Bayer, Monsanto şirketinin peşinde


Bayer, Monsanto şirketinin peşinde

17.06.2016 - 02:30
guras@milliyet.com.tr

Monsanto, genetiği değişti-rilmiş tohum üretimiyle dünyada tanınan ve bu özelliği nedeniyle de tepki gören bir Amerikan firması. Bu firmayı Alman Bayer firması satın almak istiyor. Bayer’in iş hacminin yarısı insan sağlığıyla ilgili ilaç ve bakım ürünleri üretimi ama tohum ve tarım ilaçları da ana ilgi konuları.

Monsanto, Bayer’in 62 milyar dolarlık teklifini düşük bularak reddetti ama pazarlık kapısı açık. Monsanto’nun borsa değeri 42 milyar dolar dolayında.

ABD ile AB arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerinde, Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş tohumlarının AB ülkelerine gümrüksüz ve serbest girişi önemli bir engel teşkil ediyordu.

Merak edilen, Bayer’in Monsanto’yu satın alması sonrası Monsanto’nun genetiği değiştirilmiş tohumlarının ne olacağı.

İkisi de tohumcu

Bayer ve Monsanto’nun 2015 (birlikte) toplam tohum ve tarım ilacı satışları 25 milyar dolar. Bunun yarısı tohum, yarısı tarım ilacı.

İkinci sırada ChemChine/Syngenta var. Birlikte toplam satışları 15 milyar dolar.

ABD’de Monsanto, mısır tohumu piyasasında birinci, Dupont ikinci. Pamuk tohumunda Bayer birinci, Monsanto ikinci. Soya tohumunda Dupont birinci, Monsanto ikinci. Monsanto’yu alınca Bayer ABD tarımında da ağırlık kazanacak.

İki şirketin küresel tarım ilaçları satışındaki payı yüzde 28 dolayında

Monsanto, ABD pazarında tahıl ve soya tohumluğu satışlarında güçlü. Avrupa ve Asya ülkelerinde ise Bayer ürünleri kullanılıyor.

Monsanto geçen yıl İsviçreli rakibi Syngenta’yı satın almak istedi ancak İsviçre şirketi Çinlilere satıldı.

İkisi de dünya devi

Alman firması Bayer 1863 yılında kuruldu. 2015 yılı cirosu 46 milyar euro. Kârı 4 milyar euro. Varlıklarının toplamı 74 milyar euro. 116 bin çalışanı var. Toplam cirosunun yüzde 30’u insan ilacı, yüzde 20’si tüketiciye dönük üretim. Yarısı tohum ve tarım ilacı.

Amerikan firması Monsanto 1901 yılında kuruldu. Tohum, bitki biyoteknolojisi ve bitki kimyasalları üretiyor. Dünyada genetiği değiştirilmiş tohum ve bitki teknolojisinin öncüsü olarak biliniyor. 2015 yılı cirosu 15 milyar dolar. Kârı 2.3 milyar dolar. Toplam varlığı 22 milyar dolar. 25 bin çalışanı var.

Bayer 1954 yılından bu yana Türkiye’de ilaç sanayi, tüketici ürünleri ve tarım kimyasalları konusunda faaliyet gösteriyor.

Monsanto 1997 yılında Türkiye’de temsilcilik açtı. Cargill’i satın alarak tohum alanında faaliyete geçti. Tarla bitkileri tohumu, sebze tohumu ve yabani ot ilacı ile tarım kimyasalları satıyor.

Bayer’in Monsanto’yu satın alması Türkiye’yi doğrudan ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren, tarımda genetiği değiştirilmiş tohum ve fidelerin, insan sağlığına zararlı tarım kimyasallarının kullanılıp kullanılmayacağıdır.
 
e2207172302911296e14c5482abaabb5.jpg

[MENTION=41641]Hermiyas[/MENTION] abi senin bütün yazılar böle görünüyo bizde
 
Gungor Uras, konuyu gundeme getirmis, iyi ancak ;

Chemchina-Syngenta birlesmesi/satisi henuz tamamlanmis degil, is olmus bitmis gibi bir hava var. Syngenta'nin Amerika'daki varliklari dolasyiyla Amerikan duzenleyici kurumlarinin onayi gerekiyor.

Yakin zamanda olan bir Dow-Dupont birlesmesi soz konusu, bu kadar kitabi bilginin icinde iki satir da bu gecebilirdi.

"Bizi ilgilendiren, tarımda genetiği değiştirilmiş tohum ve fidelerin, insan sağlığına zararlı tarım kimyasallarının kullanılıp kullanılmayacağıdır." kismi iyi hos da, Monsanto mu bu kimyasallari uretiyor? Bayer mi? Bu adamlarin urettiklerinin muadili diye aldiklarimiz ne kadar guvenilir?

Bugun oturdum yaziyi gazetede okudum, bosa gecen vaktim icin kizdim kendime...

not: monsanto'nun turkiyede neden misir tohumu yok ki diye dusunmus durmustum bir ara, ozellikle round-up ready cesitleri amerika'da satiliyorken. Turkiye'deki markalarindan biri dekalbmis.
 
  • Beğen
Tepkiler: Hermiyas