AYSAN MI, TIRMIKMI(BARANA)?

24.11.2009
11,105
765
Ankara

selamlar arkadaşlar..
toprağı ekime hazırlamada kullanmak üzere bi ekipmana ihtiyacımız var.Elimizde tırmıklı kazayağı var fakat mâlum kazayağının ayakları büyük olduğu için toprağı çok kabartıyor onun için aysan veya barana alma niyetimiz var..
Bizim bölgemizde aysan kullananı hiç görmedim daha çok barana dediğimiz arkası merdaneli aletlerden var..
Benim gönlüm aysandan yana :) fakat babam barana alalım diyor,
-Size sormak istediğim barana aysanın yaptığı işi yaparmı?
-aysan fiyatları hakkında bilgim yok önerebileceğiniz marka ve fiyat?
-vede 3105 için kaçlısı uygundur? youtube daki bi videoda 4255 e 50li takmıştı eleman gayet iyi gidiyordu :S

Bu arada barananın metresi 1000TL civarı yani 3,5 metreliği 3,500TL civarı

yardımcı olacak arkadaşlara teşekkrler..

Ynt: AYSAN MI, TIRMIKMI(BARANA)?

Aysan tohum yatağı hazırlamak için ideal bir alettir. Tırmık ' ın ayakları sabit olduğu için Aysan gibi çalışmaz. Aysan ' ın ayakları titreşim yaparak toprağı dağıtır. Ayakları kıvrık olduğu içinde toprağı daha iyi kabartarak karıştırır. Bence Aysan almanız daha iyi olacaktır. Büyüklük olarak 3105 ' e 30 ile 40 ayak arası uygun olacaktır. Her şartı düşünmek lâzım. 50 ayak takmak bişi değil. Kum gibi yerde gider. Ama çamur ve tavlı yerlerde zor olur. Zaten en büyük 55 ' li falan oluyor. Onlarıda daha büyük traktörlere tavsiye ediyorlar. Şuan fiyatları ne durumda o konuda bir fikrim yok. Ama tırmığa göre biraz daha pahalıdır.

Tabikide aysan la :) şimdi Erkanında dediği gibi kıvrık yay olduğu için titreşim hareketi ile toprağı inceltir. Sen fazla derin istemiyorsan aysan alacan. Birde çok büyük alma. Çünkü tarla hafif topaçlı oldu mu hızlı gidesin ki dağılsın

adamlar biliyo ya :D valla iyi anlatmışlar. ben bizim buralarda hiç hiç görmedim zaten o yüzden yorum yok ama şimdiden hayırlı olsun zaten konya fuarındada incelemişinizdir?

alipasalierkan link=topic=54264.msg572731#msg572731 date=1333231554' Alıntı:
Aysan tohum yatağı hazırlamak için ideal bir alettir. Tırmık ' ın ayakları sabit olduğu için Aysan gibi çalışmaz. Aysan ' ın ayakları titreşim yaparak toprağı dağıtır. Ayakları kıvrık olduğu içinde toprağı daha iyi kabartarak karıştırır. Bence Aysan almanız daha iyi olacaktır. Büyüklük olarak 3105 ' e 30 ile 40 ayak arası uygun olacaktır. Her şartı düşünmek lâzım. 50 ayak takmak bişi değil. Kum gibi yerde gider. Ama çamur ve tavlı yerlerde zor olur. Zaten en büyük 55 ' li falan oluyor. Onlarıda daha büyük traktörlere tavsiye ediyorlar. Şuan fiyatları ne durumda o konuda bir fikrim yok. Ama tırmığa göre biraz daha pahalıdır.
teşekkrler bilgiler için erkan doğru söylüyosun biz bu ara aldık aldık alamadık seneye sarkabilir çünki pancar yerlerini hazırlamak için alcaz en iyisi ben biraz fiyat araştırması yapıyım.Babam tırmığı kafaya koymuş caydırmam lazım öleyse :D

Ahmed Gülsu link=topic=54264.msg572735#msg572735 date=1333232734' Alıntı:
Geçen yıl Ankara tarım fuarında Turan ' ın bir ürününü görmüştüm, çok hoşuma gitti. Bütün bacaklar birbirinden bağımsız ve yaylı bir sistemle yapılmış güzel bir aletti.
Bu linkten görebilirsin ama tarlada nasıl bir iş yapar bilmem.

http://www.turantarim.com/u16.asp
ewet bende görmüştüm fuarda çok sağlam görünüyodu fakat o yaylı sistemine hiç dikkat etmedim :S

doganbey1 link=topic=54264.msg572736#msg572736 date=1333232756' Alıntı:
Tabikide aysan la :) şimdi Erkanında dediği gibi kıvrık yay olduğu için titreşim hareketi ile toprağı inceltir. Sen fazla derin istemiyorsan aysan alacan. Birde çok büyük alma. Çünkü tarla hafif topaçlı oldu mu hızlı gidesin ki dağılsın
haklısın kardeşim bu tür aletleri biraz süratlı kullanmak gerekiyo..
rocky link=topic=54264.msg572744#msg572744 date=1333235250' Alıntı:
adamlar biliyo ya :D valla iyi anlatmışlar. ben bizim buralarda hiç hiç görmedim zaten o yüzden yorum yok ama şimdiden hayırlı olsun zaten konya fuarındada incelemişinizdir?
yok fatih yaa hiç incelemedik kararımız ani oldu bakalım nasipp :))

aysanın yeri ayrıdır tırmığın yeri ayrıdır .ikiside lazımdır çünkü aysan toprağı tepmeden(arkasında merdane olsada) çoğu yerde kaba bırakır.buda zamanla tavın kaçmasına neden olur.
Aysan alırken çift yaylısını tercih etmeni isterim tekliler ağır toprakta çabuk kırılıyor.

FEHİM link=topic=54264.msg572752#msg572752 date=1333255534' Alıntı:
aysanın yeri ayrıdır tırmığın yeri ayrıdır .ikiside lazımdır çünkü aysan toprağı tepmeden(arkasında merdane olsada) çoğu yerde kaba bırakır.buda zamanla tavın kaçmasına neden olur.
Aysan alırken çift yaylısını tercih etmeni isterim tekliler ağır toprakta çabuk kırılıyor.
genelde arkalarında çift merdane oluyor fazla kaba bırakmaz zannedersemm :S zaten biz ekmeden birgün önce hazırlıyoruz ertesi gün ekiyoruz.
SEYİT link=topic=54264.msg572768#msg572768 date=1333264012' Alıntı:
:) sağolasın seyit abi şimdilik ona gerek yok tarlaları güzden sürdüğümüz için fazla kesek olmuyor..

Volkan kesinlikle aysan derim, aysanlar tırmığa göre toprağı dağa iyi karıştırır ve titreşimli ayakları sayesinde anızlı tarlalarda
toplama fazla yapmaz ve merdaneleri sayesinde toprağıda sıkıştırabilir.
senin 3.105 e katlanır 35 li toprak yapınız sert değilse 40 lıyıda rahat kullanabilirsin.
marka olarak tavsiyede bulunmak istemiyorum ama ayakları kesinlikle İTALYAN ayak olmalı.
http://www.trakkulup.net/videolar-(cekimler)-480/kubota-me9000-kultuvatorde/

Arkadaşlar abiler zaten söylemiş. Aysan daha güzel alet. Toprağı tam karıştırır. Birde 105 için seri bir viteste çekebileceği büyüklükte alırsan hızlı bir sürüm olur hızlı sürünce işleme daha güzel oluyor.

Aysanın merdaneleri çıkart tırmık koy babanın da gönlü olsun volkan ;D Şaka bir yana birisi almış bizim burda tarlaları ekmeden önce kazayak yerine aysanla hazırladı,güzel iş görüyor alet tırmıktan daha iyi gibi gözüktü bana.Fiyatı konusunda hiç bilgim yok yanlız :)

Çağrı link=topic=54264.msg572886#msg572886 date=1333281878' Alıntı:
Aysanın merdaneleri çıkart tırmık koy babanın da gönlü olsun volkan ;D Şaka bir yana birisi almış bizim burda tarlaları ekmeden önce kazayak yerine aysanla hazırladı,güzel iş görüyor alet tırmıktan daha iyi gibi gözüktü bana.Fiyatı konusunda hiç bilgim yok yanlız :)

Çağrı senin dediğinde olur...;)

image.aspx

image.aspx

image.aspx

aysan daha güzel yer hazırlar ama şimdi yeni yayılan ağır tip disk tiller diye geçiyor onunla hazırlıycam yerleri ben karaevli fuarından almıştım pottinger ' in diskarosunu çok iyi anlattılar almadan önce tohum yatağı hazırlamaya
eğer istediğim kalitede hazırlarsa yeri ekime bir daha aysan bağlamam traktörüme

kesinlikle aysana ama ithalyan ayaklı olursa daha iyi olur senin motora 40 lı yeter büyük olursa her yerde rahat gidemez aysandada biraz hızlı gitmek gerekir 35 lisi 6000 bindi geçen sene şimdide fazla oynamaz

arkadaşlar herkese çok teşekkrler
babamı ikna edemedim tırmık almış..Aslında birazda hesabı uyduğu için öyle bişey yaptı,bizim eski pancarsökme makınasıyla takasa girmiş.Makınayı 5,000TL ye saymışlar 3,5metrelik tek merdaneli pistonla katlamalı tırmığı 3,500tlye almış üstede para alacak :D benim gönlümden aysan geçiyodu fakat nasipde bu varmış hemde eski makına değerlenmiş oldu..