Bakan Pakdemirli: Türk tarımının 6 ana sorunu var

En büyük sorun nedir biliyor musunuz? Hububat üreticisinin yoğun girdiler altında yetiştirdiği bitkiyi tam da hasat edeceği sırada, dışarıdan alım yapıp piyasayı bozmak. Böylece zengin stokçulara para sağlanmış ve emekçi köylü bu işten soğutulmuş olacak. Daha sonra da "sen gel hayvancılik yap" diyerek, hayvancılık için teşvik verip çiftlik kurmak ve bu destekleri düşürüp, dışarıdan hastalıklı hayvan almak. Herşeyden öte tüccardan daha az bir fiyat verip, çiftçiyi kendi haline bırakmak.

İşte görüyorsunuz. Neresinden tutarsanız tutun, elinizde kalır.

Ben kendimden örnek vereyim.
Hububat tarımına ek olarak; zeytin, badem, ceviz, üzum bağı ve hayvancılık yapıyorum. Çarkı çevirebilmek için her yıl kredi kullanıyorum. Bu sarmalın içinde bir çıkış yolu bulamıyorum. Ürettiğim ürünlerin girdisi ile çıktısı birbirinden cok uzak. Yok mu akıllı biri, bana yol göstersin?

*EN büyük mesele; TOPRAK mülkiyet durumu.. Miras Hukuku/Arazilerin küçülmesi, parçalanması.. Toprağı ekip-biçenle desteği alanın AYNI kişi olmaması..

*Sonrasında, küçük-orta üreticinin örgütsüz-kooperatifsiz olması, BİREYSEL davranması.. girdileri toptan alamaması, çıktıları değerine satamaması..

*Son olarak da, Bakanlığın-Siyasilerin sahadan kopuk olması, masa başında proje üretmesi..

ıkınızın soylemlerı dogru sorun işden anlamayan ınsanların bakan danısman vs apılmasından kaynaklanıyor
gırdı malıyetlerı gercekten yuksek bızde olmazsa olmaz sulama gecen yıl 27 lıradan kapanan kyu saatı 60 lırayla kapanıs yaptı zammın adını ayarlamayla degıstırmek cozum degıldır
kooperatıf bızım kultırımuze yerlesmemıs bence yerlesemezde nedenı basıt cekememezlık anı hukumet mısalı ısden anlaan degıl arkası kalın ve kalabalık baskan olur
ama sozleşmelı urun cozum olabılır
mesela ben
pancar sozleşmelı
hububat sozlesmelı
aycıcek tohumu sozlesmelı
fasulye tohumu sozlesmelı
patatsı bıraktum
mısır pıyasaya ben memnunum ama gırdıler ve takıp edılen polıtıka tamamen yanlıs bakan yanlıs

Hayırlı akşamlar, mülkyet durumu 1950 li yıllarda yapılsa idi iyi olurdu , belki şuanda tarım daha iyi olabilirdi, fakat o insanlar hangi sanayide yada hizmet sektöründe çalışacaktı, bildiğiniz gibi avrupaya giden işçilerimiz köyünde geçinemeyen insanlardı, gelelim , bugüne dövize bağlı tüm girdilerimiz , dolar bu gğn yükselse hapı yuttuk aynı geçen seneki gibi, benim kızdıpım çok yanlış tarım politikası var, nohut , mercimek bupday benim ülkemde yetişmiyormu, tl ile mal alsak bi nebze , benim çiftçim kazansa paramız(olmayan döviz)dışarı gitmese bu çiftçi bu parayı ne yapacak yine burda harcıyacak , bilmem ne adasında ofshore hesaba atacak hali yok, destekle benim nohut mercimek buğday ayçiçeği vs üreticimizi , herkes kazansın, bir bunu anlamıyorum birde üretici tüketici arasındaki % bilmem kaçlık uçurumu, bizim sorunlarımız hiç bitmedi biteceğide yok, danışmanlar bence sıfır sıfır, çok çok yazacak var ne yapalım inşAllah ilerde düzelir tekrar herkese hayırlı akşamlar

Hergün haberlerden tutun da sıradan programlara kadar, ülke tarımı tartışılıyor. Son zamanlarda tarımla ilgili sorunlar ve tarımın sancılı bu süreci sıkça tv'de tartışılmaya başlanması iyiye bir işaret değildir.

Sen ithalatla 80 milyonu doyuramadığın gibi tarımsal alandan ithal ettiğin her kalem ürün bir ok gibi senin ekonomine saplanıyor. Zira ihraç ettiğimiz pek bir şey olmadığı için döviz akışı istenilen oranda değil. Elektrikli traktörü ihraç edecek değiliz ya! Ee teknoliji de ihraç edemiyoruz. Biz ancak birkaç şeyden ekonomiyi düzeltebiliriz. O bir kaç şeyden biri de tarımdır. Çiftçilerin üzerindeki vergi yükünu kaldır. Çiftçiye değer ver, değerli olduğunu hissetsin. Çiftçiyi bankaların, tüccarın, tefecinin kucağına atma! Senin pavyondaki konsomatris gibi kucaktan kucağa attığın çiftçi, senin geleceğindir.

Hala 6.5 liradan çiftçi mazot alıyor...

Tabiki fark olacak, ama afaki fark olmamalı yaş sebze hariö diğer ürnlere bi kâr marjı belirlenmesi gerek tüketiciyide çiftçiyide düşünmek gerek , çiftçi olmazsa herkes bitini yer, sonra venezuella gibi oluruz.
Biz çiftci ler haklıyız ama esnaf da haklı kuru kayısı yerinde 13 lira felan çerez ide 45 yada 50 arası günde ne kadar satılır en fazla 1 kg yanı işler göründüğü gibi değil Venezuela gıbı olmaz bu ülke halk uyanık tekneden yağ çıkarır bu millet

En büyük sorun nedir biliyor musunuz? Hububat üreticisinin yoğun girdiler altında yetiştirdiği bitkiyi tam da hasat edeceği sırada, dışarıdan alım yapıp piyasayı bozmak. Böylece zengin stokçulara para sağlanmış ve emekçi köylü bu işten soğutulmuş olacak. Daha sonra da "sen gel hayvancılik yap" diyerek, hayvancılık için teşvik verip çiftlik kurmak ve bu destekleri düşürüp, dışarıdan hastalıklı hayvan almak. Herşeyden öte tüccardan daha az bir fiyat verip, çiftçiyi kendi haline bırakmak.

İşte görüyorsunuz. Neresinden tutarsanız tutun, elinizde kalır.

Ben kendimden örnek vereyim.
Hububat tarımına ek olarak; zeytin, badem, ceviz, üzum bağı ve hayvancılık yapıyorum. Çarkı çevirebilmek için her yıl kredi kullanıyorum. Bu sarmalın içinde bir çıkış yolu bulamıyorum. Ürettiğim ürünlerin girdisi ile çıktısı birbirinden cok uzak. Yok mu akıllı biri, bana yol göstersin?
Akıllı olduğumuz için değil nacize kendi fikrimiz olduğu için yazıyorum abi kredi ile iş yapmayı bırakabilirsen kazanç elde edebileceğini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Osmanlı'nın 6 asır 3 kıtada 72 milleti idare edebilmesi, ayakta kalabilmesinin sırrı sadece KILIÇ değildi.. Adalet esasdı..

TOPRAK mülkiyet meselesi idi.. TOPRAĞA bakış açısı idi..

MÜLK Allah'ındı.. Toprak sadece emek verdiğin ekip biçtiğin sürece senindi.. yani Toprak ekenindi..

TOPRAK meselesi, MİRAS meselesi hal yoluna konulmadı.. kırsal hızla boşaldı, yaşlandı..

---

Neyse bu hamur çok su götürür..

Geçen haberlerde vardı İtalya/Sicilya adasında BEDAVA köy/kasaba evi veriyormuşlar.. SIRF kırsal boşalmasın, şenlensin diye.. sembolik 1 AVRO-şaka değil BİR AVRO..

yakın olsa gidecem :)

yani aynı sorun KAPİTALİST dünyanın her yerinde var.. ama sonu yok.. er/geç duvara toslar..

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi