Bakan Pakdemirli: "Alım fiyatlarını dünya piyasalarına yakın açıklayacağız"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çevrimiçi olarak düzenlenen toplantıda Tarım Orman İl Müdürleri ve Orman Bölge Müdürleri ile birlikte tarım ve hayvancılıkta bazı ekonomik verileri değerlendirdi. Ardından hasat sezonu hakkında açıklama yaptı:

"Hâlihazırda, Ramazan Bayramı sonrasına kadar, tam kapanma dönemine geçtik. Bu dönemde üretimin kesintisiz devamı için geçen yıl olduğu gibi üreticilerimize ve gıda işletimlerine yönelik muafiyetlerimiz devam ediyor. Artık hasat dönemi de, bu ay başlayacak. Dolayısıyla sizlere sahada daha çok ihtiyacımız olacak. Müdahale alımlarında ise üretici dostu politikalar yürütüyoruz ve bunu da müdahale kurumlarımızı, zarar ettirmeden yapıyoruz. Bu yıl da yeni hasat sezonuna girerken, yine alım fiyatlarını açıklamaya başlayacağız. Dünyadaki ve ülkemizdeki piyasaları yakın şekilde takip ederek, üreticimizi memnun edecek fiyatları açıklayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

1620066266887.png

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
O zaman makarnalık buğdayın fiyatı 8.3*330 2740 tl açıklanacak oh ne iyi. Ben 2400 lira vereceklerini onun da 200 lirasını desteğe sayıp 2200 e alacaklarını düşünüyorum. Esnaf da 100 kesse kalır 2100. Umarım yanılırım ama hiç sanmıyorum.

Bakan bey güzel haberler vermiş, teşekkür ederiz. Alım fiyatları dünya piyasasında olursa Çiftçiler tüccara yem edilmez. Diğer türlü tüccar çiftçiden ucuza alıp, iç piyasaya dünya fiyatından satar. Kar eden çiftçiler olsun 👍

• Beğen
Tepkiler: mkoc
"Dunya fiyatina yakin" nedir Allah aşkına ,ithal ederken dünya fiyatından alıyor zaten, içerdede o fiyattan al, verdigin destegide hic hesaba katma.
İste kuraklik, ürün almasa bile gubre ,tohum, mazot girdisini odeyecek mecbur, kuraklik icin bakanligin yapacagi en iyi şey faizle borc vadesini ertelemek vs vs
Alışkınız abi faizle borç öteleme ye

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Dünya piyasasında buğday fiyatı 2,500 TL/ton.
Destek parası için %10 kesinti yapılıyor bu fiyattan. Yani açıklanacak maksimum ücret 2,250 TL/ton.

Kuraklık nedeniyle %20 rekolte düşüklüğü nedeniyle 14 milyon ton buğday üretimi bekleniyor. Yani 4,5 milyon ton yurtdışından almak gerekecek. Yurtdışı fiyatı 2,500 TL'den ve 500 TL gemi taşımacılık maliyetiyle 3,000 TL olacaktır, satarlarsa.

Gübre fiyatının 2 katına çıktığı bu dönemde çiftçimize 2,250 TL para verip yurtdışından 3,000 TL'ye ürün alınması büyük tepki doğurabilir.

Bu nedenle kesinti yapılmadan Türk çiftçisine Ekmeklik Buğday için 2,500 TL/ton
Makarnalık Buğday için 2,800 TL/ton
Arpa için 2,000 TL/ton
fiyat açıklanmasını bekliyorum.

Tüketici için düşük fiyat açıklanmasını destekleyen abilerimize de şunu söyleyeyim. Önceki yıllarda da ülkemizde oluşan fiyatlar dünya piyasasına göre şekillendi. Yani un üreticisi de ekmek fiyatları da dünya piyasasına göre şekillendi, şekillenecek yine. Bize verilmeyen para aracıların cebine gidiyor. Bu sene devletimizden talebimiz bizi görmesidir.

NE bekliycezki, adam 2018 yılında genel kanun yazdı bişey bekleyebilirmi çiftçi

şu üst satırda verdiğim linke tıklarsanız videoyu izleyebilirsiniz

Çiftçi çok çok çalışır az az kazanır, bunun genel kanunu böyle ne yazıkki.... demişti...

gerçektende dediği gibimi oluyor ?

inanmıyorum yaaa olmaz öle şey,

hiç olurmu?

olmaz olmaz o öyle değildir.

Resimler ve ekler

• genel kanun.png
    genel kanun.png
    291.1 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Bakan Pakdemirli: "Alım fiyatlarını dünya piyasalarına yakın açıklayacağız"​

birde şöyle bişey var

neden dünya piyasalarına yakın açıklıyorsunuz?

dünya piyasalarında neyse onu açıklıycaz deseniz cebinizdenmi gidecek?

Türkiye dünya üzerinde bir ülke değilmi? dünya fiyatları geçerli olmazmı?

Türk çiftçisi dünyadaki diğer çiftçilerden apayrı bir çiftçimi etten kemikten insan değilmi? ayrımcılıkmı düşünücez bu saatten sonra?

haa birde şu var

yakın derken ne taraftan yakın?

yukarıdanmı yakın aşağıdanmı yakın?

diyelim 2,75 olsun dünya piyasaları, ben yukarıdan yakın isterim 3 olsun açıklamanız

ama tabi aşağıdan isteyen olur

o zaman dünya fiyatlarından olsa daha iyi değilmi? neden yakın açıklama olacak?

yakın derken 2 m maske mesafesi ama adam git öteye diyor 5 m öteden duruyor

demekki yakınlık uzaklıkda göreceli kavram kişiden kişiye falan değişiyor

korkana göre yakınlık değişiyor

fiyatların artmasından korkana yakın fiyat açıklamada Allah bilir ne kadar yakın olur.

bu durumda acaba ne kadar yakın olacak gibi dumura uğratan bir düşüncede giriyor akla vesselam.

neyi görücez belli

dilim varmıyor yahu işte

yakın kelimesi zaten belli ediyor...

dünya fiyatları bile layık görülmüyor lafa gelince dünyayı yakalıdık hatta çok ülkeyi geçtik dünyada sayılı ülkeyiz

Sanki düşük fiyat açıklasalar seneye bu tarlalar ekilmeyecek.Yine ekecek bu çiftçi eli mahkum.Onlarda biliyor.Gübre 4 lirada olsa tabana gübre atmayacak üste biraz kısarak atacak yine ekecek.Sertifkalı tohum kullanıyorsa kendi tohumunu ekecek.Ama o tarlalar yine buğday arpa görecek.

• Beğen
Tepkiler: 1011011
neyi görücez belli

dilim varmıyor yahu işte

yakın kelimesi zaten belli ediyor...

dünya fiyatları bile layık görülmüyor lafa gelince dünyayı yakalıdık hatta çok ülkeyi geçtik dünyada sayılı ülkeyiz
Sen inanıyormusun arpayı 2 lira ekmeklik buğdayı 2,5 lira açıklayacaklarını.Bu fiyatlar bile dünya fiyatlarının altında.Ben arpayı 1650 yemlik buğday 1650 ekemklik buğdayı 2 lira olarak açıklarlar.Bizde ...kalırız.

Bugün bizim burda bir tüccarla konuştum arpaya 1,800 olacak dedi harmanda.Buğdaya birşey söylemedi..Bizim burda ekemklik filan bakılmıyor yemlik gidiyor.Tahminen oda 1,800 civarı olur.Bu fiyatlar çiftçiyi kurtarmıyor.Ama bundan fazlasıda arpada hayvancıyı etkier buğdayda vatandaşı.Buğdaya 2,5 düşünenler hayal dünyasında yaşamasın.Bugün 40 kg arpa ezmesini 100 liraya aldım.Tarım krediden:2,5 lira kilosu.