Bayrak yapraklarda ki kutumalar

Selamün aleyküm buğdayları mın yaprak uçlarında kavrulmalar var en son attığım herbisitten olduğunu düşünüyorum bunu düzeltmenin yolu varmı yoksa olan olmuş mu

Resimler ve ekler

• IMG_20200321_122318801_HDR.jpg
    IMG_20200321_122318801_HDR.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 197
  • IMG_20200321_122345151_HDR.jpg
    IMG_20200321_122345151_HDR.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 156
  • IMG_20200321_122336550_HDR.jpg
    IMG_20200321_122336550_HDR.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 142
  • IMG_20200321_113823420_HDR.jpg
    IMG_20200321_113823420_HDR.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 150
  • Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Hemserim ikinci bir etkende sebep olmuş olabilir sararmaya
Birkac sabah önce kuvvetli ayaz yaptı haya daha öncede sert bir ayaz olmuştu tamda bahar geldi artık sert ayaz olmaz derken
Hatta birkaç gün önceki ayazda hıdirellez kamcilarinin filizleri kavrulmuş
Böyle stresli havaya denk gelince ilac işi yan tesir olabiliyor

Hemserim ikinci bir etkende sebep olmuş olabilir sararmaya
Birkac sabah önce kuvvetli ayaz yaptı haya daha öncede sert bir ayaz olmuştu tamda bahar geldi artık sert ayaz olmaz derken
Hatta birkaç gün önceki ayazda hıdirellez kamcilarinin filizleri kavrulmuş
Böyle stresli havaya denk gelince ilac işi yan tesir olabiliyor
Oda olabilir bide karacimler ölmemiş dipdiriler bazı tarlalarda nasıl iş anlamadım hayırlısı artık birde süne atarım benim görevim biter ne çıkarsa bereket versin

Oda olabilir bide karacimler ölmemiş dipdiriler bazı tarlalarda nasıl iş anlamadım hayırlısı artık birde süne atarım benim görevim biter ne çıkarsa bereket versin

Geçen hafta hiçbişey yoktu benim de hiç ot ilacı bile atmadığım yerde dahi yaprak uçlarında hafif yanık ve sararmalar oldu.

2-3 gece hava sıcaklığı eksiye düştü geceleri. Kırağı da yaptı 2 sabah. Soğuktan da yapmış olabilir.

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi
Geçen hafta hiçbişey yoktu benim de hiç ot ilacı bile atmadığım yerde dahi yaprak uçlarında hafif yanık ve sararmalar oldu.

2-3 gece hava sıcaklığı eksiye düştü geceleri. Kırağı da yaptı 2 sabah. Soğuktan da yapmış olabilir.
Sağolun içim ferahladı bizim buralarda da kırağı yaptı bi kaç gün önce herhalde ondan oldu en son ot ilacı attığımdan beri bazı tarlaları hiç dolaşamamıştım bugün sürpriz oldu bu manzara ilaç attığım zaman çok iştahlıydı mahsüller o yüzden ilk aklıma ilaç geldi

• Beğen
Tepkiler: aenema
Birinci fotoğraf ile diğerleri arasında 1 hafta var hatta 6. gün. İlk fotoğraf geçen pazardan diğerleri bugünden. Bugün kökboğaz attım.

Senin buğday buna göre bayağı ileride. Daha fazla etkilenmiştir. Son fotoğrafta dikkatli bakarsan benimkinde bile var daha geç buğday olmasına rağmen. Az bi soğuk değildi geçen hafta. Kuru ayaz vardı. Geceleri eksiye düştü kırağı falan gelişmiş buğdaya baya zarar veriyor.

Mart başı normalde 5-10 derece sıcak gitti erken uyandı buğdaylar sonradan gelen soğuk tehlikeli işte. Şükür yine 3-4 gün sürmedi. Toparlar. Ucunda kaldığına şükür. O artık öyle devam eder çok etkilemez bence Geniş etli kısmı biraz düzelir öyle çok kötü görünmüyor.

89472251_488806558691242_1689495965079175168_n.jpg

90863873_2614803212129552_371078319606595584_n.jpg

90474619_211235553276986_3185929581085327360_n.jpg

bayrak yapraklarına verilen zararın telafisi maalesef yok. herbisit için geç kalmışsınız. bayrak yaprağı verimin işaretidir.
Selamün aleyküm buğdayları mın yaprak uçlarında kavrulmalar var en son attığım herbisitten olduğunu düşünüyorum bunu düzeltmenin yolu varmı yoksa olan olmuş mu
Ustam pas ilacında yaprak gübresi at bişey olmaz çok aşırı bi zarar yok düzelir
Hemde ba
Birinci fotoğraf ile diğerleri arasında 1 hafta var hatta 6. gün. İlk fotoğraf geçen pazardan diğerleri bugünden. Bugün kökboğaz attım.

Senin buğday buna göre bayağı ileride. Daha fazla etkilenmiştir. Son fotoğrafta dikkatli bakarsan benimkinde bile var daha geç buğday olmasına rağmen. Az bi soğuk değildi geçen hafta. Kuru ayaz vardı. Geceleri eksiye düştü kırağı falan gelişmiş buğdaya baya zarar veriyor.

Mart başı normalde 5-10 derece sıcak gitti erken uyandı buğdaylar sonradan gelen soğuk tehlikeli işte. Şükür yine 3-4 gün sürmedi. Toparlar. Ucunda kaldığına şükür. O artık öyle devam eder çok etkilemez bence Geniş etli kısmı biraz düzelir öyle çok kötü görünmüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 46200

Ekli dosyayı görüntüle 46201

Ekli dosyayı görüntüle 46202
Abi verim tahminin ne burdan

Ma

Maşallah çok güzel Allah hayırlı biçmeyi nasip etsi
Tabana tohum gübre ne kadar attın

22kg 20.20 ile 20kg tohum ektim.
Geçen yıl nohut yeriydi

24 ocakta 15 kg orgamineral %30 azot gübre
11 şubatta 10 kg üre
25 şubatta
300gram/10-30-10
150gram/çinko
150gram/üre
100gram/valagro yieldon amino asit

Şuana kadar yaptıklarım bunlar.
Daha ot ilacı atmadım bi hafta içinde geniş yaprak vericem karaçim yok çok şükür

Bugün 120gram basf priaxor verdim dekar/20tlyi geçti, kökboğaz atmadım. 150 g Pyraclostrobin ve 75 g Fluxapyroxad içeriği.
Fluxapyroxad (Xemium) kökboğaz için de etkili bu haziranda bu ilacın kökboğaz için de ruhsatı çıkıyormuş. Bu yıl pek kökboğaz göreceğimizi tahmin etmediğim için yeterli olduğunu düşündüm o yüzden bunu tercih ettim. Erken pas ve septorya daha çok görücez gibi bu yıl ona önlem olsun diye.
Fluxapyroxad (Xemium) büyüme noktalarına taşınımı sayesinde yeni sürgünler hastalıksız olur. Bu iddiası var firmanın.

Bununla birlikte
150gram/magnezyum
100gram/üre
50gram/çinko
50gram/mangan
50gram/demir
100gram/gübretaş forceful amino asit

Yarın da 22 kg CAN atıcam inşallah.

Nisan 10-15 arası en geç 10 kg daha Can atıcam

Nisan sonuna doğru da Operamax veya muadil bi pas ilacı ile birlikte 150gram potasyum nitrat ve 100 gram üre atmayı düşünüyorum Allah izin verirse.

Sonrasında da biçmeyi nasip etsin.

Hemen hemen tüm yerlere bu bakımı yaptım. Zayıf yerlere 22 yerine 28kg CAN attım. Zaten bu yıl çoğu kanalo ve nohut yeriydi. 2ye anız yerlere biraz azotu arttırdım.

Maşallah bu yıl herkesin buğdayı güzel görünüyor. İnşallah baharda da bol yağış alırız tüm ülke olarak da beklenen verimler gerçekleşir.

Maşallah ustam bakım süper sen yapıyon bu işi biz daha bişey bilmiyoruz sana göre
Gübreden ilaçtan kaçmamışsın ona göre de verim alırsınız inşallah

Valla biz de anladığımız kadar işte yapmaya uğraşıyoruz birşeyler. Geçen yıl bakamadık yağmurlardan acısını yaşadık. 70 dekar kanalodan 6 ton aldım. Karaçimden kanalo görünmüyordu o derece. Bu yıl sıkı tutmaya çalıştım işi fırsat buldukça girdim tarlaya çok şükür.

Sigorta yaptırmadım. Parçalı yerler toplu olsa olabilir yapılması lazım aslında.

Balıkesir Bandırma - bu fotoğraftaki lg59 . Onun dışında bi de Adelaide ektim. Segratario da bizim buraları seviyor.

Aslında adeladie'dan şaşmam ben. Hem geç uyanıyor güzel kardeşleme yapıyor. Sapı da çok. Bi de kökboğaz külleme septorya ve sarı pasa karşı dayanıklı. Bizim burda kışın yağış çok olur taban yerler bi de kara toprak ağır. İlaç için giremediğimiz oluyor o yüzden çok faydasını görüyorum erken hastalık gelmiyor. Bi kahverengi pasa karşı orta hassas. Onun için de veriyoruz ilacı zaten.

Yerlerimiz karaçimden geçilmiyor o da olmasa maşallahı var çok şükür verimli topraklarımız. Tabi herşey baharda nisanda mayısta yağacak yağmura bağlı. Allah cümlesien bol bereket bol rahmet versin

22kg 20.20 ile 20kg tohum ektim.
Geçen yıl nohut yeriydi

24 ocakta 15 kg orgamineral %30 azot gübre
11 şubatta 10 kg üre
25 şubatta
300gram/10-30-10
150gram/çinko
150gram/üre
100gram/valagro yieldon amino asit

Şuana kadar yaptıklarım bunlar.
Daha ot ilacı atmadım bi hafta içinde geniş yaprak vericem karaçim yok çok şükür

Bugün 120gram basf priaxor verdim dekar/20tlyi geçti, kökboğaz atmadım. 150 g Pyraclostrobin ve 75 g Fluxapyroxad içeriği.
Fluxapyroxad (Xemium) kökboğaz için de etkili bu haziranda bu ilacın kökboğaz için de ruhsatı çıkıyormuş. Bu yıl pek kökboğaz göreceğimizi tahmin etmediğim için yeterli olduğunu düşündüm o yüzden bunu tercih ettim. Erken pas ve septorya daha çok görücez gibi bu yıl ona önlem olsun diye.
Fluxapyroxad (Xemium) büyüme noktalarına taşınımı sayesinde yeni sürgünler hastalıksız olur. Bu iddiası var firmanın.

Bununla birlikte
150gram/magnezyum
100gram/üre
50gram/çinko
50gram/mangan
50gram/demir
100gram/gübretaş forceful amino asit

Yarın da 22 kg CAN atıcam inşallah.

Nisan 10-15 arası en geç 10 kg daha Can atıcam

Nisan sonuna doğru da Operamax veya muadil bi pas ilacı ile birlikte 150gram potasyum nitrat ve 100 gram üre atmayı düşünüyorum Allah izin verirse.

Sonrasında da biçmeyi nasip etsin.

Hemen hemen tüm yerlere bu bakımı yaptım. Zayıf yerlere 22 yerine 28kg CAN attım. Zaten bu yıl çoğu kanalo ve nohut yeriydi. 2ye anız yerlere biraz azotu arttırdım.

Maşallah bu yıl herkesin buğdayı güzel görünüyor. İnşallah baharda da bol yağış alırız tüm ülke olarak da beklenen verimler gerçekleşir.
Maşallah güzel bakım yapmışsınız dikkatimi çekti tarlada hiç traktör izi yok ben şu ana kadar 3 defa girdim traktör izleri tamamen yattı yere bende bi kaç çeşit bir karışım yapayım bakalım faydası olur belki magnezyum nitrat ve potasyum nitrat geliyor aklıma