Bacası Tüten Bir Çiftlik Kurmak Düşüncem Var

İstanbul ' da çalışan biri olarak hafta sonları ilgilenebileceğim bir çiftlik kurmak istiyorum, ancak buna ayıracak nakitimi henüz belirlemedim,
desteklemelerle çözebilir miyim? İstanbul ' a en fazla 100-150 km olabilir, uygun tarla ve mera olmalı. Fikirleriniz benim için önemli, değerli.
Hemen değil 1 yıllık planlama süresi koydum kendime. Herkese şimdiden teşekkürler..

Ynt: Bacası Tüten Bir Çiftlik Kurmak Düşüncem Var

Abi şuan vaktim olmadığı için fikir veremiyorum 5 gibi yazarım tekrar düşüncelerimi kusura bakma şuan vaktim yok ama eminim işine yarayacak bilgiler veririm görüşürüz.

ByFreST0N link=topic=53635.msg560750#msg560750 date=1331550123' Alıntı:
Abi şuan vaktim olmadığı için fikir veremiyorum 5 gibi yazarım tekrar düşüncelerimi kusura bakma şuan vaktim yok ama eminim işine yarayacak bilgiler veririm görüşürüz.
Düşünmen yeter kardeşim sağolasın
keykubat link=topic=53635.msg560751#msg560751 date=1331550267' Alıntı:
bu konuda bilgim yok ama
inşallah istediğin şekilde yaparsın, belkide geleneksel trakklüp buluşmalarından birini oarada yaparız. :)
Alaattin amin diyorum, ben istanbuldaki fuarda sadece Osman ile görüşebildim inşallah ileride görüşebiliriz

Abi bence sadece tarımla sınırlı kalma hayvancılıkda yap tarım ve hayvancılık kazandırıyor bizim buralarda
Düzenli güzel olabilecek projelerde devlet destek veriyormuş ayrıca
Dualarım seninle abi inşallah istediğin gibi bir çiftlik kurar güzel bir yaşam sürersin öyle çok tarlaya gerek yok 200 dönüm tarla bide 15 baş hayvan küçük bir işletme için yeterdir sanırım...

Size lazım olan şeyler ilk başta arazi temini ve bu biraz tuzlu olabilir diye düşünüyorum bilmiyorum ama tahminen sıfırdan başlamak için eğer hayvancılık da yaparsanız bi 500 Bin TL(Toplam) gider herhalde Allah işinizi rast getirsin ...

Eskiden üniversite 1. sınıftaydı sanırım zevkime göre bir 100 başlık koyun ağılı projesi çizmiştim programda bence güzel sizinde fikirlerinizi almak isterim ayrıca.Bir arkadaşıma verdim o internettede paylaşmış sağolsun :) inşallah yardımcı olabilirim

Yusuf abi sen bu işe gerçekten niyetlendinse acele etme bence, böyle bir çiftliğin yapımı için devlet desteklerinden yararlanabilmen
için Trakyada pilot bölge seçilen Kırklareli il sınırlarını tercih etmelisin hayır inşaat için kredi destekle uğraşmam diyorsan
ozaman yer pek önemli değil sonuçta süt, buzağı, düve destekleri için yer önemli değil.
acele etmeme tavsiyemin asıl sebebi benimde Kırklareli li olduğumdan bu pilot bölge sebebinden etrafımızda sayısız
çiftlikler var ama %80 i 3 yılı doldurmadan el değiştiriyor yani bu işi bilemde yapmaya kalktı, bilmeyende gelde rezillikleri gör abi.
benim düşüncem bu işi bilmeyen yada işi bilipte işletmenin başına getirilen ÇAKAL müdürlerin işin içinden çıkılamaz hale
getirdiği bir çiftliği devir alman en mantıklısı abi. daha detaylı bir bilgi istersen özeldende görüşebiliriz abi.

şerefli1 link=topic=53635.msg560806#msg560806 date=1331555020' Alıntı:
abi güzel bir proje çizdirebilrsen yarısını devlet ödüyor iyi araştırman lazım
Sağol Muzaffer, araştırıyorum bakalım
ByFreST0N link=topic=53635.msg560906#msg560906 date=1331559036' Alıntı:
Abi bence sadece tarımla sınırlı kalma hayvancılıkda yap tarım ve hayvancılık kazandırıyor bizim buralarda
Düzenli güzel olabilecek projelerde devlet destek veriyormuş ayrıca
Dualarım seninle abi inşallah istediğin gibi bir çiftlik kurar güzel bir yaşam sürersin öyle çok tarlaya gerek yok 200 dönüm tarla bide 15 baş hayvan küçük bir işletme için yeterdir sanırım...
Bu projenin destekleme için kabul görmesi önemli kardeşim, sonuçta yeni projeli heryer güzel eskinin ahıllarını düşününce. iyi dileklerin için çok sağol kardeşim
hntr-mhmt link=topic=53635.msg560912#msg560912 date=1331559183' Alıntı:
Size lazım olan şeyler ilk başta arazi temini ve bu biraz tuzlu olabilir diye düşünüyorum bilmiyorum ama tahminen sıfırdan başlamak için eğer hayvancılık da yaparsanız bi 500 Bin TL(Toplam) gider herhalde Allah işinizi rast getirsin ...
Sağol o kadar para yok ilk önce küçük çaplı düşünüyorum.
bartu link=topic=53635.msg560951#msg560951 date=1331560517' Alıntı:
Yusuf abi sen bu işe gerçekten niyetlendinse acele etme bence, böyle bir çiftliğin yapımı için devlet desteklerinden yararlanabilmen
için Trakyada pilot bölge seçilen Kırklareli il sınırlarını tercih etmelisin hayır inşaat için kredi destekle uğraşmam diyorsan
ozaman yer pek önemli değil sonuçta süt, buzağı, düve destekleri için yer önemli değil.
acele etmeme tavsiyemin asıl sebebi benimde Kırklareli li olduğumdan bu pilot bölge sebebinden etrafımızda sayısız
çiftlikler var ama %80 i 3 yılı doldurmadan el değiştiriyor yani bu işi bilemde yapmaya kalktı, bilmeyende gelde rezillikleri gör abi.
benim düşüncem bu işi bilmeyen yada işi bilipte işletmenin başına getirilen ÇAKAL müdürlerin işin içinden çıkılamaz hale
getirdiği bir çiftliği devir alman en mantıklısı abi. daha detaylı bir bilgi istersen özeldende görüşebiliriz abi.
Mustafa çok sağol Kırklarelini duymuştum özellikle organik tarım bölgesi ve hayvancılık bölgesi muhabbeti vardı. Bunu köyümde yapmadan yapabilirmiyim onu araştırıyorum. Malum sebeplerden köye gitmek içimden gelmiyor.

malkaralı_yusuf link=topic=53635.msg560967#msg560967 date=1331561845' Alıntı:
Sağol Muzaffer, araştırıyorum bakalımBu projenin destekleme için kabul görmesi önemli kardeşim, sonuçta yeni projeli heryer güzel eskinin ahıllarını düşününce. iyi dileklerin için çok sağol kardeşimSağol o kadar para yok ilk önce küçük çaplı düşünüyorum.Mustafa çok sağol Kırklarelini duymuştum özellikle organik tarım bölgesi ve hayvancılık bölgesi muhabbeti vardı. Bunu köyümde yapmadan yapabilirmiyim onu araştırıyorum. Malum sebeplerden köye gitmek içimden gelmiyor.
yusuf abi bu işi yapabilmen için çok güvenilir 2 tane aile çalışanın olması şart abi, yerin uzak yakın olması okadar önemli değil
bence muhasebe işini zaten istanbulda bürondanda yönetebilirsin önemli olan çiftlikteki işleri yapacak dürüst insanlar.

Abi sana bir hesaplama yapayım ben ama hayvancılık üzerine değil senin ne kadar tarla var abi ona göre hesaplayayım eğerki yoksa tarlalarıda katayım hesaba..

Destekleme zor iş, ben geçen sene 10 ineklik krediye başvurdum çıktı, 60000 lira için 100,000 liralık dairemi teminat gösterdim, kendim öğretmenim, eşim hemşire, ikimizin toplam geliri yılda yaklaşık 60,000 lira, zıraat bankası, eşimin kefilliğini kabul etmedi, bir sene önce 60,000 lirayı bana tüketici kredisi olarak vermek isteyen ziraat bankası iş tarımsal krediye gelince ayak oyunları yapıyor. zamanında banka müdürleri ile muhtarlar bir olup bankayı dolandırdı şimdi acısını dürüst insanlardan çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca kredi ile arazi almak zor, 500.000 liralık bir yatırım için enaz 125.000 liralık özkaynak ve 750.000 liralık teminat gerekiyor. ayrıca bu işe sıfırdan başlanıyor ise çiftliğin kendini amoti etmesi ve kredi taksitlerini aynı anda ödemesi zor. Bence en az kredi taksidi tutarı kadar yıllık geliniz olması gerekiyor.

bartu link=topic=53635.msg560972#msg560972 date=1331562481' Alıntı:
yusuf abi bu işi yapabilmen için çok güvenilir 2 tane aile çalışanın olması şart abi, yerin uzak yakın olması okadar önemli değil
bence muhasebe işini zaten istanbulda bürondanda yönetebilirsin önemli olan çiftlikteki işleri yapacak dürüst insanlar.
Doğrudur Mustafa, bu arada çiftlik değil bacası tüten bir köyevi daha uygun olur benim için, şartlar uygun olursa yavaş yavaş büyütülür nasıl olsa.
ByFreST0N link=topic=53635.msg560974#msg560974 date=1331562703' Alıntı:
Abi sana bir hesaplama yapayım ben ama hayvancılık üzerine değil senin ne kadar tarla var abi ona göre hesaplayayım eğerki yoksa tarlalarıda katayım hesaba..
Tapulu 15 dönüm yerim var 15300m2 200 km uzakta köyden uzak, o yüzden daha yakın yer düşünüyorum
stulu link=topic=53635.msg560978#msg560978 date=1331563467' Alıntı:
Destekleme zor iş, ben geçen sene 10 ineklik krediye başvurdum çıktı, 60000 lira için 100,000 liralık dairemi teminat gösterdim, kendim öğretmenim, eşim hemşire, ikimizin toplam geliri yılda yaklaşık 60,000 lira, zıraat bankası, eşimin kefilliğini kabul etmedi, bir sene önce 60,000 lirayı bana tüketici kredisi olarak vermek isteyen ziraat bankası iş tarımsal krediye gelince ayak oyunları yapıyor. zamanında banka müdürleri ile muhtarlar bir olup bankayı dolandırdı şimdi acısını dürüst insanlardan çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca kredi ile arazi almak zor, 500.000 liralık bir yatırım için enaz 125.000 liralık özkaynak ve 750.000 liralık teminat gerekiyor. ayrıca bu işe sıfırdan başlanıyor ise çiftliğin kendini amoti etmesi ve kredi taksitlerini aynı anda ödemesi zor. Bence en az kredi taksidi tutarı kadar yıllık geliniz olması gerekiyor.
Kredi destekleme olursa olur yoksa ticari krediye girmek istemem.
doganbey1 link=topic=53635.msg560982#msg560982 date=1331563776' Alıntı:
Yusuf Abi akşama müsait olduğunda beni arasan konuşmak isterim seninle, aynı şeyleri düşünüyoruz.
Akşama Allah izin verirse görüşürüz Doğancan.

Son durum, köyde miras olarak 42 dönüm yer kaldı kendi üzerime tapulu 15 dönüm yerim vardı etti 57 dönüm. Bu hafta sonu itibariyle 6300 m2 olan yere açık besi ahır yapmak üzere çalışmalara başlıyorum kısmetse. Önce tel örgüye alarak başlayacağım. Sonra nisan mayısta düve toplayıp kurban bayramına yetiştirmeye çalışacağım. Koyunlar için de küçük bir yer yapmam lazım.

malkaralı_yusuf link=topic=53635.msg624680#msg624680 date=1346135675' Alıntı:
Son durum, köyde miras olarak 42 dönüm yer kaldı kendi üzerime tapulu 15 dönüm yerim vardı etti 57 dönüm. Bu hafta sonu itibariyle 6300 m2 olan yere açık besi ahır yapmak üzere çalışmalara başlıyorum kısmetse. Önce tel örgüye alarak başlayacağım. Sonra nisan mayısta düve toplayıp kurban bayramına yetiştirmeye çalışacağım. Koyunlar için de küçük bir yer yapmam lazım.
hadi hayırlısı olsun yusuf abi Allah yardımcın olsun inşallah umduğun pozisyona en kısa zamanda gelirsin paylaşımlarını bekliyorum abi.