Bakan Vahit Kirişci yeni e-Tarım sistemini anlatıyor | "1 yıl boş kalan tarla başkasına verilecek"

saçmalıyorsun, hayatında köy işleri görmedin yapmadın muhtemelen burada yazdıklarını hep takip ettim, memurluktan emeklinin kafası almaz bu işleri zorlamayın kendinizi.

köyümdekini bilmiyorum evet o kadar çok ürün ekiliyorki kim ne ekti ne kadar hayvan baktı onu takip etsem ben kendi işimi yapamam hayret ediyorum yazdıklarına, köy deyince heralde 5 tane konutta oturan 10 tane tapusu olan tarlaya gidip gelen ailelerden ibaret sanıyorsun.
Muhtar bu isi rahat rahat yapar. Ben Kim ekti bilmiyorum demek sacmaliktir. Kahvede otururken konusulanlardan bile bilirsin de amacin ne anlamiyorum. Hergun ekimbyok, sezon birince bir gun dolassa Kim ne ekmis bilir ustelik yalniz degil ihtiyar heyetivde var
Amacin ne bunlari yazmaktan?
Sehirde oturan aptal mi saniyorsun.

Demekki yapabileni secmek mumkun. Dedigim de bu .

Evet hepimiz işini düzgün yapan insanlar olmalıyız konu burda muhtar şu bu değil Tarım ve orman Bakanlığı'nın 140.786 personeli var o kadar genel müdür danışman daire başkanı vs.bu insanlar sahada görev yapsın köylerde imam müezzin atamak devletin göreviyse her köye bir öğretmen bir ziraatçi bir veteriner atansın ülke bu şekilde kalkinir diğer türlü muhtara evrak imzalatan suya sabuna dokuadan desteğini alır keyfine bakar.

Sizin dusunup de soyleyemediginiz su :

Mazotu , elektrigi ve gubreyi ucuz alayim, TMO ya degil de pahaliya satayim para kazanayim.

Batan bakkala kasaba devlet yardimi var mi, batan ciftci de gider, uzgunum ama yapamayan birakir.

• Beğen
Tepkiler: selcuk43
Anlaşıldı yapmadan bilmeden olaylar hakkında klavyede oturduğu yerden yazanlar bilecek yine herşeyi.

Bende diyorumki öyle muhtar bulursa Tarım bakanlığı kaçırmasın ne güzel işte, tarım politikası muhtara bağlı kalacak işler yürüsün diye, aman Allahım sen aklıma mukayyet ol yarabbim.

niye?

tarım bakanlığı çks de muhtarın imzasını gördü diye, :)

bu çok basit ama beklenilmesi saçma bir düşünceden ibaret.

öyle ise şehirdekiler çok akıllı muhtar neden işletmelerin dükkanların şirketlerin ne iş yaptığını kontrol etmiyor ne iş yaptıklarını bilmiyo muhtarlar? neden teşvik verilince muhtarın imzasını almıyorlar hayret bişey, yapsınlarda otomatik kontrol olsa, ama onu yapacak muhtar bulurlarsa tabi, bütün yolsuzluklarda biter gider haksız teşvik vergi indirimi bilimum şeyler dönmezdi.

Sizin dusunup de soyleyemediginiz su :

Mazotu , elektrigi ve gubreyi ucuz alayim, TMO ya degil de pahaliya satayim para kazanayim.

Batan bakkala kasaba devlet yardimi var mi, batan ciftci de gider, uzgunum ama yapamayan birakir.
Abi bakal dünya fiyatları ile rekabet etmiyor çiftçi çoğu şeyde dünya fiyatları ile rekabet ediyor 😊 bakkal ile çiftçi kıyaslanamaz

• Beğen
Tepkiler: filizma
Anlaşıldı yapmadan bilmeden olaylar hakkında klavyede oturduğu yerden yazanlar bilecek yine herşeyi.

Bende diyorumki öyle muhtar bulursa Tarım bakanlığı kaçırmasın ne güzel işte, tarım politikası muhtara bağlı kalacak işler yürüsün diye, aman Allahım sen aklıma mukayyet ol yarabbim.

niye?

öyle ise şehirdekiler çok akıllı muhtar neden işletmelerin dükkanların şirketlerin ne iş yaptığını kontrol etmiyor ne iş yaptıklarını bilmiyo muhtarlar? neden teşvik verilince muhtarın imzasını almıyorlar hayret bişey, yapsınlarda otomatik kontrol olsa, ama onu yapacak muhtar bulurlarsa tabi, bütün yolsuzluklarda biter gider haksız teşvik vergi indirimi bilimum şeyler dönmezdi.
Eğer bu yazdıkların bana ise seni uyarıyorum haddini bil herkesin görüşüne saygı duyacaksın cahillik emin ol senden bize kalmaz burda genel bir sorundan bahsediyoruz iş muhtarlara havale edilmiş sap Senin

niye?

Eğer bu yazdığın banaysa
1.kus kadar beyninle insanların görüşlerini anlamadan konuya hakim olmadan yargılama
2.gel Ankara'ya klavyeden mi yaziyoruz arazidenmi yazıyoruz gözünle gör
3.Burda genel bir sorundan bahsediliyor iş muhtarlara havale edilmiş deniliyor önce anla
4.Baskalarinin düşüncelerine saçma dersen başkasında sana aptalca şeyler yazma der bunlara hazırlıkli ol
5.Ben Bilkent çevre mühendisliği mezunu çiftçi ve hayvancilik yapan bir aileden geliyorum 3 farklı işletmem 2 ayrı çiftliğim arazim ve hayvanlarım var bana burda ahkam kesme herkes senin gibi düşünmek zorunda değil saygı duyacaksın ki saygı göreceksin
6.Yapmadan bilmeden demişsin klavye başından sallayan varsa oda sensin haddini bilmezsen bildiririm senin üslubunla gerekirse senin seviyenle..
7.Herkes her görüşünü yaplasabilir bana göre doğru sana göre yanlis olabilir farklılık her zaman değer katar ama at gözlük lü örümcek beyinliler herşeye yorum yapanlar hiçbir şey hakkında bilgisi olmayıp fakat her şey hakkında bilgisi olanlar önce öğrenin sonra tartışın ve karşısındakine hakaret ederken karşısındakininde size daha fazla hakaret edebileceğini unutmayın.

Tarla benim kimseckarisamaz diyenlerle.

Allah korusun hastan var bindin taksiye, gitmiyorum dedi, araba benim gitmiyorum !

Cocuk YKS ye yetisecek bindi taksiye dolmusa, gitmiyorum dedi araba benim gitmiyorum mazo pahali.

Gittin pompaya, satmiyorum dedi burasi benim karim az satmiyorum karisamazsin dedi.

Bu durumlarda hakli adam, onun mali ben karisamam der misiniz?

Kiyaslanir ikisi de ticarettir.
bakkal bulgaristandan getirsin yoğurdu satsın göreyim

bulgaristandan gelene yol masrafı koyma kar koyma 1 kilosunun fiyatı buradaki yoğurdun 1,5 kilo fiyatı

müşteri hangisini alır

aynı paraya 1 kilomu yoksa 1,5 kilo yoğurdumu?

tabiki 1,5 kiloyu alır

1 kiloyu aldı diyelim bakkal ne ordan nakliye parası nede kar elde eder .

ikiside ticaret ama aynı paraya bulgaristandaki bakkal daha az yoğurt satıyor öyle kazanıyor anlamak istemediğin bu.

• Beğen
Tepkiler: selcuk43

niye?

Hakaret etmek isi cozmuyor.

Ekim zamani iki gunde kimin yeri nekadar ne ekecek yazilir cikar.

Sen kahvede otururken biliyorsun kimin tarlasi nekadar, ne ekti, kaca bictirdi, kac ton aldi, kime satti neden muhtar bilmesin,? Kaymakam degil baska yerden gelsin, muhtar , o koyun adami. Herkesi tanir, her tarlayi bilir.

Dedim ya siz tarım politikasını, tarım bakanlığının işlerini muhtarın işlevselliği ile çözüm getirmeye kalkın başarılı olun daha ne diyim madem o kadar üretici tecrübeniz var.

Ayrıca benin ilçedede var tarlam, ilçenin 5-6 mahallesi var tarlanın bağlı olduğu muhtara gidiyorum imzala diyorum, adam bakıyor birkaç bin ailenin yaşadığı nahallenin işleriyle meşgulken, yahu diyor ben bakkallık yapıyorum muhtarım, ne biliyim ben şimdi senin o tarlaya pancar ektiğini ekmediğini? yaşanmış olaydır bu iyi oku, bileceksinmi diyeceğiz, üstelik Ocak ayında imzalatıyorum pancarı mayısta ekicem, adam tamam ben aklımda tutayım maysta bakkalı mahalleyi bırakır hiç tarlada işim olmamasına rağmen haytımda tarlada hiç işim olmadı ve olmamasına rağmen gelir bakarım sen buraya pancar ekmişmisin kontrol ediyimmi desin imzalasın, tabiyki imzalıyor bizde gidip çks çıkartıyoruz,

Muhtar bu işi rahat yapar beklentisindeki kafaya ben hakaret etmem, aklımı yitiririm bu tip düşünceye karşı, bu hakaret değildir akıl benim yitiririm de saklarımda kimse karışamaz, yada yazmıycak bu tip beklentileriniki bende aklımı yitirmiyim.
Bos yaziyorsunuz.
Sen koyunde kim kac dekara ne ekti nekadar hasat rtti bilmiyor musun, muhtar da bilir.

bu yazına istinaden yazdım, yaşanılanlar Muhtar bilir şeklinde değil malesef.

boş yazıyorsun diye yazımı alıntılayan sizsizniz

sizin boş yazıyorsun kelimesi hakaret olmuyor size göre siz dolu yazıyorsunuz siz insanların görüşlerine bu şekilde saygılı yazıyorsunuz değilmi? tabi oradan bakınca öyledir.

Dedim ya siz tarım politikasını, tarım bakanlığının işlerini muhtarın işlevselliği ile çözüm getirmeye kalkın başarılı olun daha ne diyim madem o kadar üretici tecrübeniz var.

Ayrıca benin ilçedede var tarlam, ilçenin 5-6 mahallesi var tarlanın bağlı olduğu muhtara gidiyorum imzala diyorum, adam bakıyor birkaç bin ailenin yaşadığı nahallenin işleriyle meşgulken, yahu diyor ben bakkallık yapıyorum muhtarım, ne biliyim ben şimdi senin o tarlaya pancar ektiğini ekmediğini? yaşanmış olaydır bu iyi oku, bileceksinmi diyeceğiz, üstelik Ocak ayında imzalatıyorum pancarı mayısta ekicem, adam tamam ben aklımda tutayım maysta bakkalı mahalleyi bırakır hiç tarlada işim olmamasına rağmen haytımda tarlada hiç işim olmadı ve olmamasına rağmen gelir bakarım sen buraya pancar ekmişmisin kontrol ediyimmi desin imzalasın, tabiyki imzalıyor bizde gidip çks çıkartıyoruz,

Muhtar bu işi rahat yapar beklentisindeki kafaya ben hakaret etmem, aklımı yitiririm bu tip düşünceye karşı, bu hakaret değildir akıl benim yitiririm de saklarımda kimse karışamaz, yada yazmıycak bu tip beklentileriniki bende aklımı yitirmiyim.

bu yazına istinaden yazdım, yaşanılanlar Muhtar bilir şeklinde değil malesef.

boş yazıyorsun diye yazımı alıntılayan sizsizniz

sizin boş yazıyorsun kelimesi hakaret olmuyor size göre siz dolu yazıyorsunuz siz insanların görüşlerine bu şekilde saygılı yazıyorsunuz değilmi? tabi oradan bakınca öyledir.
Her yerden bakinca oyledir. Muhtar bilecek, bilmeyen muhtari secmeyeceksin.
Ziraat muhendisi gelecek ekilen yere bakacak, internette tarlanin kimin oldugunu gorecek. Teknoloji diye birsey var.

Tarla benim kimseckarisamaz diyenlerle.

Allah korusun hastan var bindin taksiye, gitmiyorum dedi, araba benim gitmiyorum !

Cocuk YKS ye yetisecek bindi taksiye dolmusa, gitmiyorum dedi araba benim gitmiyorum mazo pahali.

Gittin pompaya, satmiyorum dedi burasi benim karim az satmiyorum karisamazsin dedi.

Bu durumlarda hakli adam, onun mali ben karisamam der misiniz?
Sayin toztoprak buna cevap var mi,?
Kusura bakma klavye basinda sordum ama ...

Sayin toztoprak buna cevap var mi,?
Kusura bakma klavye basinda sordum ama ...
evet var

muhtarlar çözsün denetlesin bakanlıklar görev versin muhtarlara ulaştırma bakanı çalışmayan taksilerin ruhsatını muhtar onaylamadan vermesin işe çıkartmasın ne biliyim muhtar işte bildiğin herkesin işini yaptığını kontrol etsin yapmayanıda ne biliyim siz bilirsiniz artık onuda ne yapacaksa artık muhtar.

bende muhtara havale edeyim bunları iş bitsin, muhtarlar mahallede herkesin yaptığı işi bilmeli kontrolörlük yapmalı evet haklısın.

evet var

muhtarlar çözsün denetlesin bakanlıklar görev versin muhtarlara ulaştırma bakanı çalışmayan taksilerin ruhsatını muhtar onaylamadan vermesin işe çıkartmasın ne biliyim muhtar işte bildiğin herkesin işini yaptığını kontrol etsin yapmayanıda ne biliyim siz bilirsiniz artık onuda ne yapacaksa artık muhtar.

bende muhtara havale edeyim bunları iş bitsin, muhtarlar mahallede herkesin yaptığı işi bilmeli kontrolörlük yapmalı evet haklısın.
Bu cevap degil. Taksiyi, pompayi denetleyen belediye ve taksicilerun kendi odasi.

soru su o durumlarda hastayi doktora, cocugu sinava ulastiramazsan, arabana traktorune mazot alamaz da kalirsan *Adam hakli araba da pompa da kendi mallri * der misin?

Soru zor olunca cevap muhtar, bulgar bakkal, klavye basi oluyor.

Var mi cevap ?

Bu iş muhtarla olacak iş değil bence kağit kürek işleriyle uğraşmaktansa internet üzerinden çks sistemi olmalı ciftci ordan kendi giris yapmali sonrada ilce tarim denetlemeli biz yaptiriyoz dosyayi mesela yem bitkisi ilce tarima diyoruz gel bak bicecez haber ediyoz onceden yada onlar gelip bakiyor bana ekili tarlani göster diyor

Her koye mesul bir muhendis verilir, tapu kayitlarindan internet uzerinden tarla sahibini bilir, ekini gorur , liste halinde yazar muhtarda idareci olarak onaylar. Cozum var.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Bu iş muhtarla olacak iş değil bence kağit kürek işleriyle uğraşmaktansa internet üzerinden çks sistemi olmalı ciftci ordan kendi giris yapmali sonrada ilce tarim denetlemeli biz yaptiriyoz dosyayi mesela yem bitkisi ilce tarima diyoruz gel bak bicecez haber ediyoz onceden yada onlar gelip bakiyor bana ekili tarlani göster diyor
anlatamadık adam muhtar kim ne ekti bilecek diyor ben biliyorum muhtarda bilecek diyor başka bişey demiyor, diğeride öyle muhtar seçecenki bilecek diyor, konu ondan uzadı, topiğe gelip yazdığınız için teşekkür ederim.

sorunları çözmek için çözüm üretenler olmayınca herkes muhtardan medet umarsa yandık.

• Beğen
Tepkiler: beyfendi01