadım. Ama ben yeni şeyler denemeyi seviyorum yine değişik değişik tohumlar mutlaka ekiyorum tarlaya
Pegaz nasıl kumda toprakta 130la karsilastirirsan