Bakan Vahit Kirişci yeni e-Tarım sistemini anlatıyor | "1 yıl boş kalan tarla başkasına verilecek"

anlatamadık adam muhtar kim ne ekti bilecek diyor ben biliyorum muhtarda bilecek diyor başka bişey demiyor, diğeride öyle muhtar seçecenki bilecek diyor, konu ondan uzadı, topiğe gelip yazdığınız için teşekkür ederim.

sorunları çözmek için çözüm üretenler olmayınca herkes muhtardan medet umarsa yandık.
Sorun degil ki, Allah kelami da degil. Muhtar yerine o koyden mesul bir ziraat muhendisi konur. Halloldu bitti.

Bu cevap degil. Taksiyi, pompayi denetleyen belediye ve taksicilerun kendi odasi.

soru su o durumlarda hastayi doktora, cocugu sinava ulastiramazsan, arabana traktorune mazot alamaz da kalirsan *Adam hakli araba da pompa da kendi mallri * der misin?

Soru zor olunca cevap muhtar, bulgar bakkal, klavye basi oluyor.

Var mi cevap ?
Cevap tabikide var. Petrol de taksi de bakkal da sahibinin kullanim hakkına sahip. Nasıl kullanacağı da kanun da belli. Arazinin de kullanim hakkı bana ait. Bu aniz yakabileceğim anlamına gelmiyor di mi? Bizde cikip araziyi istediğimiz gibi kullaniriz demiyoruz. Arazinin de nasıl kullanılacağı kanun da belli. Zaten sorun kullanim hakkı.

Mülkiyet hakkından dogan kullanim hakkı, mülkiyet hakkı sahibine aittir. Bunun tartışılması bile yanlıştır.

Cevap tabikide var. Petrol de taksi de bakkal da sahibinin kullanim hakkına sahip. Nasıl kullanacağı da kanun da belli. Arazinin de kullanim hakkı bana ait. Bu aniz yakabileceğim anlamına gelmiyor di mi? Bizde cikip araziyi istediğimiz gibi kullaniriz demiyoruz. Arazinin de nasıl kullanılacağı kanun da belli. Zaten sorun kullanim hakkı.

Mülkiyet hakkından dogan kullanim hakkı, mülkiyet hakkı sahibine aittir. Bunun tartışılması bile yanlıştır.
Hala cevap yok . Hastani doktora goturmeyen gitmiyorum araba benim gitmiyorum diyen taksiciye ne dersiniz?Mulkiyet hakki var adamin hasta kalsin der misiniz?

Hala cevap yok . Hastani doktora goturmeyen gitmiyorum araba benim gitmiyorum diyen taksiciye ne dersiniz?Mulkiyet hakki var adamin hasta kalsin der misiniz?
Arkadaşım sen okuduğunu anlamiyor musun ? Cevap gayet acikti. Taksici gitmiyorum derse , şikayet edersin cezasını öder. Kullanim hakkı elinden alınmıyor bu verdigin örnekte.
Benim tarlamda meşe ağacı var, tarla tapulu malım diye ben bu ağacı kesme hakkına sahip değilim. Kesersem cezası büyük, kanun belli. Konu kullanim hakkı. Kullanırken yaptığı islerden kaynakli cezalar değil.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Arkadaşım sen okuduğunu anlamiyor musun ? Cevap gayet acikti. Taksici gitmiyorum derse , şikayet edersin cezasını öder. Kullanim hakkı elinden alınmıyor bu verdigin örnekte.
Benim tarlamda meşe ağacı var, tarla tapulu malım diye ben bu ağacı kesme hakkına sahip değilim. Kesersem cezası büyük, kanun belli. Konu kullanim hakkı. Kullanırken yaptığı islerden kaynakli cezalar değil.
Yanlis!
Taksiciye para cezasi kesilir, Stine taksi bir muddet baglanir.
Ekmezsen senin malini o sene baglayacaklar.
Neden israr ediyorsun anlamiyorum, ek tarlani ozaman birsey yok. Neden ekmiyorsun ?
Gorundugu gibi okudugunu anlamayan sensin.

Bu yıl pancar ekecek adam aradılar

neden ekmedi her yıl eken adam?

tabki geçen yıl 42 kuruştan hesap gördüler kilosuna, adam para kazanamadı

hadi bu yıl ekmeye zorla adamı

haa zorlamayacan her yıl kazıklayacak birini bu yıl pancar ekilme sırası gelen tarlaya eksin diye sıraya sokacan milleti öylemi?

eğer kazığı yemeseydi zaten her yıl yaptığı işe devam ederdi bu yılda ekerdi millet neden ekmesinki para kazanacaksa?

14 yaşından 56 yaşına kadar her yıl ekmiş adam bu yıl ekmedi düşün artık, ekenlerin en az yarısı vazgeçti kimin umurunda peki?

neden ekmiyorsun diye hesap sorabilirmisin adama nasıl mantık böyle?

• Beğen
Yanlis!
Neden israr ediyorsun anlamiyorum, ek tarlani ozaman birsey yok. Neden ekmiyorsun ?
Baglama cezasi dediğin 2 gün sadece. Ayrica bunun için kullanim hakkını kötüye kullanman lazım. Dedigin gibi, yolcu seçme olsun, taksimetre açmamak gibi. Sen taksi evin önünde duruyor calismiyor diye kullanim hakkının gittiğini gördün mu ?

Tamam anladim, anlamamakta israrlisin. Ya da Ben anlatamiyorum.
Tarlasini ekene, mecburen nadasa birakana birsey yok.

Neden korkuyorsun sorun ne,? Muhtar olmazsa muhendis tayin edilir. Kafanda ne var, niyetin ne ?

Yanlis!
Bu gubre mazot ilaç parasından dolayı ekmedim diyelim. Karar benim. Seneye fiyatlar düştü, ekmeye karar verdim. Ya da sezon içinde kışlık yerine yazlık ekecegim, sezon içinde fiyatlar düşebilir. Ya da ürünün fiyatı yükseldi. Ben başkasının tarlamdan çıkmasını bekleyeceğim. Binlerce lira verip arazi alacagim, başkası gelecek ekecek yok ya.

• Beğen

Tamam anladim, anlamamakta israrlisin. Ya da Ben anlatamiyorum.
Tarlasini ekene, mecburen nadasa birakana birsey yok.

Neden korkuyorsun sorun ne,? Muhtar olmazsa muhendis tayin edilir. Kafanda ne var, niyetin ne ?
Anlamamakta ısrarlı olan sensin. Mülkiyet hakkı kutsaldır, kullanim hakki da sana aittir. Bir başkası buna karar veremez. Bu kadar basit. Bugun tarla kullanim hakkın, yarın boş duran evin, öbür gün araban. Bugün tarlanın kullanim hakkı gider, yarın tarlanın mülkiyet hakkı. Sen en başta tamam demişsin zaten. Yaşa ve gör.

Sayın bakan şeker pancarını dışarıdan fiyatları frenlemek için getirdiğinizi ve hatta diğer hububat ürünlerini dışarıdan iç piyasada ki fiyatları frenlemek için getirdiğinizi söylüyorsunuz.Ben tam kapsamlı bir çiftçi değilim.Kendimi çiftçi olarak görmüyorum.İşletmecilik yapıyorum.Koyunlarım ve tarlalarım var onlarla da tarım yapmaya çalışıyorum kendi halimde.İşletmecilikte işyeri kendime ait olsa da araçlar kendime ait olsa da ve ben çalışıyor olsam da giderlerimin içine hepsini yazıyorum.İşyerimi kiralık olarak araçlarımın amortisman ve yakıt giderlerini varsa yıllık masraflarını aylık hesaplayıp ekliyorum.Kendime de yönetici maaşı üzerinden tüm işletmemin giderlerini ekliyorum.Ve bir maliyet çıkıyor ürünümün başına.O ürüne en az %30 kar payı koyup ürünümü satışa çıkarıyorum.Vergilendirmeler den sonra bana %30 kalması gerekiyor yani.Sorun çiftçiye hububat,hayvancılık gibi ürünlerinden %30 ya da %50 kalmaması.Ve siz açık açık bu kar payını %10 lara çekmek için dışarıdan getiriyoruz diyorsunuz.Ülke de bence en az 15 milyon kaçak ve sığınmacı var.Yani bir çok ülkenin nüfusundan fazla.Ve bu şahıslar istedikleri gibi arabalarına atlayıp Suriye den ürün getirebilir ya da götürebilir.Madem bu kadar serbest bu işler ve ürün getirebiliyorsunuz.Dışarıdan getirdiğiniz arpayı mısırı hatta silaj getirip aldığınız bu ürünleri yine yem fabrikalarına zararına sattığınız gibi tüm TMO larda sınırsız satış emri verin.Çiftçi de şeker de olduğu gibi hububatta da mısırını arpasını silajını soya küspesini sizden zararına alsın.Yem fiyatlarını da aynı şeker de olduğu gibi frenlemiş olursunuz.Et ve Süt fiyatları da düşmüş olur

• Beğen
Diyebilir onun için piyasada bir den çok taksici var.Yada ambulanslar var.Ben hiç hastaneye taksiyle gitmedim.Acil bir durum var ise ambulans çağırılabilir.Çiftçilik üretim sektörü gibi sektörlerle taksicilik bir değil.Sen ürününü ya da tarlanı o sene ekmedin ya da satmadın ürününü kimse sana hesap soramaz.Ticari bir stratejin vardır.Devletin çok ihtiyacı vardıysa seninle 1 yıl önceden sözleşme imzalar.Sana mazotunu gübreni tohumunu verir 50 dönüm tarlanın buğday ekimi için sözleşme imzalar.Şu kadar da kar payı bırakır sana işine gelirse risksiz imzalarsın ekersin.Türkiye şartlarında tarlanın bulunduğu iklim koşullarına göre 200-400 kg arası dönümde buğday hasadı bekler devlet sözleşmede yazar hasat zamanı da ister kendi biçercisini göderir ister götürüye birini tutar alır hasadını.Öyle ben ektiğim arpayı buğdayı depomdan zorla almaya kalkarsa bu liberal ekonomiye değil.Bildiğin kominist düzene girer.O zaman vatandaş da her sene bedava mazot araba ev ister.Adam belki yoruldu yetişemedi ya da dinlendiricek tarlasını parası kalmadı belki kimseye zorla kiraya vermek zorunda değil.Anlaşma yapılır tarlayı verdiği şekilde bırakma kullanılacak gübreye kadar anlaşma kağıt üzerinde olur o zaman herkes kiralar.

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi
Diyebilir onun için piyasada bir den çok taksici var.Yada ambulanslar var.Ben hiç hastaneye taksiyle gitmedim.Acil bir durum var ise ambulans çağırılabilir.Çiftçilik üretim sektörü gibi sektörlerle taksicilik bir değil.Sen ürününü ya da tarlanı o sene ekmedin ya da satmadın ürününü kimse sana hesap soramaz.Ticari bir stratejin vardır.Devletin çok ihtiyacı vardıysa seninle 1 yıl önceden sözleşme imzalar.Sana mazotunu gübreni tohumunu verir 50 dönüm tarlanın buğday ekimi için sözleşme imzalar.Şu kadar da kar payı bırakır sana işine gelirse risksiz imzalarsın ekersin.Türkiye şartlarında tarlanın bulunduğu iklim koşullarına göre 200-400 kg arası dönümde buğday hasadı bekler devlet sözleşmede yazar hasat zamanı da ister kendi biçercisini göderir ister götürüye birini tutar alır hasadını.Öyle ben ektiğim arpayı buğdayı depomdan zorla almaya kalkarsa bu liberal ekonomiye değil.Bildiğin kominist düzene girer.O zaman vatandaş da her sene bedava mazot araba ev ister.Adam belki yoruldu yetişemedi ya da dinlendiricek tarlasını parası kalmadı belki kimseye zorla kiraya vermek zorunda değil.Anlaşma yapılır tarlayı verdiği şekilde bırakma kullanılacak gübreye kadar anlaşma kağıt üzerinde olur o zaman herkes kiralar.
Son cumlene kadar katılıyorum. Son cümlede yazdığın gibi kağıt üzerinde olur, yagmur yağdı, tarla camur oldu, su kesti o oldu bu oldu yapamadı ne olacak ? Ya da ertesi sene çık dedin çıkmam dedi, ne yapacağız ? Bu soruların cevabı kağıt üzerinde olur. Yaşananlarsa acı tecrübe olarak kalır.

Son cumlene kadar katılıyorum. Son cümlede yazdığın gibi kağıt üzerinde olur, yagmur yağdı, tarla camur oldu, su kesti o oldu bu oldu yapamadı ne olacak ? Ya da ertesi sene çık dedin çıkmam dedi, ne yapacağız ? Bu soruların cevabı kağıt üzerinde olur. Yaşananlarsa acı tecrübe olarak kalır.
Detaylarına girmedim.Ama çiftçinin istediği kira ücretine göre kiralama yapılabilir.Sınır 1 yıllık koyulabilir 5 yıllık koyulabilir.Orası kağıt üzerinde yapılıcak anlaşmalara bağlı sonuçta ev kiralama ile tarla kiralama aynı şeyler değil.Söylediğiniz benim başımdan geçti.Tarlamı normalde kiraladığım kişiden vazgeçip başka birine kiraya verdim.Ama diğer arkadaş ısrarla ekip sürdü.Uyarılarıma rağmen.Ben de biçerciye biçtirip mahsulü aldım.Ekim,tohum ve gübre ücretini verdim bir daha ekmedi.Bu söylediklerimiz bir tarla kirasının belirlenmesi ile olur ve kimse 1 dönümlük tarlayı kiralamak istemez.Çiftçi de sulu tarlasını kiralamak istemez.O yüzden nerede kıraç işe yaramaz tarla varsa devlet buyursun müşteri bulsun.

Detaylarına girmedim.Ama çiftçinin istediği kira ücretine göre kiralama yapılabilir.Sınır 1 yıllık koyulabilir 5 yıllık koyulabilir.Orası kağıt üzerinde yapılıcak anlaşmalara bağlı sonuçta ev kiralama ile tarla kiralama aynı şeyler değil.Söylediğiniz benim başımdan geçti.Tarlamı normalde kiraladığım kişiden vazgeçip başka birine kiraya verdim.Ama diğer arkadaş ısrarla ekip sürdü.Uyarılarıma rağmen.Ben de biçerciye biçtirip mahsulü aldım.Ekim,tohum ve gübre ücretini verdim bir daha ekmedi.Bu söylediklerimiz bir tarla kirasının belirlenmesi ile olur ve kimse 1 dönümlük tarlayı kiralamak istemez.Çiftçi de sulu tarlasını kiralamak istemez.O yüzden nerede kıraç işe yaramaz tarla varsa devlet buyursun müşteri bulsun.
Senin olay Orman kanunlarıyla çözülmüş :)

• Beğen