Bakan Pakdemirli, Tarım Kredi borçlarının silinmesi-ertelenmesi tartışmasında son noktayı koydu!

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bir otelde düzenlenen İzmir Medya Plaftormu buluşmasında gazetecilerle bir araya gelerek güncel gelişmeler ve tarım politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Tarım Kredi borçlarının ertelenmesi veya faizlerin silinmesi gibi bir çalışma var mı?" sorusuna şu şekilde cevap verdi ve devam etti:

✅ "Faizlerin silinmesi sektörü doğru bir noktaya getirmeyecektir. Tarım sektörünün en çok kayırılan alan. Geçen yıl itibarıyla baktığımda çiftçinin geliri yüzde 80 oranında arttı. Borçluluğu da yüzde 40 küsurlar civarında artmış. Bunun anlamı şu, 2018'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldiğinde çiftçinin hasılaya göre yüzde 52'ye gelmiş olan borcu bugün yüzde 40'larda. Bunun anlamı şu, çiftçimiz bugün para kazanıyor. Kazandığı parayla da borçlarının önemli bir bölümünü hafifletiyor."

✅ "Son 3,5 senede çiftçimizin geliri artmıştır, borçlarında da azalma vardır.
Bununla alakalı ekstra yapılandırma sıfır faizle olmaz. Biz isteriz sıfır faizle olsun, bedava olsun hibe olsun ama bunlar hep devletlerin imkânlarıyla yapılan işler ve dünyanın hiçbir yerinde de yoktur. Piyasa neyse piyasa fiyatlarına göre çok daha uygun koşullarda çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

izmir gazetecilerle buluşma vitrin.jpeg

• Beğen
Tepkiler: soner2222
Gelir %80 arttı belki de %100 arttı ama giderler daha fazla arttı. Buğdayı geçen sene 1600 küsür tl/ton satarken bu sene aynı kalitedeki buğday 3800 tl/ton satıldı. Buradaki fark %100den fazla ama giderler üre gübresi geçen sene 2500 tl/ton ortalama fiyattan satıldı. Bu sene 13000tl/tondan daha fazladan alanlar da var. Giderler gelirlerden fazla arttı. Elde edilen para gelecek senenin maliyetlerine denk oluyor. Elimizden çok para geçiyor ama ince hesap yapılınca çok fazla kazanç yok bana göre hatta yerine göre zararlar var.

Anket açılmış bende katıldım ankete oy verdim

sonucuda aşağıya resmediyorum

yüzde 95,3 katılmadığını işaretlemiş benim gibi

bu yüzde 3,5 ne iş yapıyor ne üretiyor acaba onuda çok merak ettim.

1644135047777.png